Dom parterowy czy piętrowy
 • 2 maja, 2024

Dom parterowy czy piętrowy?

Budowa domu to niezwykle ważna decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia, ustalenia priorytetów oraz dalekiego patrzenia w przyszłość – w końcu to inwestycja na lata. Przy wyborze projektu najczęściej brane są pod uwagę między innymi takie aspekty, jak powierzchnia, usytuowanie budynku względem stron świata, układ pomieszczeń czy możliwa aranżacja wnętrz. Wiele osób ma jednak jeszcze jeden dylemat: lepszy dom parterowy czy piętrowy? O tym opowiemy Ci w tym artykule.

Dom parterowy a piętrowy

Jak rozpoznać, czy dany projekt budynku prefabrykowanego to dom piętrowy czy parterowy? Wystarczy spojrzeć na liczbę kondygnacji. Jeżeli wynosi 1, to oznacza, że wewnątrz nie zobaczysz schodów, po których codziennie trzeba byłoby się wspinać – wyjątkiem jest jednak antresola, która w świetle prawa nie jest zaliczana do kondygnacji, ponieważ wydziela się ją z powierzchni użytkowej innego pomieszczenia lub piętra.

Brak piętra w domu sprawia, że można poczuć się znacznie bliżej natury – szczególnie, jeśli postawimy na duże okna, które pozwalają na obserwowanie przyrody, a drzwi tarasowe umożliwiają szybkie przedostanie się do zaaranżowanego ogrodu. Niektórzy wskazują, że znaczącą, a czasem nawet kluczową różnicą między domem parterowym a piętrowym jest brak schodów. Chociaż wydaje się to błaha sprawa, to dla osób z niepełnosprawnością czy w podeszłym wieku, które miewają problemy z poruszaniem się, jest to decydujący czynnik. Takie domy to też dobre rozwiązanie dla rodzin z malutkimi dziećmi. Świeżo upieczeni rodzice nie muszą aż tak obawiać się o bezpieczeństwo maluchów, a nadążenie za nimi staje się bardziej realne na jednokondygnacyjnej przestrzeni.

Na co się więc zdecydować: dom parterowy czy piętrowy? Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

 • Wielkość i wygląd działki – jeśli marzy Ci się duży dom parterowy, potrzebujesz do tego większej przestrzeni niż w przypadku budynku piętrowego, co jest niezwykle ważne na etapie zakupu działki budowlanej,
 • Oświetlenie i układ pomieszczeń – dom o dużej powierzchni (powyżej 150 m2) z jedną kondygnacją oznacza, że część pokoi może nie mieć dostępu do naturalnego światła (dobrze, aby była to wtedy łazienka lub pomieszczenia gospodarcze),
 • Kształt domu prefabrykowanego – w przypadku nieruchomości do 150 m2, bryła budynku może być prostokątna, lecz przy większych powierzchniach warto pomyśleć o konstrukcji na kształt litery T, H lub U, aby do pomieszczeń docierało jak najwięcej słońca,
 • Instalacja i media – trzeba je dokładnie rozplanować na etapie projektowania domu, aby do każdego z pomieszczeń docierały odpowiednie rury oraz kable.

O czym trzeba jeszcze pamiętać, wybierając między domem parterowym a piętrowym? Zanim na plac budowy trafią gotowe do zmontowania elementy domu prefabrykowanego, takie jak ściany z oknami i drzwiami, podłogi oraz stropy i dach, na Twojej działce muszą znajdować się już fundamenty.

Lepszy dom parterowy czy piętrowy - projekt MDM Acer 110

Dom piętrowy czy parterowy

Skoro znasz już specyfikę domu parterowego i aspekty z nim powiązane, teraz przyszedł czas na wersję z piętrem lub poddaszem użytkowym – obie będą oznaczone liczbą kondygnacji równą 2 lub więcej.

Szukając różnic między domem parterowym a piętrowym, wspomnieliśmy o wielkości działki. W przypadku nieruchomości o liczbie kondygnacji przewyższającej 1, dostępna powierzchnia do zabudowy może być mniejsza. Dla niektórych może okazać się to bardzo ważne, szczególnie że ceny działek częściej rosną, niż maleją. Należy pamiętać, że przy działce o większym nachyleniu wraz ze zwiększoną powierzchnią fundamentu domu piętrowego zwiększą się koszty niwelacji terenu w stosunku do mniejszej powierzchni zabudowy budynku parterowego.

Rozmieszczenie pomieszczeń to kolejna kwestia poruszana w dyskusji, czy lepszy będzie dom piętrowy czy parterowy. Na etapie projektowania przeważnie salon, gabinet, kuchnia oraz łazienka aranżowane są na dole, a sypialnie, pokoje dziecięce czy gościnne na górze. W ten sposób można łatwo odseparować strefę dzienną od nocnej i zapewnić sobie większą prywatność. Dlatego na dom piętrowy częściej decydują się wielopokoleniowe lub wielodzietne rodziny, które cenią sobie własną przestrzeń i poczucie harmonii.

Częstym tematem spornym są schody. Dla niektórych codzienne wchodzenie i schodzenie po stopniach może stanowić poważną przeszkodę, lecz osoby, które nie mają problemów z motoryką, mogą je wykorzystać jako dodatkowy element dekoracyjny, podkreślający preferowaną stylistykę wnętrz – drewniane schody dodadzą elegancji, a tę kręte i metalowe świetnie sprawdzą się w klimacie industrialnym. Nie zapominajmy jednak, że schody zajmują przestrzeń użytkową, co dla niektórych może być dużą wadą. Z drugiej strony dom piętrowy umożliwia też zaplanowanie balkonu, z którego można podziwiać świat w szerszej perspektywie.

Dom parterowy czy piętrowy — energooszczędność

Często pomijanym aspektem podczas wybierania między domem parterowym a piętrowym, są kwestie energooszczędności. Gdyby porównać dwa budynki o tej samej powierzchni użytkowej, to wariant piętrowy będzie charakteryzował się niższym zapotrzebowaniem na energię, ponieważ suma wszystkich przegród zewnętrznych będzie mniejsza niż w nieruchomości parterowej. Jak wykazują eksperci, największe straty ciepła mają miejsce przez dach, więc i w tym przypadku bardziej efektywny energetycznie okaże się dom o mniejszej powierzchni dachu, czyli ten piętrowy.

Dom piętrowy czy parterowy

Lepszy dom parterowy czy piętrowy?

Zbliżamy się do końca naszych rozważań na temat różnic między domem parterowym a piętrowym. Zarówno w przypadku budownictwa tradycyjnego, jak i prefabrykowanego decyzja, który z nich wybrać, powinna być zależna od indywidualnych potrzeb. Podczas wybierania projektu warto wziąć pod uwagę:

 • powierzchnię działki,
 • metraż domu,
 • liczbę i wiek mieszkańców,
 • układ pomieszczeń,
 • budżet na budowę i wykończenie.

Gdy pada pytanie, czy lepszy jest dom piętrowy czy parterowy, koniecznie trzeba zweryfikować charakter działki budowlanej.

 1. Może okazać się, że ukształtowanie terenu, np. duży spadek, sprawi, że zrealizowanie konkretnych pomysłów okaże się niemożliwe.
 2. Warunki dyktuje też miejscowy plan zagospodarowania terenu, który może wskazać liczbę kondygnacji, kąt nachylenia dachu i dozwolony procent powierzchni działki możliwy do zabudowy.

Lepszy dom parterowy czy piętrowy? Na cenę realizacji projektu oraz przyszłe koszty eksploatacyjne wpływa wiele aspektów, takich jak lokalizacja, powierzchnia, stopień wykończenia oraz potrzeby mieszkańców. Jeśli wszystko mieści się w Twoim budżecie i nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, wybór należy już tylko do Ciebie. W razie jakichkolwiek pytań nasi eksperci z zakresu technologii prefabrykowanej pomogą Ci podjąć dobrą decyzję, która zaowocuje w przyszłości.

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...