Alergik w domu
 • 7 maja, 2024

Dom dla alergika – dlaczego prefabrykowany będzie lepszy?

Badania wskazują, że ok. 40% Polaków w każdym roku musi się zmagać z objawami alergii [1]. Można sobie z tym radzić, biorąc leki albo unikając pewnych miejsc czy sytuacji, które wzmagają złe samopoczucie. Jeśli więc zastanawiasz się nad budową własnego lokum, a ktoś z Twoich bliskich walczy z tego rodzaju chorobą, postaw na technologie, które sprawią, że wymarzony dom alergika będzie dla niego całkowicie bezpieczny. Dobrym wyborem w tym przypadku będzie prefabrykacja – dowiedz się dlaczego!

Alergik w domu a lokalizacja działki

Przed wybraniem projektu dom prefabrykowanego najpierw trzeba skupić się na działce budowlanej. Jednym z aspektów, który brany jest pod uwagę, to jej lokalizacja. Coraz więcej osób wybiera tereny podmiejskie czy też wiejskie, które pozwalają chociaż trochę odseparować się od szybkiego życia w wielkich aglomeracjach. Bliskość pól czy lasów oraz bogata roślinność to dla niektórych spełnienie marzeń. Niestety nie dla osób cierpiących z powodu alergii wziewnych.

Jeśli których z domowników jest uczulony, trzeba unikać miejsc, gdzie dominują:

 • pylące trawy i krzewy,
 • pola zbożowe,
 • lasy liściaste,
 • łąki i chwasty.

Nie oznacza to wcale, że dom dla alergika może stanąć wyłącznie na betonowym osiedlu pozbawionym jakiejkolwiek roślinności. Warto jednak wybierać miejsca odpowiednio oddalone od obszarów, które mogą wzmagać objawy uprzykrzające normalne funkcjonowanie.

Kwestię roślinności trzeba też wziąć pod uwagę zarówno podczas aranżacji przestrzeni w domu alergika, jak i wokół budynku. W środku lepiej zrezygnować z kwiatów doniczkowych, ponieważ na liściach z łatwością osadza się kurz, a w ziemi może zalęgnąć się grzyb. Natomiast w ogrodzie warto stawiać na drzewa i krzewy iglaste lub warianty niealergizujące.

Dom alergika - pleśń na ścianie

Dom dla alergika – odpowiednie materiały budowlane

Jeśli mamy do czynienia z alergikiem w domu, trzeba dokładnie przyjrzeć się budowie budynku oraz wykończeniu pomieszczeń. Opisaliśmy wszystko dla Ciebie krok po kroku!

Fundamenty w domu alergika

Aby do budynku od posad nie dostała się żadna wilgoć gruntowa, która może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia nie tylko uczuleniowców, ale wszystkich członków rodziny, trzeba zadbać o izolację przeciwwilgociową fundamentów. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni. Przed rozpoczęciem budowy warto też przebadać samo miejsce, sprawdzając, czy nie ma płytko położonych wód gruntowych i dopiero wtedy przystąpić do stawiania fundamentu. Ścianom, podstawie domu i piwnicy może grozić zawilgocenie z powodu gromadzącej się na działce wody opadowej. Dużym problemem jest również wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli ściany fundamentowe będą miały ciągły kontakt z wodą, wilgoć poprzez podciąganie kapilarne może nawet penetrować ściany, prowadząc do zawilgocenia konstrukcji i w konsekwencji wystąpienia pleśni na ścianie. Rozwiązaniem obu problemów będzie odpowiednio wykonane odwodnienie fundamentów np. w formie drenażu opaskowego lub odwodnienia liniowego.

Szkielet domu prefabrykowanego

Teraz przejdźmy do budowy domu dla alergika w wersji prefabrykowanej. Warto wiedzieć, że większość prac konstrukcyjnych odbywa się w sterylnych warunkach hali produkcyjnej – na działce budowlanej ma miejsce wyłącznie montaż gotowych elementów w postaci ścian z drzwiami i oknami, systemów podłogowych, stropów czy dachu. Dzięki temu ilość pyłów i zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery jest zminimalizowana, co jest lepsze nie tylko dla alergików, ale również osób zdrowych.

Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku domów prefabrykowanych ściany są otwarte dyfuzyjnie. W ten sposób woda odparowuje z uwzględnieniem różnic temperatur (w zależności od pory roku), a konstrukcja, której podstawą są między innymi płyty gipsowo-kartonowe oraz folia paroizolacyjna, sprawia, że w przegrodach nie gromadzi się wilgoć stwarzająca idealne warunki do rozwoju alergizujących grzybów czy pleśni.

Na dużą uwagę zasługuje też drewno konstrukcyjne klasy C24, które wykorzystujemy w przypadku naszych prefabrykowanych domów dla alergików. Jest to materiał suszony komorowo, strugany 4-stronnie i fazowany krawędziowo. Jego naturalną zdolnością jest samoregulacja wilgotności, co oznacza, że w momencie gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, drewno pobiera wodę, a kiedy powietrze okazuje się zbyt suche, drewno oddaje ją w ilości adekwatnej do sytuacji.

Wykańczanie domu dla alergika

Alergik w domu a wykończenie wnętrz

W przypadku alergików lepiej unikać klejów budowlanych oraz tynków strukturalnych, które zawierają szkodliwe substancje silnie alergizujące.

Jeśli chodzi o wygląd prefabrykowanego domu dla alergika w środku, trzeba zwrócić uwagę na użyte farby. Najlepiej wybierać produkty hipoalergiczne, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) lub certyfikowane logiem Blue Angel. Warto stawiać na warianty, które nie mają w składzie acetonu, amoniaku, benzenu czy toluenu, czyli lotnych związków organicznych (LZO). Może to być między innymi farba akrylowa lub lateksowa. Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one wytrzymałe, a przy tym szybkoschnące i łatwe do nakładania. Ich głównym składnikiem są żywice (np. akrylowe lub lateksowe), neutralna woda natomiast jest rozcieńczalnikiem. Należy unikać farb rozpuszczalnikowych. Tynki mineralne i farby strukturalne nie nadają się dla osób wrażliwych, ponieważ ze względu na ich skład (np. ziarenka piasku w tynkach mineralnych) i porowatą strukturę, wszelki kurz oraz pyłki osadzają się z łatwością. W przypadku tapet najlepsze są te zmywalne i gładkie, ponieważ na nich nic się nie osadza.

Jeśli chodzi o podłogę, do wyboru mamy kilka rozwiązań:

 • płytki ceramiczne – gładkość powierzchni sprawia, że kurz osadza się mniej i łatwiej się go też pozbyć;
 • drewniana podłoga – natura to coś, co doceni każdy alergik! Trzeba jednak zwracać uwagę na produkty wykorzystywane do jej impregnowania – dobrze, aby lakier był wodorozcieńczalny;
 • panele podłogowe laminowane – to nieco bardziej ekonomiczna wersja w porównaniu do podłogi drewnianej. Przed zakupem należy sprawdzić, czy do ich produkcji nie został wykorzystany klej syntetyczny;
 • panele winylowe – są antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu. Warianty z rdzeniem mineralnym są wodoodporne, a przede wszystkim nie emitują LZO.

A co z dekoracjami? Lepiej zrezygnować z puchatych czy futrzanych dywanów lub tych z frędzlami, wykonanych z włókien naturalnych, jak np. wełna, ponieważ w ich strukturze łatwo osadza się kurz, którego trudno się pozbyć i gromadzą się też roztocza. Każdorazowo trzeba zwracać uwagę na poziom emisji LZO. Bezpieczniejszą opcją zawsze będą produkty z certyfikowanych włókien syntetycznych oraz takie, które mają właściwości antystatyczne – dzięki czemu nie osadza się na nich kurz i nie chłoną wody.

Warto wiedzieć, że lotne związki organiczne (LZO), będące silnymi alergenami, potrafią występować nawet w takich materiałach wykończeniowych, jak dywany, wykładziny, płyty meblowe oraz gotowe meble. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi objawami uczulenia, lepiej kupować produkty z certyfikatami świadczącymi o niskiej emisyjności VOC (inaczej LZO) np. Eurofins, Green Label czy Cradle to Cradle i GUT.

Zła wentylacja w domu alergika

Dom alergika – liczy się czyste powietrze i odpowiedni poziom wilgotności

Aby w pomieszczeniach panował odpowiedni mikroklimat, temperatura w czasie dnia powinna wynosić ok. 20-22°C, a w nocy w sypialni nawet 18-19°C. Optymalna wilgotność powietrza natomiast powinna oscylować między 40% a 60% – wtedy wszyscy domownicy będą czuć się dobrze. Jednym z najczęstszych rozwiązań, które szczególnie doceni alergik w domu, jest oczyszczacz powietrza połączony z nawilżaczem. W ten sposób można łatwo monitorować, jakie panują warunki w pomieszczeniach.

Konfigurując nasze domy prefabrykowane, możesz postawić na inne rozwiązanie, które kompleksowo będzie dbać o ilość tlenu w Twoim lokum. Jest nim wentylacja mechaniczna z rekuperacją, wyposażona w filtry HEPA skutecznie oczyszczające powietrze z alergenów i szkodliwych substancji – zarówno to dostarczane do wnętrza budynku, jak i krążące już w jego środku. Stała filtracja sprawia, że można oddychać pełną piersią, nawet jeśli jest się uczulonym na grzyby i pleśnie.

Podczas budowy domu dla alergika warto też wziąć pod uwagę ogrzewanie. W domach prefabrykowanych naszych partnerów możesz dodatkowo zainstalować pompę ciepła. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kocioł na paliwo stałe czy korzystanie z gazu. W ten sposób pył ani kurz pochodzący z kotłowni nie unosi się w domu i nie potęguje objawów uczulenia.

W przypadku domu alergika kwestie użytych materiałów do budowy i wykończenia nieruchomości warto dobrać zgodnie z diagnozą medyczną. Inne potrzeby mogą mieć osoby uczulone na kurz i roztacza, a odmienne, gdy problemem są grzyby oraz pleśń. Warto jednak o wszystko zadbać już od początku, aby domownicy mierzący się z tym problemem mogli poczuć ulgę przynajmniej we własnym domu.

[1] https://portal.abczdrowie.pl/40-proc-polakow-doswiadcza-objawow-alergii-sezonowych-badanie-biostat-dla-wp

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...