Dwa domy na jednej działce
 • 19 kwietnia, 2024

Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes – przyjazna agroturystyka czy relaks w stylu slowhop? A może chcesz zawsze być blisko swoich bliskich i pragniesz wybudować domek dla gości? Postawienie 2 domów na jednej działce może być odpowiedzią na Twoje potrzeby, a technologia prefabrykacji będzie idealna do realizacji tego marzenia. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby taka inwestycja była możliwa. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy na Twojej działce znajdzie się miejsce na dwie nieruchomości wybudowane z pomocą nowoczesnych technologii.

2 domy na jednej działce – wygodne rozwiązanie dla gości i rodziny

Rosnące ceny terenów przystosowanych do zabudowy mieszkalnej sprawiają, że niektórzy decydują się na postawienie dwóch domów na jednej działce. Zakup większej parceli jest bardziej opłacalny niż 2 mniejszych, chociaż powierzchnia to tylko jeden z aspektów, który wpływa na ostateczny koszt.

Budowa 2 domów na jednej działce sprawdza się chociażby w przypadku wielopokoleniowych rodzin. Czasem rodzice oraz ich dzieci decydują się na taki krok, aby być bliżej siebie. Co istotne – działkę można później podzielić, jeśli obie strony uznają, że potrzebują więcej prywatności oraz swobody.

Dla niektórych to też świetny sposób na zaaranżowanie dodatkowego, mniejszego domu dla gości – wśród dostępnych projektów w naszym konfiguratorze znajdziesz propozycje zróżnicowane pod względem powierzchni, dzięki czemu z pewnością uda Ci się znaleźć to, czego dokładnie potrzebujesz.

Dwa domy na jednej działce - dom typu stodoła

Sposób na biznes, czyli wybudowanie dwóch domów na jednej działce

Stawianie dwóch lub większej liczby budynków na jednym terenie umożliwia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To częste rozwiązanie w przypadku deweloperów i przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć agroturystykę lub niewielki kompleks wypoczynkowy dla fanów weekendowych wypadów z dala od miejskich aglomeracji.

Warto pamiętać, że w przypadku domów prefabrykowanych można liczyć na powtarzalność pod względem jakości wykonawstwa, użytych materiałów, zastosowanych technologii, a także wyglądu budynków. Są to nieruchomości całoroczne, więc mogą przynosić zysk zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Budowa dwóch domów na jednej działce – przepisy

Czasem wybór projektu jednego domu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a co dopiero dwóch! Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, czy Twoja działka spełnia wszelkie wymagania prawne.

Budowa dwóch domów na jednej działce na każde 500 m2 jest możliwa w przypadku parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2 – taki obiekt nie wymaga pozwolenia na budowę. Musisz więc mieć do dyspozycji co najmniej 1000 m2. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o samej nieruchomości, ale także ogrodzie, wjeździe na posesję, miejscach parkingowych czy obiektach małej architektury, do których należą m.in. architektura ogrodowa, huśtawki, piaskownica, drabinki czy śmietnik.

Drugim warunkiem budowy 2 domów na jednej działce jest dopilnowanie spraw formalnych związanych z przeznaczeniem terenu. Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – to właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące:

 • współczynnika intensywności zabudowy,
 • niezbędnej powierzchni biologicznej czynnej,
 • dopuszczalnej powierzchni zabudowy terenu.

W przypadku dwóch domów na jednej działce przepisy to jedno, ale pozostają jeszcze sąsiedzi. Zanim zdecydujesz się na dany projekt i budowę, dokładnie sprawdź z projektantem obiektu, czy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza granice działki. Ten integralny element wniosku o pozwolenie na budowę dotyczy kwestii takich, jak hałas, zacienienie czy zanieczyszczenie powietrza. Jeśli obszar oddziaływania wychodzi poza granice działki, Twoi przyszli sąsiedzi znajdujący się w wyznaczonym obrębie mają pełne prawo wnieść sprzeciw i wstrzymać inwestycję.

Dwa domy na jednej działce na planie budowlanym

Dwa domy na jednej działce – odległości

Wielkość terenu to z pewnością jedna z pierwszych kwestii, która przychodzi nam do głowy podczas zastanawiania się nad budową 2 domów na jednej działce. Należy jednak wiedzieć, że Warunki Techniczne WT 2021, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno precyzują, w jakich odległościach od granicy terenu musi znajdować się budynek mieszkalny.

Odległość nieruchomości od granicy działki powinna wynosić minimum:

 • 3 m dla ściany bez okien i/lub drzwi,
 • 4 m dla ściany z oknem i/lub drzwiami.

Zdarzają się też wyjątki, kiedy odległość od granicy terenu może wynosić 1,5 m lub gdy plan miejscowy przewiduje taką możliwość. Dzieje się tak w przypadku działek o szerokości równej 16 m lub mniejszej (gdy pozwalają na to zapisy w MPZP) oraz gdy na ziemi obok stoi już dom w granicy działki – w obu przypadkach dotyczy to sytuacji, gdy nowy budynek ma być skierowany do granicy działki ścianą bez okien i drzwi.

Na etapie projektowania domu nie można też zapomnieć, że balkon, okapy, wejście na taras, zewnętrzne schodki, gzymsy czy daszki zawsze muszą być oddalone od granicy działki o min. 1,5 m. Co ciekawe, a nie zawsze oczywiste, okno dachowe podlega tej samej zasadzie odległości 4 m od granicy działki, co okno fasadowe. Jeżeli natomiast na sąsiedniej działce stoi już budynek w granicy działki, to wolno wybudować nowy budynek również bezpośrednio przy tej granicy – pod warunkiem, że będzie przylegał ścianą do istniejącego budynku.

A jak to wygląda w przypadku dwóch domów na jednej działce? Odległości powinny być następujące:

 • domy murowane – 2 m odległości między budynkami,
 • domy drewniane – 16 m między budynkami,
 • dom murowany i drewniany – 12 m między budynkami.

Jeśli chodzi o budowę dwóch domów na jednej działce w technologii prefabrykowanej, obowiązują takie same przepisy, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego – chodzi tutaj nie o technologię, a podobieństwa w kwestii bezpieczeństwa pożarowego oraz zachowanych standardów związanych z ognioodpornością.

2 domy na jednej działce do celów prywatnych lub biznesowych

Dwa domy na jednej działce – numery porządkowe

Wybudowanie 2 domów na jednej działce wiąże się z różnymi formalnościami, a nadanie numerów porządkowych to jedna z kwestii do załatwienia w urzędzie gminy. Dzięki temu każdy z budynków zyska swój osobny adres, co w niektórych przypadkach może się okazać wygodne. Nie zawsze jest to jednak konieczne – domek dla gości raczej nie wymaga takich przywilejów. Wniosek można znaleźć na stronie urzędu adekwatnego do lokalizacji.

Chociaż budowa dwóch domów na jednej działce wydaje się dość niecodzienna, w świetle prawa jest to jak najbardziej możliwe. Cały projekt wymaga odpowiedniego planu logistycznego w zgodzie z przepisami oraz możliwościami, które daje przestrzeń, jaką dysponujemy. Bez względu na to, czy myślisz o takim rozwiązaniu w kontekście prywatnych czy biznesowych potrzeb, nasi specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...