Wizualizacja projektu domu prefabrykowanego
 • 12 stycznia, 2024

Prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany – który lepszy?

Nowe mieszkanie czy może jednak zakup działki budowlanej? Przed takim wyborem staje wielu Polaków. W obliczu rosnących cen materiałów, elektryczności, a także kosztów pracy profesjonalnych ekip pojawia się jeszcze jedna zagwozdka: lepszy prefabrykowany dom modułowy czy murowany w wersji tradycyjnej? W czasach gdy coraz ważniejszy staje się aspekt zrównoważonego budownictwa, ekologiczności oraz energooszczędności rodzi się pytanie – jak podjąć decyzję dobrą dla siebie i dla środowiska? Tego dowiesz się w artykule.

Czas budowy – dom murowany czy szkieletowy (prefabrykowany)?

Jeśli chcesz jak najszybciej przeprowadzić się na swoje, odpowiedź na pytanie prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany jest prosta – tylko dom prefabrykowany! W przypadku naszych rozwiązań budowę dzielimy na 2 etapy:

 • prace w halach produkcyjnych – to tam pod ścisłym nadzorem powstają poszczególne elementy domu prefabrykowanego, takie jak ściany, podłogi czy dach.
 • działania na placu budowy – to tutaj są transportowane i składane moduły, z których powstaje nowoczesny dom prefabrykowany.

Producent jest w stanie zrealizować obiekt nawet w 90 dni od złożenia zamówienia, w tym sam proces składania gotowych elementów na działce budowlanej trwa maksymalnie kilka dni. Potem pozostaje już tylko wykończenie wnętrza i gotowe!

Tradycyjny dom murowany wymaga znacznie większego zaangażowania czasowego. Budowa trwa przeważnie 2-3 lata, chociaż niektórym udaje się zakończyć prace w ciągu jednego roku. Wiele zależy od metrażu, dostępności materiałów oraz zaangażowania wynajętej ekipy specjalistów. Czasem niezbędne są przerwy, jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwiają wznoszenie i dalsze wykańczanie domu. Co zatem wybrać – dom murowany czy szkieletowy prefabrykowany? Te drugie powstają zdecydowanie szybciej, a wykorzystane do ich stworzenia, nowoczesne technologie są zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa i pozwalają ograniczyć do minimum tzw. prace mokre.

Odbiór kluczy do domu prefabrykowanego

Prefabrykowany dom modułowy czy murowany – plac budowy

Jak wygląda standardowy plac budowy? Przeważnie przepełniony jest materiałami niezbędnymi do powstania domu murowanego. Nie każda ekipa pozostawia bowiem nienaganny porządek. Prace trwają zwykle co najmniej kilkanaście miesięcy, co dodatkowo generuje sporą ilość odpadów budowlanych. Część potrzebnych rzeczy kupowanych jest również na zapas, przez co niszczeje, traci swoje właściwości lub ostatecznie się marnuje.

Co będzie więc lepszą opcją: prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany, stawiany tradycyjnymi metodami? W tym przypadku znów górę biorą budynki prefabrykowane! Każdy z elementów domu prefabrykowanego o konstrukcji szkieletu drewnianego, jak ściany, podłogi czy stropy, powstaje w fabryce, a dopiero potem trafia na plac budowy. Materiały są przycinane na wymiar zgodnie z założonymi wyliczeniami, a tym samym w pełni wykorzystywane – dzięki temu nie składujemy ich na działce i nie generujemy dodatkowych odpadów budowlanych. Zarówno za projekt, jak i prace wykonawcze odpowiedzialna jest jedna firma, więc nie trzeba obawiać się o jakość prac czy terminowość. Warto też wiedzieć, że takie konstrukcje są lżejsze niż budynki murowane, więc do przygotowania fundamentu potrzeba mniej betonu i stali. To również pozwala zachować porządek na placu budowy i ograniczyć powstawanie odpadów do minimum. Oznacza to też mniejszy generowany przez nas hałas – na pewno nie narazisz się przyszłym sąsiadom.

Budowa domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej w fabryce

Koszt budowy  – dom murowany czy szkieletowy (prefabrykowany)?

Koszt budowy  – dom murowany czy szkieletowy (prefabrykowany)?

Czy da się z góry ocenić, który wariant jest tańszy: prefabrykowany dom modułowy czy murowany? Na cenę składa się wiele elementów, do których należą:

 • pozwolenia,
 • lokalizacja,
 • metraż,
 • projekt,
 • materiały,
 • wykończenie,
 • wyposażenie.

W przypadku budynku murowanego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszt robocizny i ekipy budowlanej. Jeśli skorzystasz z naszego konfiguratora i wybierzesz projekt swojego domu prefabrykowanego, na końcu poznasz jego szacunkową wycenę, zaś po ostatecznym zatwierdzeniu projektu u producenta i wpłacie zaliczki koszt można traktować jako ostateczny. Nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe wydatki związane np. z zakupem materiałów. Zaletą budynków prefabrykowanych są też niskie koszty utrzymania i eksploatacji ze względu na doskonałą izolacyjność termiczną przegród, brak mostków termicznych oraz błędów konstrukcyjnych.

Trwałość i jakość materiałów – prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany

Chociaż wiele mówi się o nowoczesnym i zrównoważonym budownictwie w kontekście elementów prefabrykowanych, to wciąż w świadomości konsumentów panuje mit kiepskiej ich jakości. Biorąc pod uwagę jakość materiałów wykorzystywanych w technologii prefabrykowanej, nie powinniśmy mieć wątpliwości, które z rozwiązań będzie lepsze – dom murowany czy szkieletowy modułowy.

Na konstrukcję naszych projektów składają się produkty wykonane z materiałów z łatwością poddawanych recyklingowi, m.in.:

 • konstrukcyjne, certyfikowane drewno klasy C24,
 • wełna mineralna ISOVER,
 • gipsowo-kartonowe płyty konstrukcyjne RIGIPS.

Drewno konstrukcyjne nie traci swoich właściwości z czasem. Za sprawą suszenia komorowego w wysokiej temperaturze jest odporne na negatywne działanie środowiska naturalnego np. wilgoć czy grzyby. Z myślą o bezpieczeństwie pożarowym jest również czterostronnie strugane i ma fazowane krawędzie.

Wysokiej jakości materiały przyjazne planecie na każdym etapie swojego cyklu życia (LCA) oraz staranne, powtarzalne przygotowanie każdego z elementów konstrukcji sprawia, że wybór z rodzaju prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany, wcale nie należy do trudnych.

Wnętrze domu prefabrykowanego w budowie

Komfort życia w prefabrykowanym domu modułowym czy murowanym

W kontekście budowy domu nie możemy pominąć też kwestii izolacji cieplnej oraz akustyki. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich oraz jakościowych materiałów, budynki prefabrykowane gwarantują pełen komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą. Wszystko dzięki zastosowaniu wełny mineralnej, która:

 • charakteryzuje się niepalnością oraz trwałością,
 • cechuje się najwyższą z możliwych klas reakcji na ogień,
 • ma niezmienne parametry izolacyjności termicznej bez względu na porę roku,
 • zabezpiecza wnętrza przed hałaśliwymi dźwiękami z zewnątrz.

Sprężysta struktura wełny mineralnej sprawia, że tworzywo skutecznie chroni przed powstawaniem mostków termicznych i wszelkich nieszczelności odpowiedzialnych za ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku – zarówno w przypadku ścian, jak i dachu. Właśnie dlatego domy prefabrykowane określa się jako energooszczędne – dobrze zaizolowane pomieszczenia nie wymagają dużego nakładu energii do ogrzania wnętrz. Brak możliwości penetracji i skraplania wody, a co za tym idzie – redukcja ryzyka pojawienia się pleśni czy zarodników grzybów wynikająca ze zdolności nowoczesnych przegród do utrzymywania prawidłowej wilgotności wpływa także na jakość powietrza, którym oddychamy, co decyduje o codziennym samopoczuciu domowników – do takiego domu aż chce się wracać!

Który wariant lepiej wybrać: dom murowany czy szkieletowy (prefabrykowany)? Połączenie wysokiego komfortu cieplnego i akustycznego sprawia, że budynki drewniane o konstrukcji szkieletowej zyskują coraz więcej zwolenników.

Zrelaksowana rodzina w komfortowym domu prefabrykowanym

Podsumowanie: prefabrykowany dom szkieletowy czy murowany

Nasz wybór zawsze powinien być zależny od indywidualnych potrzeb, zasobu czasowego oraz zaplanowanego budżetu. Jeżeli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, ale jednocześnie nie chcesz iść na żadne ustępstwa w temacie jakości projektu, jego realizacji, trwałości konstrukcji i komfortu codziennego życia, dom prefabrykowany to coś dla Ciebie. Szybko staniesz się właścicielem nowoczesnego i energooszczędnego budynku, który powstaje z wielką starannością w trosce o dobro człowieka i w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Skorzystaj z naszego konfiguratora i zaprojektuj swój wymarzony dom, a my z naszymi partnerami pomożemy Ci zrealizować ten cel.

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...