Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?
Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes – przyjazna agroturystyka czy relaks w stylu slowhop? A może chcesz zawsze być blisko swoich bliskich i pragniesz wybudować domek dla gości? Postawienie 2 domów na jednej działce może być odpowiedzią na Twoje potrzeby, a technologia prefabrykacji będzie idealna do realizacji tego marzenia. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby taka inwestycja była możliwa. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy na Twojej działce znajdzie się miejsce na dwie nieruchomości wybudowane z pomocą nowoczesnych technologii.
2 domy na jednej działce – wygodne rozwiązanie dla gości i rodziny
Rosnące ceny terenów przystosowanych do zabudowy mieszkalnej sprawiają, że niektórzy decydują się na postawienie dwóch domów na jednej działce. Zakup większej parceli jest bardziej opłacalny niż 2 mniejszych, chociaż powierzchnia to tylko jeden z aspektów, który wpływa na ostateczny koszt.
Budowa 2 domów na jednej działce sprawdza się chociażby w przypadku wielopokoleniowych rodzin. Czasem rodzice oraz ich dzieci decydują się na taki krok, aby być bliżej siebie. Co istotne – działkę można później podzielić, jeśli obie strony uznają, że potrzebują więcej prywatności oraz swobody.
Dla niektórych to też świetny sposób na zaaranżowanie dodatkowego, mniejszego domu dla gości – wśród dostępnych projektów w naszym konfiguratorze znajdziesz propozycje zróżnicowane pod względem powierzchni, dzięki czemu z pewnością uda Ci się znaleźć to, czego dokładnie potrzebujesz.
Sposób na biznes, czyli wybudowanie dwóch domów na jednej działce
Stawianie dwóch lub większej liczby budynków na jednym terenie umożliwia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To częste rozwiązanie w przypadku deweloperów i przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć agroturystykę lub niewielki kompleks wypoczynkowy dla fanów weekendowych wypadów z dala od miejskich aglomeracji.
Warto pamiętać, że w przypadku domów prefabrykowanych można liczyć na powtarzalność pod względem jakości wykonawstwa, użytych materiałów, zastosowanych technologii, a także wyglądu budynków. Są to nieruchomości całoroczne, więc mogą przynosić zysk zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
Budowa dwóch domów na jednej działce – przepisy
Czasem wybór projektu jednego domu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a co dopiero dwóch! Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, czy Twoja działka spełnia wszelkie wymagania prawne.
Budowa dwóch domów na jednej działce na każde 500 m2 jest możliwa w przypadku parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2 – taki obiekt nie wymaga pozwolenia na budowę. Musisz więc mieć do dyspozycji co najmniej 1000 m2. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o samej nieruchomości, ale także ogrodzie, wjeździe na posesję, miejscach parkingowych czy obiektach małej architektury, do których należą m.in. architektura ogrodowa, huśtawki, piaskownica, drabinki czy śmietnik.
Drugim warunkiem budowy 2 domów na jednej działce jest dopilnowanie spraw formalnych związanych z przeznaczeniem terenu. Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – to właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące:
- współczynnika intensywności zabudowy,
- niezbędnej powierzchni biologicznej czynnej,
- dopuszczalnej powierzchni zabudowy terenu.
W przypadku dwóch domów na jednej działce przepisy to jedno, ale pozostają jeszcze sąsiedzi. Zanim zdecydujesz się na dany projekt i budowę, dokładnie sprawdź z projektantem obiektu, czy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza granice działki. Ten integralny element wniosku o pozwolenie na budowę dotyczy kwestii takich, jak hałas, zacienienie czy zanieczyszczenie powietrza. Jeśli obszar oddziaływania wychodzi poza granice działki, Twoi przyszli sąsiedzi znajdujący się w wyznaczonym obrębie mają pełne prawo wnieść sprzeciw i wstrzymać inwestycję.
Dwa domy na jednej działce – odległości
Wielkość terenu to z pewnością jedna z pierwszych kwestii, która przychodzi nam do głowy podczas zastanawiania się nad budową 2 domów na jednej działce. Należy jednak wiedzieć, że Warunki Techniczne WT 2021, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno precyzują, w jakich odległościach od granicy terenu musi znajdować się budynek mieszkalny.
Odległość nieruchomości od granicy działki powinna wynosić minimum:
- 3 m dla ściany bez okien i/lub drzwi,
- 4 m dla ściany z oknem i/lub drzwiami.
Zdarzają się też wyjątki, kiedy odległość od granicy terenu może wynosić 1,5 m lub gdy plan miejscowy przewiduje taką możliwość. Dzieje się tak w przypadku działek o szerokości równej 16 m lub mniejszej (gdy pozwalają na to zapisy w MPZP) oraz gdy na ziemi obok stoi już dom w granicy działki – w obu przypadkach dotyczy to sytuacji, gdy nowy budynek ma być skierowany do granicy działki ścianą bez okien i drzwi.
Na etapie projektowania domu nie można też zapomnieć, że balkon, okapy, wejście na taras, zewnętrzne schodki, gzymsy czy daszki zawsze muszą być oddalone od granicy działki o min. 1,5 m. Co ciekawe, a nie zawsze oczywiste, okno dachowe podlega tej samej zasadzie odległości 4 m od granicy działki, co okno fasadowe. Jeżeli natomiast na sąsiedniej działce stoi już budynek w granicy działki, to wolno wybudować nowy budynek również bezpośrednio przy tej granicy – pod warunkiem, że będzie przylegał ścianą do istniejącego budynku.
A jak to wygląda w przypadku dwóch domów na jednej działce? Odległości powinny być następujące:
- domy murowane – 2 m odległości między budynkami,
- domy drewniane – 16 m między budynkami,
- dom murowany i drewniany – 12 m między budynkami.
Jeśli chodzi o budowę dwóch domów na jednej działce w technologii prefabrykowanej, obowiązują takie same przepisy, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego – chodzi tutaj nie o technologię, a podobieństwa w kwestii bezpieczeństwa pożarowego oraz zachowanych standardów związanych z ognioodpornością.
Dwa domy na jednej działce – numery porządkowe
Wybudowanie 2 domów na jednej działce wiąże się z różnymi formalnościami, a nadanie numerów porządkowych to jedna z kwestii do załatwienia w urzędzie gminy. Dzięki temu każdy z budynków zyska swój osobny adres, co w niektórych przypadkach może się okazać wygodne. Nie zawsze jest to jednak konieczne – domek dla gości raczej nie wymaga takich przywilejów. Wniosek można znaleźć na stronie urzędu adekwatnego do lokalizacji.
Chociaż budowa dwóch domów na jednej działce wydaje się dość niecodzienna, w świetle prawa jest to jak najbardziej możliwe. Cały projekt wymaga odpowiedniego planu logistycznego w zgodzie z przepisami oraz możliwościami, które daje przestrzeń, jaką dysponujemy. Bez względu na to, czy myślisz o takim rozwiązaniu w kontekście prywatnych czy biznesowych potrzeb, nasi specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.
Tagi: