Przeprowadzka do nowego domu
 • 7 czerwca, 2024

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Chociaż przeprowadzka przeważnie przebiega w podobny sposób, wiąże się z nią zawsze jakiś stres i niepewność – dzieje się tak, nawet jeśli to dla nas nie pierwszy raz. Miejsce zamieszkania zmieniamy zwykle kilka razy w życiu. Najczęściej wybieramy okres wiosenno-letni ze względu na bardziej sprzyjającą pogodę oraz dłuższe dni. Tylko jak się przeprowadzić, aby nie przysporzyć sobie zmartwień? Sprawdź, w jaki sposób wszystko rozplanować w czasie i sprawnie spakować domowe skarby.

Przeprowadzka – od czego zacząć?

Przenosiny do nowego domu wywołują ekscytację i radość – szczególnie jeśli mówimy o zamieszkaniu na swoim po raz pierwszy w życiu. Jednocześnie całe to przedsięwzięcie okazuje się także źródłem stresu. Spakowanie wyposażenia, akcesoriów, ubrań, a także mebli wymaga odpowiedniego planu, a przede wszystkim czasu. Zanim jednak wyciągniesz kartony i taśmę klejącą, wyjaśnimy najpierw, od czego w ogóle zacząć.

Przeprowadzka – lista rzeczy do zrobienia, zanim zmienisz miejsce zamieszkania:

 • wybierz termin przeprowadzki,
 • porozmawiaj z pracodawcą o urlopie,
 • znajdź firmę przeprowadzkową,
 • przepisz lub zawrzyj umowy za media,
 • zaktualizuj swoje dane w urzędach.

Formalności warto domknąć jeszcze przed ukończeniem budowy, ponieważ przeprowadzka do nowego domu w przypadku budownictwa prefabrykowanego może nastąpić szybciej, niż Ci się wydaje! Nasi partnerzy są w stanie zrealizować wybrany przez Ciebie projekt domu nawet w 90 dni od chwili złożenia zamówienia. Sam montaż na działce trwa zwykle od paru godzin do kilku dni, w zależności od skomplikowania projektu i technologii dostawcy. Warto więc pomyśleć o przeprowadzce i jak się spakować od razu po naciśnięciu przycisku „Zamów”. Porozmawiaj z pracodawcą – z pewnością przyda Ci się parę dni urlopu, aby wszystkiego dopilnować w kulminacyjnym momencie.

Teraz przejdźmy do kolejnego punktu, czyli firmy przeprowadzkowej. Pamiętaj, aby wybrać doświadczoną oraz zaufaną ekipę, która cieszy się pozytywną opinią – zawsze możesz poprosić rodzinę lub przyjaciół o rekomendacje. Przede wszystkim sprawdź, czy interesujący Cię kandydat oferuje swoje usługi w lokalizacji, do której chcesz się przeprowadzić. Istnieje ryzyko, że firma prowadzi swoją działalność w określonym zakresie kilometrów od danego miasta. Zweryfikuj też, jakie auta wykorzystuje podczas transportu (wielkość i ładowność) oraz czy gwarantuje ubezpieczenie w sytuacji, gdy coś ulegnie uszkodzeniu lub zaginie w ferworze pracy. Zależnie od stopnia skomplikowania Twojej przeprowadzki dopytaj, czy firma ma doświadczenie w transporcie ciężkich przedmiotów, tj. ponadwymiarowych mebli, urządzeń, antyków czy dużych instrumentów muzycznych, przykładowo pianina itp.

Jak przygotować się do przeprowadzki, aby potem mieć spokojną głowę? Musisz poinformować odpowiednie urzędy oraz instytucje o tym, że zmieniasz miejsce zamieszkania i/lub zameldowania. Mowa między innymi o ZUS-ie, banku, Urzędzie Skarbowym, gazowni, dostawcy energii, Internetu, wywozie śmieci oraz innych usługodawcach, z których usług korzystasz. Dzięki temu oszczędzisz sobie załatwiania wszelkich kwestii formalnych tuż po przeprowadzce.

Przeprowadzka - plan działania

Jak się przeprowadzić, czyli co zrobić przed pakowaniem

W przypadku przeprowadzki lista rzeczy do zrobienia jest niezbędna – zaplanowanie czynności krok po kroku sprawi, że nie będziesz robić wszystkiego na ostatnią chwilę, a uczucie ścigania się z czasem zniknie.

Jeśli chcesz zabrać się za pakowanie, pamiętaj, że będziesz potrzebować do tego kilku rzeczy. Zawsze możesz wykorzystać walizki oraz torby podróżne, ale raczej nie masz ich w odpowiedniej ilości, żeby zmieścić cały zgromadzony dobytek. Dlatego przydadzą Ci się mocne kartony, a do tego również taśma klejąca i folia bąbelkowa. Wszystko to znajdziesz w supermarkecie czy sklepie budowlanym. Zakupy lepiej zrobić wcześniej niż na ostatnią chwilę, gdy naprawdę musisz już zacząć przygotowania. Jeśli czegoś Ci zabraknie, wywoła to u Ciebie wyłącznie frustrację.

Co dalej z przeprowadzką? Plan działania powinien obejmować także dokładne przejrzenie wszystkich rzeczy, które masz w domu.

 1. Sprawdź, czy na strychu lub w piwnicy nie kryją się żadne skarby, których nie używasz od lat. Jeśli nie mają żadnej wartości sentymentalnej, a jedynie gromadzi się na nich kurz, lepiej się ich pozbyć, zamiast przewozić do nowego domu.
 2. Zwróć uwagę na wyposażenie w kuchni. Wyrzuć zniszczone garnki, patelnie z wytartym teflonem, wyszczerbione talerze, kubki bez uszu oraz zardzewiałe sztućce. Warto to zrobić, szczególnie jeśli planujesz zakup nowych akcesoriów kuchennych.
 3. Zrób „rachunek sumienia” i przejrzyj swoje ubrania. Jeśli masz w swojej szafie rzeczy, których od dawna nie nosisz, ale wciąż są w dobrym stanie, oddaj je na szczytny cel – z pewnością przydadzą się komuś innemu, a ty będziesz mieć mniej rzeczy do przewożenia podczas przeprowadzki do nowego domu. Tak samo warto zrobić w przypadku dziecięcych zabawek. Możesz też je sprzedać na dedykowanych serwisach społecznościowych, a uzyskane fundusze staną się dodatkowym zastrzykiem gotówki na np. aranżację wnętrz.
 4. Sprawdź domową chemię oraz artykuły spożywcze. Pozbądź się wszystkiego, co jest przeterminowane. Maksymalnie wykorzystaj zapasy, aby kupować jak najmniej nowych rzeczy – możesz je uzupełnić już po przeprowadzce. Jeśli okaże się, że masz więcej produktów niż jesteś w stanie wykorzystać w terminie przydatności do spożycia, skorzystaj z miejsc, w których możesz podzielić się zbędnymi produktami – w wielu miastach w Polsce funkcjonują Jadłodzielnie.

Jak się przeprowadzić, aby zdążyć ze wszystkim na czas? Jeśli chodzi o segregowanie oraz przeglądanie rzeczy, warto się za to zabrać ok. 2 miesięcy przed planowaną zmianą miejsca zamieszkania, co dodatkowo ułatwi późniejszy proces pakowania. Nie musisz robić wszystkiego tego samego dnia. Podziel prace na konkretne pomieszczenia i strefy oraz przypisz im konkretne dni.

Przeprowadzka - jak się pakować

Przygotowania do przeprowadzki – jak się spakować?

Jeśli chcesz sprawnie się przeprowadzić, plan działania oraz stworzony przez Ciebie harmonogram pomogą uporządkować wszystkie sprawy. Nieprzemyślane pakowanie w sytuacji, gdy goni Cię czas, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wzrasta wtedy prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz albo pomieszasz wszystko ze sobą. Sukcesywnie pakowanie to klucz do sukcesu – zacznij to robić najlepiej ok. 2 tygodni przed planowaną przeprowadzką.

Przeprowadzka – jak się spakować:

 • Stwórz listę przedmiotów razem z ich ilościami. Podczas rozpakowywania sprawdzisz, czy na pewno wszystko dotarło do nowego domu.
 • Zacznij od rzeczy, które używasz najrzadziej albo mają charakter sezonowy.
 • Pakuj ze sobą przedmioty przypisane do tego samego pomieszczania. Rozkładaj jednak ich ciężar w taki sposób, aby dało się swobodnie przenieść karton.
 • Opisuj pudełka, aby wiedzieć, co znajduje się w danym kartonie oraz do którego pokoju w nowym domu przynależą konkretne przedmioty. Wypełniaj je do końca, aby nie mnożyć paczek. Pamiętaj, aby ciężkie rzeczy kłaść na spodzie, a te lekkie od góry.
 • Ubrania zwijaj, zamiast składać, by oszczędzić miejsce. Możesz je wkładać nie tylko do kartonów, ale także walizek, toreb, a nawet mocnych i pojemnych worków na śmieci.
 • Kruche i delikatne rzeczy zabezpiecz. Może to być zwykła gazeta albo folia bąbelkowa. Dodatkowa adnotacja na kartonie np. „Uwaga szkło” podpowie też firmie przeprowadzkowej, aby uważać w trakcie przenoszenia paczek.
 • 1 tydzień przed przeprowadzką do nowego domu możesz zacząć zabierać się za pakowanie mebli. Pamiętaj, aby zdemontować ruchome elementy, takie jak półki, szuflady czy drzwiczki. Wszystko zabezpiecz folią. Śrubki i wszelkie wkręty wkładaj do osobnych woreczków strunowych, aby nic nie zginęło i stosownie je opisuj.

A co z rzeczami, których potrzebujesz w dniu przeprowadzki? Zgromadź je w jednym pomieszczeniu i spakuj w ostatnim momencie. Możesz tak zrobić między innymi z pościelą. Polecamy też przygotowanie niewielkiego bagażu podręcznego, który pozwoli Ci swobodnie funkcjonować w nowym domu, mimo że niemal wszystkie przedmioty będą czekać na rozpakowanie. Warto w nim umieścić zestaw ubrań na przebranie, podstawowe kosmetyki, piżamę, bieliznę, ładowarkę do telefonu oraz dokumenty. Teraz kiedy wiesz już, jak się przeprowadzić, zmiana lokum przebiegnie gładko i bez stresu!

Tagi:

Podobne artykuły

Nowoczesny dom parterowy
 • 21 czerwca, 2024
Co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy?

Polacy coraz chętniej decydują się na budowę lub zakup budynku o jednej kondygnacji. Ta zmiana nie...

Formalności
Działka bez dostępu do drogi publicznej
 • 18 czerwca, 2024
Działka bez drogi dojazdowej – czy można zacząć budowę?

Budowa domu to wymagająca sporego nakładu finansowego, ale szybko zwracająca się inwestycja w przyszłość. Zanim jednak...

Domy bez pozwolenia na budowę (do 70m2)
Wnętrze prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy
 • 14 czerwca, 2024
Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy – czy warto?

Chcesz wybudować dom, ale nie wiesz, jaki metraż będzie odpowiedni? Nie zawsze duża powierzchnia użytkowa musi...