Budowa prefabrykowanego domu szkieletowego drewnianego
  • 16 lutego, 2024

Fakty i mity wokół domów drewnianych prefabrykowanych

Drewniane domy prefabrykowane stanowią fascynujące połączenie tradycji i nowoczesności. Mimo że drewno od wieków używane jest w budownictwie, to w Polsce prefabrykacja wciąż jest czymś stosunkowo świeżym. Choć tego typu technologie zyskują coraz większą popularność, nadal towarzyszy im wiele faktów i mitów. Odpowiednio zaprojektowane oraz wyprodukowane prefabrykowane domy szkieletowe z drewna oferują wiele korzyści, a co najważniejsze, nie odbiegają jakością ani trwałością od budynków murowanych – wręcz przeciwnie. Dowiedz się, jak jest naprawdę!

Prefabrykowany dom modułowy drewniany jest nietrwały i łatwopalny: MIT

Niektórzy uważają, że szkieletowy dom drewniany prefabrykowany jest znacznie mniej wytrzymały aniżeli tradycyjny budynek murowany. Wszystko ze względu na wykorzystanie drewna, które postrzegane jest jako słabsze niż beton. Pojawiają się także wątpliwości w związku z odpornością konstrukcji na ogień oraz jej wytrzymałością w ciężkich warunkach pogodowych.

Warto wiedzieć, że domy drewniane prefabrykowane podlegają takim samym normom budowlanym, jak inne budynki. Głównym materiałem konstrukcyjnym w tego typu budownictwie jest drewno, ale wyłącznie to certyfikowane i wysokiej jakości – surowiec nie może pochodzić z pierwszego lepszego tartaku albo prosto z lasu. Dzięki suszeniu komorowemu w wysokiej temperaturze, materiał echuje od 15% do 18% wilgotności, co zapobiega powstawaniu pleśni oraz atakom owadów. Proces czterostronnego strugania oraz fazowania krawędzi sprawia, że drewno jest wytrzymałe bez względu na warunki atmosferyczne, a w sytuacji pożaru płomienie „ślizgają się” po jego powierzchni. Dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym konstrukcji drewnianej są specjalne płyty kartonowo-gipsowe i gipsowo-włóknowe, jako że gips to materiał niepalny, który w systemach suchej zabudowy skutecznie zabezpiecza przed działaniem ognia. Uzupełnieniem będzie wełna mineralna, która z natury również jest materiałem niepalnym (klasa A), a przez co drewniane belki zyskują zwiększoną ochronę przeciwpożarową.

Aby zrozumieć jakość prefabrykowanych domów szkieletowych drewnianych, trzeba też wspomnieć o samym procesie powstawania takiego budynku. Otóż zdecydowana większość prac przebiega w zamkniętej hali pod ścisłym reżimem produkcyjnym. Każdy z elementów konstrukcji jest „szyty na miarę” z dużą dokładnością, tak, aby gotowe moduły mogły trafić na plac budowy i zostać tam od razu zmontowane oraz posadowione na przygotowanych uprzednio fundamentach. Te muszą być dostosowane do wielkości oraz wagi domu. W trakcie prac na działce nic nie wymaga już poprawek ani docinania. Wszystkie fragmenty są precyzyjnie do siebie dopasowane po to, aby zapewnić wymaganą izolację termiczną i akustyczną.

Akustyka w domu drewnianym prefabrykowanym

 

Dom drewniany prefabrykowany nie zapewnia komfortu akustycznego: MIT

Komfort akustyczny jest niezwykle ważny w życiu codziennym, szczególnie w obliczu pracy zdalnej czy nauki w domu. Osoby, dla których temat prefabrykowanego domu modułowego drewnianego jest czymś nowym zwykle myślą, że w takim budynku nie ma mowy o odizolowaniu się od dźwięków dobiegających ze świata zewnętrznego. To tylko kolejny mit, który za chwilę obalimy.

Okazuje się, że dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz technologii dom prefabrykowany może być tak samo cichy, jak ten murowany.

  1. Konstrukcja powstaje pod ścisłą kontrolą, a elementy są łączone ze sobą z dużą precyzją. Całość jest szczelna i chroni nie tylko przed chłodem, ale także hałasem.
  2. Drewno jest nie tylko twarde i wytrzymałe, ale również ma dobre właściwości akustyczne. To taki naturalny tłumik, który pochłania dźwięki oraz zmniejsza ich „moc”. Komfort dla uszu gwarantuje również gips i wełna mineralna, które nieodmiennie towarzyszą konstrukcji domu szkieletowego drewnianego

Komfort termiczny w prefabrykowanym domu szkieletowym z drewna

 

Szkieletowy dom drewniany prefabrykowany ma złą izolację termiczną: MIT

W przypadku domów z drewna, niektórzy mylą budynki prefabrykowane z popularnymi w latach 90. w Polsce „domami kanadyjskimi”, które pozostawiały wiele do życzenia w wielu kwestiach, także pod kątem komfortu termicznego. A różnica technologiczna między nimi jest ogromna! W naszych projektach dbamy o komfort cieplny mieszkańców, dlatego stawiamy na wysokiej jakości płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe oraz wełnę mineralną. Produkty te posiadają doskonałe parametry izolacyjności termicznej oraz gwarantują odpowiednie warunki cieplne (i wilgotnościowe) bez względu na porę roku. Kluczowym aspektem jest też odpowiedni montaż komponentów przegród w celu wyeliminowania mostków termicznych oraz nieszczelności będących kolejną przyczyną strat ciepła. Dzięki temu dom drewniany prefabrykowany będzie odpowiednio zaizolowany i nie będzie wymagał intensywnego dogrzewania w sezonie grzewczym, co pozwoli obniżyć rachunki. Jak już wspomnieliśmy – dobrze zaizolowany dom nie oznacza zaburzonego mikroklimatu we wnętrzach. Otwartość dyfuzyjna ścian i ich wysoka paroprzepuszczalność zapewniają odpowiednie warunki wilgotnościowe wewnątrz przegród zewnętrznych, zapobiegając kondensacji pary wodnej w ich wnętrzu oraz na powierzchni. Stosując do tego folię paroizolacyjną o zmiennym oporze dyfuzyjnym oraz dbając o prawidłowy układ warstw w przegrodzie, zyskujemy prosty przepis na komfortowy budynek.

Konstrukcja prefabrykowanego domu modułowego drewnianego

Dom szkieletowy drewniany prefabrykowany jest lekki: FAKT

W tym miejscu należy cofnąć się do procesu powstawania komponentów w hali produkcyjnej. Do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim precyzyjnie docinane drewno, które z natury jest dużo lżejsze niż beton używany w budownictwie tradycyjnym. Dzięki temu fundamenty również mogą mieć lżejszą formę – zamiast ław fundamentowych wybierane są przeważnie żelbetowe płyty fundamentowe.

Przenieśmy się teraz z zakładu produkcyjnego na plac budowy. Tam przewożone są gotowe do zmontowania ze sobą komponenty. W transporcie domu modułowego drewnianego należy uwzględnić dopasowanie dojazdu na działkę pod potrzeby transportu ponadgabarytowego. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi wytrzymałość mostów, a także stan oraz szerokość dróg. Najczęściej planowaniem takiego przedsięwzięcia zajmuje się wyspecjalizowany logistyk, więc nie trzeba martwić się tym tematem. Lekkość konstrukcji oznacza też ograniczenie używania ciężkiego sprzętu na działce, który wpływa negatywnie na otoczenie.

Transport prefabrykowanego szkieletowego domu drewnianego

 

Prefabrykowany dom szkieletowy z drewna powstaje szybko: FAKT

Ile zajmuje budowa tradycyjnego domu murowanego? Przeważnie ok. 2-3 lat, chociaż niektórym udaje się tego dokonać szybciej. Wiele zależy jednak od nakładów finansowych, dostępności materiałów i ekip budowlanych oraz warunków pogodowych. Budowa przebiega w przestrzeni otwartej. Zarówno fundamenty, jak i mury muszą wyschnąć, a podczas ulewnych deszczów czy opadów śniegu nie ma takiej możliwości, zatem prace budowlane prowadzone są zwykle wiosną i latem – pod warunkiem, że dopisze nam pogoda.

Każdy prefabrykowany szkieletowy dom drewniany powstaje przede wszystkim w zamkniętej hali produkcyjnej. W ten sposób cały ten proces nie jest uzależniony od pory roku ani warunków atmosferycznych. Taki sposób produkcji ogranicza również emisję szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do metod tradycyjnych, co jest korzystniejsze dla planety. Prace w zakładzie nad konstrukcją dachu, podłóg oraz ścian z zamontowanymi oknami i drzwiami trwają do 90 dni w zależności od producenta. Montaż modułów na działce budowlanej to już zaledwie od kilku godzin do kilku dni w zależności od poziomu skomplikowania projektu. Wszystko zamyka się więc w miesiącach, a nie latach.

Gotowy dom drewniany prefabrykowany

Dom drewniany prefabrykowany jest energooszczędny: FAKT

Wybudowanie budynku zgodnego z Warunkami Technicznymi 2021 pod kątem standardu energetycznego i termoizolacji bryły pozwala zaoszczędzić pieniądze w trakcie jego użytkowania ze względu na mniejsze rachunki za prąd. Ciepło nie ucieka na zewnątrz dzięki dobrej izolacji, którą w przypadku prefabrykowanych domów szkieletowych z drewna zapewnia wełna mineralna, ale i nowoczesne pakiety trzyszybowe zamontowane w oknach.

Kluczem do energooszczędności w sezonie grzewczym są m.in. duże przeszklenia od strony południowej. W ten sposób zimą do pomieszczeń mieszkalnych wpada dużo naturalnego światła, które automatycznie nagrzewa pokoje i zapewnia większy komfort termiczny i darmowe zyski cieplne. Podczas projektowania swojego domu prefabrykowanego w naszym konfiguratorze możesz wskazać lokalizację działki, umieścić schemat budynku na mapie oraz umiejscowić go względem stron świata.

Dobra izolacja termiczna to jedno, ale podstawą wysokiej energooszczędnością są także nowoczesne technologie. Aby czuć się komfortowo w prefabrykowanym domu szkieletowym drewnianym, warto zainwestować w pompę ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny. W takich budynkach sprawdzają się też panele fotowoltaiczne. Koniecznie należy zatroszczyć się również o wentylację – wariant mechaniczny z rekuperacją odpowiada za proces wprowadzania świeżego powietrza do wnętrza domu, jak i odprowadzania tego zużytego oraz zanieczyszczonego na zewnątrz.

Energooszczędność to nie tylko ulga dla Twojego portfela, ale również dla planety – mniejsze zapotrzebowanie energetyczne domu jest równoznaczne z niższą emisyjnością. W naszym konfiguratorze przekonasz się, ile możesz zyskać dzięki wydajnym rozwiązaniom i wysokiej jakości materiałom.

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
  • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
  • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
  • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...