Odpowiednie usytuowanie domu na działce z korzyścią dla mieszkańców
  • 26 marca, 2024

Jakie powinno być usytuowanie domu na działce względem stron świata?

Choć wzniesienie energooszczędnego, zdrowego budynku jest bez wątpienia milowym krokiem na drodze do zrównoważonego, bardziej komfortowego życia, a wybór wysokiej jakości certyfikowanych produktów to absolutna podstawa, jest jeszcze coś, co ma niebagatelne znaczenie dla maksymalnego wykorzystania możliwości naszego nowoczesnego, prefabrykowanego domu szkieletowego. Czy wiesz, jak znaczący wpływ na oszczędność energii, codzienne samopoczucie oraz odbiór aranżacji ma odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata? Przyjrzyjmy się, co należy wziąć pod uwagę, planując położenie budynku oraz jakie benefity zagwarantuje świadoma, dobrze przemyślana decyzja.

Usytuowanie domu względem stron świata – komfort i pragmatyzm

Po pierwsze i najważniejsze, wybierając swój wymarzony dom, a właściwie jego projekt, musimy uwzględnić miejsce w jakim będzie usytuowany, ponieważ nie każdy budynek da się obrócić na działce w taki sposób, aby zachował swoją funkcjonalność. Przyjmijmy np. piękną działkę, która ma wjazd od strony południowej – tutaj raczej trudno będzie uwzględnić umieszczenie salonu od tej właśnie strony, bowiem najprawdopodobniej będzie sąsiadował wówczas z zaparkowanym samochodem i wejściem do domu. Jak widać na tym przykładzie – projekt domu musi uwzględniać realną sytuację oraz możliwości miejsca, w którym powstanie dom. Niemniej, często można zamówić dom w odbiciu lustrzanym, co często przy dodatkowym obrocie na działce rozwiązuje problemy opisane powyżej.

Jakie korzyści przynosi nam odpowiednie ustawienie domu względem stron świata? Przede wszystkim pozwala na maksymalne wykorzystanie optymalnego, naturalnego światła o odpowiedniej godzinie i jednoczesne zarządzenie zyskami słonecznymi, co poprawia komfort życia. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia zapotrzebowania domu na energię oraz znacznego obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Warto wiedzieć, że nowoczesne pakiety szybowe pozwalają z jednej strony maksymalnie wykorzystywać zyski cieplne ze słońca, ale potrafią też chronić przed przegrzewaniem, gdy jest to niezbędne. Niestety w przyrodzie nie ma nic za darmo – pakiety szybowe najlepiej chroniące pomieszczenia przed przegrzewaniem jednocześnie najczęściej zabierają dużą część światła docierającego do pomieszczeń przez okna. Potrafimy liczyć parametr Daylight Autonomy i często okazuje się, iż aby zrekompensować straty światła trzeba powiększyć okna.

Ustawienie domu na działce tak, by docierało do niego jak najwięcej promieni słonecznych wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia. Nie od dziś wiadomo, że jasne wnętrza dodają nam energii oraz wspomagają koncentrację, dzięki czemu mamy więcej siły do wykonywania codziennych obowiązków – nie tylko tych domowych, ale i zawodowych czy szkolnych. Coraz więcej osób decyduje się na home office czy zdalne kursy, a w tym przypadku każde wsparcie naszej produktywności jest na wagę złota.

Zatem budynek prefabrykowany jest nie tylko miejscem, w którym mieszkamy, ale także przestrzenią, która żyje w zgodzie z naturą i każdego dnia pracuje na Twój komfort.

Ustawienie domu względem stron świata - która ekspozycja jest najbardziej pożądana

Ustawienie domu względem stron świata – kompas, który wskaże Ci drogę

Zrozumienie zasad orientacji budynku względem stron świata, a następnie optymalne ustawienie domu na działce to nie tylko kwestia oszczędności, ale także harmonii i równowagi między pomieszczeniami a otoczeniem. Dom, który jest dobrze zintegrowany z naturalnym krajobrazem, staje się częścią ekosystemu, a nie jego przeciwnikiem. Rzućmy na to nieco więcej światła:

  • Ekspozycja północna – choć uważana jest za jedną z najmniej przyjaznych mieszkańcom, ma swoje bezsprzeczne zalety. W takich pomieszczeniach będzie chłodniej, światło zostanie przyjemnie rozproszone, a to idealne warunki do urządzenia gabinetu lub sypialni. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych, wysokiej jakości pakietów szybowych zatrzymujących ciepło w budynku, nie musisz martwić się o rosnące koszty związane z dogrzewaniem pomieszczeń zimą.
  • Ekspozycja południowa – zapewni najdłuższy czas nasłonecznienia podczas dnia, a to oznacza, że zarówno o poranku, jak i wieczorem możemy liczyć na sporą dawkę naturalnej witaminy D. Co dodatkowo istotne, stosując odpowiednie okna w mieszkaniach z ekspozycją na południe, osiągniesz większe zyski cieplne zimą. Ta prosta inwestycja może się przekładać na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Warto przy tym jednak pamiętać o zabezpieczeniu budynku przed przegrzewaniem się latem, o co nietrudno przy takim usytuowaniu domu na działce. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju zadaszenia zewnętrzne, czy pergole tarasowe, które pozwalają korzystać z dni pełnych słońca, jednocześnie kontrolując ilość ciepła dostającą się do wnętrz w najgorętszym okresie w roku bez używania klimatyzacji czy przenośnych wiatraków.
  • Ekspozycja wschodnia – najwięcej światła zawita tu o poranku, a wnętrza zachowają przyjemną temperaturę również w środku lata. To zatem idealne warunki do urządzenia kuchni, w której zaczynasz dzień od śniadania i kubka kawy lub zaaranżowania sypialni, jeśli jesteś rannym ptaszkiem.
  • Ekspozycja zachodnia – najbardziej kontrowersyjny, a zarazem najmniej korzystny kierunek z uwagi na naprawdę duże nasłonecznienie latem i niewielkie zimą. W najcieplejsze miesiące ciężko tu o utrzymanie odpowiedniego komfortu termicznego, a u schyłku roku zyski cieplne są niewielkie, co oznacza posiłkowanie się dodatkowym źródłem grzewczym oraz sztucznym oświetleniem.

Usytuowanie domu względem stron świata to decyzja, której nie należy podejmować pochopnie, bo raz podjęta, będzie niezwykle trudna do zmiany. Jak zatem zaprojektować przestrzeń wewnątrz domu w komfortowy sposób? Najlepiej, aby kuchnia, salon oraz sypialna znalazły się od strony południowej lub południowo-wschodniej. Pomieszczenia gospodarcze natomiast mogą być skierowane ku północy, ponieważ nie wymagają silnego nasłonecznienia i większa ilość cienia nie będzie tu przeszkodą. Nie musisz jednak samodzielnie podejmować takiej decyzji – możesz śmiało skorzystać z pomocy naszego konfiguratora oraz wiedzy specjalistów.

Sprawdź usytuowanie domu na działce względem stron świata, korzystając z naszego konfiguratora

Konfigurator domu prefabrykowanego – sprawdź najlepsze usytuowanie domu na działce względem stron świata

Lokalizacja i warunki naturalne to jedne z kluczowych aspektów, które mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców. Podczas konfigurowania swojego domu prefabrykowanego na naszej stronie przekonasz się, że narzędzie bierze pod uwagę wszelkie czynniki środowiskowe i dostosowuje wybrany wariant do konkretnej strefy klimatycznej, w której znajduje się Twoja działka. Dzięki temu możesz precyzyjnie określić zapotrzebowanie energetyczne domu na energię oraz zapewnić komfort termiczny. Co więcej, znając ostateczne położenie budynku, dokładnie obliczysz zyski z energii słonecznej, które mogą znacząco obniżyć miesięczne wydatki związane z prowadzeniem domu.

Usytuowanie domu względem stron świata to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i ekonomii. Właściwe zorientowanie budynku może znacząco wpłynąć na jego efektywność energetyczną. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia wysokości rachunków za ogrzewanie a także prowadzi do redukcji emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych. Bezbłędne usytuowanie domu na działce względem stron świata to klucz do osiągnięcia harmonii i zrównoważonego stylu życia. To inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko Tobie, ale także planecie.

Tagi:

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
  • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
  • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
  • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...