Jaki fundament pod dom szkieletowy
 • 10 maja, 2024

Jaki fundament pod dom szkieletowy jest stosowany w budownictwie prefabrykowanym?

Chociaż domy prefabrykowane powstają w hali produkcyjnej w zamkniętych warunkach, część prac musi odbyć się na działce. Zanim gotowe elementy dotrą na plac, a ekipa budowlana będzie mogła się zająć ich montażem, najpierw niezbędny jest fundament pod dom szkieletowy. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces i wyjaśnimy, dlaczego solidna baza to klucz do trwałości Twojego przyszłego domu.

Jaką funkcję pełni fundament pod dom modułowy?

Domy prefabrykowane słyną z wysokiej jakości materiałów, solidności wykonania, lekkości konstrukcji oraz szybkości budowy. Aby budynek służył Ci przez lata, liczy się jednak również porządna podstawa – właśnie w ten sposób można określić fundament pod dom szkieletowy. Dzięki niemu całość zyskuje niezbędną stabilność. Warto też wiedzieć, że dobra baza chroni budynek przed wodą gruntową oraz wilgocią. Charakterystyczną cechą jest to, że obciążenie przenosi się najpierw na fundament, a potem dopiero na grunt.

Jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać? Aby podjąć dobrą decyzję, zawsze trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • warunki geologiczne,
 • rodzaj i stan gruntu,
 • spadek terenu,
 • warunki i strefa klimatyczna,
 • wysokość poziomu wód gruntowych,
 • projekt domu prefabrykowanego,
 • warunki opcjonalne np. budowę piwnicy.

Aby prawidłowo ocenić sytuacje, należy zlecić wykonanie opinii geotechnicznej, która jest dokumentem niezbędnym do złożenia kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę. Z jej pomocą dowiesz się wiele na temat swojej ziemi, a tym samym zyskasz wskazówki, jaki fundament pod dom modułowy wybrać. Nośność oraz rodzaj gruntu są bardzo ważne w momencie wybierania podstawy domu. Odwierty geologiczne, które stanowią podstawę wykonania dokumentacji, dadzą nam pełen obraz tego, co znajduje się pod ziemią i pozwolą wskazać, które materiały oraz technologie zapewnią bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji budynku. Aby prawidłowo rozplanować fundamenty swojego domu, trzeba także wziąć pod uwagę głębokość posadowienia konstrukcji, która będzie uzależniona od głębokości przemarzania gruntu (między 0,8 m a 1,4 m), ta natomiast jest związana z daną strefą klimatyczną w Polsce. Głębokość przemarzania to nic innego, jak odległość od powierzchni gruntu do poziomu, do którego sięga ujemna temperatura. Na tej podstawie, a także w oparciu o obciążenie projektowanym budynkiem oraz na bazie obliczeń konstrukcyjnych, wykwalifikowany projektant dobierze fundamenty, gwarantujące prawidłową pracę całej konstrukcji budynku.

Rodzaje fundamentu pod dom szkieletowy

 
W zależności od sposobu posadowienia fundamenty są podzielone na dwa rodzaje:

 • bezpośrednie – w których obciążenie z budynku jest przekazywane bezpośrednio na grunt poprzez stopy, ławy lub płytę fundamentową;
 • pośrednie (inaczej głębokie) – stosowane najczęściej na słabo nośnych gruntach lub w miejscach, gdzie poziom wody gruntowej jest niestabilny – polega na przekazaniu obciążenia na warstwy gruntu nośnego przy pomocy specjalnych pali, studni, słupów lub ścian szczelinowych.

W przeciwieństwie do budownictwa murowanego, elementy domu prefabrykowanego mogą być montowane w całość na lżejszym fundamencie – wszystko ze względu na to, że sama konstrukcja, której podstawą jest drewno, waży mniej. Wciąż musi być jednak wytrzymały, a także amortyzować ruchy oraz drgania podłoża, aby budynek wytrzymał lata. Rodzajów fundamentów jest wiele i zawsze trzeba kierować się możliwościami terenu oraz projektem domu. Zaraz poznasz kilka najczęściej stosowanych rozwiązań.

Fundament pod dom szkieletowy krok po kroku

Ławy fundamentowe

Najczęściej wybierane są w przypadku budownictwa tradycyjnego (murowanego). Prawidłowo zaprojektowane i wykonane cechują się wysoką odpornością oraz trwałością, ale należy liczyć się z tym, że ich postawienie jest nieco bardziej czasochłonne, chociażby ze względu na znaczną ilość wykonanych deskowań na etapie przygotowawczym. Jednakże, ze względu na to, że konstrukcję wykonujemy tylko po obrysie budynku, ten rodzaj fundamentu pozwala wygenerować oszczędności materiałowe, co jednak finalnie może zostać zrównoważone większą ilością prac i płac za robociznę. Ten typ fundamentu pod dom modułowy wymaga gruntu o dobrej nośności.

Ławy wyglądają przeważnie jak betonowe prostopadłościany. Ich wielkość zależy od powierzchni nieruchomości oraz stanu podłoża. Mogą być zbrojone (dodatkowo wzmocnione np. stalowymi prętami), lecz w przypadku lekkiego budownictwa prefabrykowanego może okazać się to nieobowiązkowe. Wybór klasy betonu, zbrojenia fundamentów, a także ustalenie ich wymiarów, to zawsze zadanie leżące w gestii projektanta. Na ławach stawia się na zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany nośne domu.

Fundament pod dom modułowy - ławy fundamentowe

Płyta fundamentowa

W przeciwieństwie do ław, płyty fundamentowe powstają znacznie szybciej. W budownictwie modułowym popularne są m.in. wersje monolityczne i prefabrykowane. Przed rozpoczęciem prac na działce należy zaplanować rozłożenie przyłączy, czyli podłączenie gazu, wody, a czasem również ogrzewania. Po wylaniu płyty fundamentowej jakiekolwiek modyfikacje tym zakresie są bardzo trudne.

Fundament pod dom szkieletowy krok po kroku:

 1. Wytyczenie miejsca pod budowę przez geodetę.
 2. Wykonanie wykopu pod fundamenty i wyrównanie jego dna.
 3. Wykonanie warstwy stabilizacyjnej.
 4. Umieszczenie warstwy izolacji termicznej i zastosowanie izolacji przeciwwodnej.
 5. Wykonanie instalacji podposadzkowej.
 6. Montaż deskowania lub kształtek brzegowych wokół wykopu, które będą formowały kształt płyty.
 7. Ułożenie zbrojenia.
 8. Zalewanie betonem.

Tak wykonany fundament pod dom szkieletowy sprawia, że ciężar budynku rozkłada się równomiernie po powierzchni gruntu. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do ław, płyta może być zastosowana powyżej głębokości przemarzania – musi to być co najmniej 50 cm poniżej powierzchni terenu. Sprawdza się również w przypadku gruntów niespoistych i tych o mniejszej nośności. Niewskazane jest jednak korzystanie z tej technologii, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki.

W tym miejscu warto również wspomnieć o grzewczej płycie fundamentowej. Całość posadowiona jest na izolacji o grubości 20-30 cm, a na warstwie konstrukcyjnej nie ma już kładzionej wylewki. W przypadku domów energooszczędnych zapewnia wysoką stabilność temperaturową wewnątrz bez względu na zmienność warunków atmosferycznych – aby tak było, fundament musi być jednak precyzyjnie wykonany. To także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą od razu zamontować pompę ciepła. Taki wariant zmniejsza również zakres prac instalatorskich na etapie budowy, ponieważ zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i instalacja wodno-kanalizacyjna są już elementem grzewczej płyty. Tego typu fundament jest silnie rozwinięty pod względem technologicznym, dlatego jego wykonanie warto powierzyć wyłącznie wysokiej klasy specjalistom.

Fundament pod dom szkieletowy - płyta fundamentowa

Fundament punktowy

To rodzaj fundamentu pośredniego, stosowany głównie przy mało nośnym gruncie. Celem jest przeniesienie obciążeń na głębsze, nośne warstwy podłoża gruntowego. Ten rodzaj fundamentu pod dom modułowy wykorzystywany jest przeważnie w przypadku mniejszych budynków mierzących 35 m2. Całość opiera się na dobrze zabetonowanych słupkach czy betonowych bloczkach umieszczonych we wcześniej przygotowanych wykopach.

Przygotowywanie fundamentu pod dom modułowy

Jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać?

Na szybkość budowy domu modułowego wpływa wiele czynników, a wybór fundamentu pod dom szkieletowy z pewnością jest jednym z nich. Chociaż w przypadku technologii prefabrykowanej najczęściej stosuje się płyty fundamentowe, to nie należy dyskredytować innych rozwiązań. Decyzję zawsze należy podjąć z pomocą specjalisty, czyli konstruktora z uprawnieniami, a wykonawstwo, od którego zależy sukces realizacji, pozostawić sprawdzonym ekipom budowlanym. W końcu odpowiednia baza to podstawa stabilności oraz trwałości nieruchomości. Skorzystanie z pomocy ekspertów jest jednoznaczne z prawidłowym przebiegiem prac, a to przybliża Cię do zamieszkania w Twoim nowym domu!

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...