Przekształcenie działki rolnej na budowlaną
 • 28 czerwca, 2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Wskazówki i porady

Budowa nieruchomości murowanej, czy też realizacja projektu domu prefabrykowanego, a następnie montaż gotowych komponentów zawsze powinny zacząć się wyboru od działki budowlanej. Liczy się wielkość, lokalizacja, otoczenie czy poziom nasłonecznienia. Bardzo ważny jest również jej status, który definiuje, w jaki sposób można zagospodarować ziemię. Dlatego niektórzy zastanawiają się, jak przekształcić działkę rolną w budowlaną, gdy są właścicielami gruntu uprawnego albo myślą nad jego zakupem. Sprawdź nasze wskazówki i zacznij spełniać swoje plany dotyczące własnego domu.

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną – podstawowe definicje

Zmiana przeznaczenia gruntu to proces, który może otworzyć nowe możliwości inwestycyjne i rozwojowe. Czy to z myślą o budowie domu, czy realizacji projektu deweloperskiego, potrafi być kluczowym krokiem ku realizacji osobistych lub biznesowych celów. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, proces ten jest ściśle regulowany przez prawo, co ma na celu ochronę gruntów rolnych, ale również zapewnienie zrównoważonego rozwoju przestrzennego.

Aby lepiej zrozumieć temat przekształcania działki rolnej w budowlaną, warto zacząć najpierw od podstaw, czyli zapoznania się z opisem takiego gruntu. Taki teren wykorzystywany jest przede wszystkim pod uprawę o charakterze zarobkowym lub nie. Nie oznacza to wcale, że żaden budynek nie może na niej powstać. Zabudowy zagrodowe, które umożliwiają prowadzenie gospodarstwa, jak najbardziej wchodzą w grę. Rolnik może również postawić dom dla siebie oraz najbliższej rodziny. Wyjątkiem jest również sytuacja, gdy działka ma status rolno-budowlany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo warunkami zabudowy.

Jeśli nie jesteś rolnikiem albo rolniczką, a chcesz wybudować na gruncie rolnym dom do użytku mieszkalnego, musisz wiedzieć, jak przekształcić działkę rolną na budowlaną. Status ziemi to jeden z warunków uzyskania zgody na budowę.

Sprawdź: na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej.

Działka rolna czy budowlana: jak sprawdzić?

Przed rozpoczęciem procedury przekształcania działki rolnej na budowlaną, trzeba sprawdzić, czy w ogóle trzeba się tym zajmować. Wystarczy zgłosić się do urzędu gminy odpowiadającego lokalizacji gruntu. Każdy może poprosić o takie informacje. Są one dostępne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a gdy brakuje MPZP, wtedy źródłem wiedzy jest ewidencja gruntów i budynków.

Przeczytaj też: jak sprawdzić działkę przed zakupem.

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

Czy przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest w ogóle możliwe?

Cały proces zależy tak naprawdę od typu gruntu i jego klasyfikacji. Przeważnie jest to znacznie ułatwione, szczególnie gdy mówimy o:

 • ziemi należącej do klas IV-VI,
 • nieużytkach rolnych.

Takie działki rolne to mniejsze prawdopodobieństwo wysokiej jakości plonów, co świadczy o ich niższym pozytywnym wpływie na ogólnopolską gospodarkę rolną. Dlatego organy decyzyjne są bardziej skłonne do wprowadzenia zmian i przekształcenia tego rodzaju gruntu.

Znacznie trudniejsze okazuje się przekształcenie działki rolnej na budowlaną o klasie I-III. Wtedy niezbędna może okazać się zgoda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są jednak wyjątki od reguły, które wyznacza ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wystarczy, gdy działka:

 • ma nie więcej niż 500 m2,
 • znajduje się w odległości do 50 m od drogi publicznej,
 • jest oddalona o maksymalnie 50 m od innej działki o charakterze budowlanym,
 • przynajmniej połowa powierzchni zwartej części gruntu jest w obszarze zwartej zabudowy.

A jak przekształcić działkę rolną na budowlaną na terenie miasta? Tutaj sprawa jest już duża prostsza, bo wystarczy jedynie złożyć wniosek o wyłączenie jej z produkcji rolnej – odrolnienie następuje automatycznie. Z takimi przypadkami można się spotkać np. w sytuacji zmiany granic obszarów wiejskich.

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Etapy krok po kroku

Zmiana przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i złożenia szeregu dokumentów. Aby aplikacja była kompletna i spełniała wszystkie wymogi prawne, trzeba wiedzieć, jak się przygotować w zależności od sytuacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie opis różnych wariantów, dzięki czemu poświęcisz mniej czasu na składanie wniosku o przekształcenie działki rolnej na budowlaną.

Etap I: Zmiana przeznaczenia gruntu

Jeśli wiadomo, że działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w takim razie należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta. Prawnie nie ma określonego jego wzoru. Warto jednak zawrzeć takie informacje jak:

 • dane gruntu i jego właściciela,
 • cel zmiany przynależności np. budowa domu prefabrykowanego,
 • przyczyny odrolnienia np. zmiana infrastruktury terenu, niska klasa ziemi,
 • dodatkowe dokumenty np. zarys mapy ewidencyjnej i zasadniczej, wypis z rejestrów gruntów.

Dlaczego warto uargumentować przekształcanie działki rolnej w budowlaną? Ponieważ może to przyspieszyć procedurę i pozytywnie wpłynąć na podejmowane decyzje przez urzędników.

Sytuacja jest nieco prostsza, gdy grunt nie jest uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – wtedy należy złożyć wniosek w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Bardzo ważne jest, aby działka:

 • miała dostęp do drogi dojazdowej,
 • sąsiadowała z inną działką budowlaną,
 • była uzbrojona (dostęp do mediów, takich jak prąd, gaz, woda i kanalizacja).

Gdy wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną będzie w rękach urzędników, pozostaje tylko czekać na podjęcie przez nich decyzji. Uzyskanie zgody otwiera drzwi do kolejnych kroków.

Proces przekształcania działki rolnej na budowlaną

Etap II: Wyłączenie z produkcji rolnej

W tym przypadku pismo należy złożyć w wydziale geodezji lub gospodarki nieruchomościami w starostwie powiatowym. Zgoda jest niezbędna między innymi w przypadku ziem klasy I-III (gleby mineralne i organiczne), obszarów klasy IV-VI (gleba organiczna), terenów wyszczególnionych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. We wniosku powinny znaleźć się:

 • dane wnioskodawcy,
 • potwierdzenie własności ziemi,
 • cel przeznaczenia gruntu np. budownictwo jednorodzinne,
 • decyzja o warunkach zabudowy (jeśli brakuje MPZP),
 • wypis z rejestru gruntów,
 • plan zagospodarowania działki.

Jeśli dojdzie do przekształcenia działki rolnej na budowlaną, można zająć się wybieraniem projektu domu prefabrykowanego oraz realizować plany mieszkalne.

Warto wiedzieć, że w przypadku ziem do 0,05 ha przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne oraz tych do 0,02 ha w przypadku domów wielorodzinnych nie trzeba ponosić dodatkowych opłat w związku z odrolnieniem.

Rozpatrywanie wniosku o przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

W przepisach prawa nie jest wyraźnie określone, jak długo może trwać taki proces. Wiele tak naprawdę zależy od organów władzy, ich podejścia do sprawy oraz priorytetyzacji składanych wniosków. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wymaga obrad oraz oficjalnego ogłoszenia decyzji. Przekształcanie działki rolnej w budowlaną może zatem zająć kilka miesięcy, a czasem nawet i lat. Kupowanie gruntu uprawnego z nadzieją na szybką zmianę jego statusu jest więc ryzykowne. Jeśli masz taką ziemię na własność w związku z otrzymanym np. spadkiem lub darowizną, uzbrój się w cierpliwość lub odpowiednio wcześniej zajmij się tematem odrolnienia.

Tagi:

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
 • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
 • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
 • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...