Dom zeroenergetyczny
  • 17 maja, 2024

Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny wpływ na środowisko? Szukasz metod na obniżenie zarówno rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie, jak i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Nowoczesne technologie oraz działanie w zgodzie z ideą zrównoważonego budownictwa pozwalają na realizację wszystkich tych założeń. Do tego celu pozwoli nam się przybliżyć dom zeroenergetyczny! Projekt takiego budynku wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań oraz materiałów, które charakteryzują również budownictwo prefabrykowane. Poznaj szczegóły i dowiedz się, jak to wygląda w Domum!

Charakterystyka zeroenergetycznego domu

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej zauważane są tendencje związane z podnoszeniem efektywności energetycznej domów jednorodzinnych na rzecz większego poszanowania środowiska oraz poprawy komfortu życia ich mieszkańców. Wśród przyszłych właścicieli nie brakuje też pytań dotyczących rozwiązań umożliwiających jednoczesną oszczędność w obliczu wzrastających wydatków związanych z eksploatacją – chodzi przede wszystkim o ceny prądu i ogrzewania. Odpowiedzią na powyższe problemy jest między innymi dom zereonergetyczny. W Polsce postawienie takiego budynku jest jak najbardziej możliwe, ponieważ wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się tym tematem jest coraz więcej.

W polskim czy europejskim prawie nie znajdziesz jednak bezpośredniej definicji domu zeroenergetycznego. Na szczegóły można trafić wśród norweskich źródeł – według tamtejszej nomenklatury, a także wedle nazwy, jest to budynek, który produkuje tyle samo energii, ile zużywa na co dzień, a jego maksymalne zużycie energii pierwotnej wynosi 0 kWh/(m2·rok). Na czym polega magia zeroenergetyczności? Podstawą jest rezygnacja z paliw kopalnych i zastąpienie ich w pełni źródłami energii odnawialnej (OZE). Dzięki temu do atmosfery uwalniane jest mniej dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych związków, wpływających na jakość powietrza. Taki system umożliwia też uniezależnienie się od cen rynkowych za prąd oraz ogrzewanie, co z czasem obfituje w zwiększone oszczędności – poziom zysków zależy od zapotrzebowania domu, a także stylu życia domowników. Mówi się więc, że zeroenergetyczny dom jest niemal samowystarczalny. Aby to jednak było możliwe, budynek musi mieć dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne oraz być prawidłowo skonstruowany – tutaj nie ma miejsca na mostki termiczne, nieszczelności ani materiały wątpliwej jakości.

Zeroenergetyczny dom z fotowoltaiką

Dom zeroenergetyczny – projekt i komponenty

Bez względu na wybraną technologię – murowaną czy prefabrykowaną – na etapie projektowania budynku zeroenergetycznego trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Gdy nieruchomość już powstanie, może być za późno na wprowadzenie niektórych, kluczowych zmian w celu podniesienia standardu energetycznego domu.

Zacznijmy od tego, w jaki sposób dom zeroenergetyczny pozyskuje w ogóle energię, która zapewnia domownikom wysoki komfort życia. Podstawą są odnawialne źródła energii, do których dostęp zapewnia między innymi:

  • pompa ciepła,
  • panele fotowoltaiczne,
  • wentylacja z rekuperacją,
  • turbiny wiatrowe,
  • biomasa.

W przypadku domu zeroenergetycznego projekt od razu musi więc uwzględniać instalację paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy rekuperacji.

Równie ważne jest umiejscowienie budynku i jego okien względem stron świata. Najbardziej korzystna będzie ekspozycja południowa lub południowo-zachodnia, jeśli chcemy w pełni skorzystać z dobrodziejstwa promieni słonecznych, szczególnie w okresie zimowym. Aby jednak nie przegrzewać pomieszczeń latem, warto zatroszczyć się o dodatkowe zadaszenie lub zastosować rolety zewnętrzne. Północna strona natomiast będzie najlepsza dla pomieszczeń gospodarczych lub tych, które nie wymagają montażu okien. Mówimy o tym nie bez powodu – jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji zeroenergetycznego domu jest wybranie szczelnej, energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej, jak i zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych stosowanych w systemach przegród. Wszystko to z myślą o jak najlepszym zaizolowaniu domu.

Dom zeroenergetyczny z pompą ciepła

Budowa domu zeroenergetycznego w Polsce

Czy można powiedzieć, że dom prefabrykowany jest zeroenergetyczny? W naszej ofercie dostępne są dwa zeroenergetyczne domy prefabrykowane.

Na etapie konfiguracji swojego przyszłego domu możesz dodatkowo zdecydować się na pompę ciepła, panele fotowoltaiczne oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją, które są rozwiązaniami stosowanymi m.in. w domu zeroenergetycznym. Bez względu na wybrany przez Ciebie projekt, pamiętaj, że prefabrykacja cechuje się wysoką dokładnością pod względem konstrukcyjnym, zwiększając szanse na sukces, co w tym przypadku oznacza dom o wysokiej wydajności energetycznej. Elementy budynku, takie jak ściany, stropy, poddasza, podłogi, okna czy drzwi powstają w zamkniętej hali produkcyjnej pod ścisłym rygorem technologicznym. Wszystkie materiały są docinane i dopasowywane z dużą precyzją, dzięki czemu domy prefabrykowane są obecnie symbolem wysokiej jakości. Ciepły montaż, brak błędów konstrukcyjnych i wykonawczych oznacza szczelność budynku, przy jednoczesnym ograniczeniu mostków cieplnych.

Z pomocą naszych partnerów możesz stać się właścicielem nieruchomości o cechach przypisywanych budynkowi zeroenergetycznemu, co pozwoli Ci oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również zadbać o środowisko naturalne.

Tagi:

Podobne artykuły

Nowoczesny dom parterowy
  • 21 czerwca, 2024
Co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy?

Polacy coraz chętniej decydują się na budowę lub zakup budynku o jednej kondygnacji. Ta zmiana nie...

Formalności
Działka bez dostępu do drogi publicznej
  • 18 czerwca, 2024
Działka bez drogi dojazdowej – czy można zacząć budowę?

Budowa domu to wymagająca sporego nakładu finansowego, ale szybko zwracająca się inwestycja w przyszłość. Zanim jednak...

Domy bez pozwolenia na budowę (do 70m2)
Wnętrze prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy
  • 14 czerwca, 2024
Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy – czy warto?

Chcesz wybudować dom, ale nie wiesz, jaki metraż będzie odpowiedni? Nie zawsze duża powierzchnia użytkowa musi...