Formalności
Dofinansowania do budowy domu
 • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
 • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...

Ekologiczność
Prefabrykowany dom ekologiczny
 • 5 kwietnia, 2024
Prefabrykowany dom energooszczędny a ochrona klimatu

W dobie narastającego kryzysu klimatycznego poszukiwanie zrównoważonych oraz energooszczędnych rozwiązań stało się nie tyle trendem, co...

Formalności
Polskie normy budowlane
 • 29 marca, 2024
Światło i powietrze – co na ten temat mówią normy budowlane i akty prawne?

Dla wielu osób własny dom jest synonimem bezpieczeństwa. Miejscem, w którym można odpocząć od trudów życia...

Domy modułowe
Odpowiednie usytuowanie domu na działce z korzyścią dla mieszkańców
 • 26 marca, 2024
Jakie powinno być usytuowanie domu na działce względem stron świata?

Choć wzniesienie energooszczędnego, zdrowego budynku jest bez wątpienia milowym krokiem na drodze do zrównoważonego, bardziej komfortowego...

Kobieta konfigurująca projekt domu prefabrykowanego
 • 22 marca, 2024
Projektowanie domów prefabrykowanych krok po kroku

Budowa własnego domu z jednej strony jest niezwykle ekscytującym zadaniem, z drugiej stanowi prawdziwe wyzwanie, ponieważ...

Formalności
 • 15 marca, 2024
Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Zakup działki budowlanej może się wydawać najmniej problematycznym krokiem na drodze do posiadania własnego domu, ale...

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy całoroczny czy letniskowy
 • 12 marca, 2024
Prefabrykowany dom modułowy całoroczny – komfort życia niezależnie od sezonu

Tym, co z pewnością wyróżnia współczesne budownictwo, jest stosowanie innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań odpowiadających na...

Energooszczędność
Dom energooszczędny a pasywny
 • 8 marca, 2024
Dom energooszczędny a pasywny w Polsce – czy coś je różni?

Dom pasywny czy energooszczędny? To pytanie, które zadają sobie osoby zainteresowane budową nieruchomości na własność. Już...

Domy prefabrykowane drewniane
Konstrukcja domu prefabrykowanego w hali produkcyjnej
 • 1 marca, 2024
Znajdź różnicę: dom prefabrykowany drewniany a tzw. technologia kanadyjska z lat 90. w Polsce

Współczesne technologie budowlane oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na szybsze i bardziej efektywne wznoszenie budynków....

Energooszczędność
Dom prefabrykowany – ogrzewanie
 • 23 lutego, 2024
Prefabrykowany dom szkieletowy – ocieplenie zapewniające komfort

Komfort termiczny to jeden z tych aspektów, który silnie wpływa na nasze samopoczucie. Odczuwanie ciepła zależy...

Pytania i odpowiedzi

Czym są domy prefabrykowane?

To budynki o konstrukcji szkieletowej drewnianej, których elementy powstają w kontrolowanych warunkach na hali produkcyjnej, a następnie transportowane są w miejsce budowy w formie gotowych do złożenia, często już wykończonych i kompletnie wyposażonych modułów.

Czy domy szkieletowe można wybudować w dowolnym miejscu na terytorium Polski?

Tak, pod warunkiem, że działka, na której postawimy dom, jest budowlana i uzyskamy stosowne pozwolenie na budowę w danym miejscu.

Ile kosztuje budowa nowoczesnego domu szkieletowego pod klucz?

Nasz konfigurator pozwoli Ci samodzielnie wycenić Twój dom online. Ze względu na dynamiczne zmiany cen, cały czas pracujemy nad aktualizacją cenników, które pozwolą Ci poznać najbardziej zbliżone i aktualne koszty.

Ile trwa budowa domów prefabrykowanych?

Domy gotowe PREFAB, w zależności od złożoności projektu, powstają nawet w 60 dni! To zasługa produkcji w kontrolowanych warunkach halowych, niezależnych od czynników atmosferycznych, która zdecydowanie przyspiesza cały proces budowy i wpływa na najwyższą jakość wykonania poszczególnych elementów domu. Jednak to, kiedy zamieszkasz w swoich wymarzonych czterech kątach, zależy od pozyskania szeregu dokumentów niezbędnych do otrzymania formalnej zgody na budowę, która może zostać wydana nawet do 65 dni od momentu złożenia przez Ciebie wniosku w urzędzie.

Jak zbudowany jest dom prefabrykowany pod klucz?

Domy jednorodzinne prefabrykowane to domy szkieletowe, a więc posiadające konstrukcję drewnianą będącą bazą budynku, do której dokładane są kolejne warstwy paneli konstrukcyjnych wykonanych z kompatybilnych ze sobą, kompleksowych, bezpiecznych i proekologicznych materiałów budowlanych: izolacji z wełny mineralnej połączonej najwyższej jakości chemią budowlaną z kartonowo-gipsowymi płytami konstrukcyjnymi czy gipsowo-włóknowymi płytami podłogowymi, które wspólnie tworzą przegrody zewnętrzne, ściany wewnętrzne, podłogi na gruncie, okładziny sufitowe czy stropy. Całości dopełniają energooszczędne przeszklenia okienne, pełniące ważną rolę w tworzeniu przyjaznego mikroklimatu wewnątrz domu. Tak sprefabrykowane elementy domów gotowych transportowane są na miejsce budowy i stawiane na przygotowanych uprzednio fundamentach.

Czy domy szkieletowe są trwałe?

To jedno z najczęściej powtarzających się pytań w przypadku domów w systemie szkieletowym. Nowoczesne domy szkieletowe z elementów prefabrykowanych Saint-Gobain opierają się na konstrukcji szkieletowej z konstrukcyjnego, certyfikowanego drewna klasy C24, wypełnionego wełną mineralną ISOVER  i zamkniętą  dedykowanymi do  tej technologii poszyciowymi płytami konstrukcyjnymi RIGIPS. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany budynek szkieletowy dzięki jakości tych materiałów  posiada trwałość  porównywalną z budynkami w technologii tradycyjnej.

Czy domy z elementów prefabrykowanych mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko od budownictwa tradycyjnego?

Zdecydowanie tak! Swój zrównoważony charakter zawdzięczają zastosowaniu drewna, gipsu i wełny mineralnej – podstawowym materiałom pochodzenia naturalnego wykorzystywanym w tej technologii. Drewno, gips i wełnę mineralną cechuje niższy ślad węglowy od betonu, a procesy ich wytwarzania są tak zoptymalizowane, by generować jak najmniej odpadów i pochłaniać jak najmniej energii. Dodatkowo, wełna doskonale izoluje termicznie, czyniąc dom energooszczędnym, tzn. zmniejszając jego zapotrzebowanie na energię i redukując przy tym ilość CO2 emitowanego do atmosfery w całym okresie użytkowania domu. Co ważne, poszczególne elementy domu jednorodzinnego szkieletowego na końcu jego cyklu życia można wykorzystać ponownie na drodze recyklingu. Zgodnie z celami zrównoważonego i ekonomicznie!

Jaką przewagę mają domy prefabrykowane nad domami w technologii tradycyjnej?

Prefabrykacja to sposób na wzniesienie wymarzonego domu szybciej i niższym kosztem, eliminując przy tym problem organizacji i utrzymania placu budowy. Kolejną zaletą nowoczesnych domów ekologicznych z elementów prefabrykowanych jest to, że zarówno projekt, jak i wykonawstwo leżą w rękach jednej firmy – zyskujemy więc pewność co do ceny ostatecznej domu oraz 100% zgodność wykonania z projektem. Ponadto, tworzenie poszczególnych elementów z dala od wpływu czynników atmosferycznych (mrozu, deszczu) podnosi trwałość stawianych konstrukcji. Domy szkieletowe to domy energooszczędne, zdrowe i przyjazne mieszkańcom oraz ograniczają negatywny wpływ na środowisko.

Czy istnieją specjalne kredyty lub pożyczki dostępne dla klientów budujących dom prefabrykowany?

Zwykle finansowanie inwestycji w technologii prefabrykowanej nie jest związane z dodatkowymi, niestandardowymi wymaganiami w stosunku do kredytobiorców. Istnieją jednak specjalne kredyty i pożyczki dostępne dla klientów budujących dom prefabrykowany. Niektóre z tych dostępnych opcji to:

 • Kredyt hipoteczny na dom prefabrykowany: banki i instytucje finansowe oferują specjalne kredyty hipoteczne dostosowane do potrzeb klientów budujących domy prefabrykowane. Te kredyty uwzględniają różnice w procesie budowy i płatnościach,
 • Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny: kredyt udzielany jest na dom z udokumentowanym niskim zużyciem energii.

Jakie są różnice między finansowaniem domu prefabrykowanego a tradycyjnym budownictwem?

Różnice między finansowaniem domu prefabrykowanego a tradycyjnym budownictwem obejmują:

 • Terminy spłaty: Finansowanie domu prefabrykowanego może być dostosowane do harmonogramu produkcji i montażu prefabrykatów, co może prowadzić do innych terminów spłaty w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
 • Koszty: Koszty budowy domu prefabrykowanego mogą być bardziej przewidywalne i łatwiejsze do kontrolowania niż w przypadku tradycyjnej budowy, co wpływa na warunki finansowania.
 • Akceptowalność kredytowa: Niektóre instytucje finansowe mogą patrzeć na finansowanie domów prefabrykowanych inaczej niż tradycyjnych, dlatego warto skonsultować się z doradcą finansowym, aby zrozumieć, jak to może wpłynąć na ocenę kredytową.
 • Proces kredytowania: Proces ubiegania się o kredyt lub pożyczkę może różnić się w zależności od firmy finansowej i rodzaju finansowania.

Warto pamiętać, że te różnice mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji, dostawcy prefabrykatów i instytucji finansowej, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie warunków i możliwości finansowania dostępnych w danej sytuacji.