Budowa domu czy mieszkania
 • 26 stycznia, 2024

Dom prefabrykowany czy mieszkanie – co bardziej się opłaca?

Kiedyś własny dom wydawał się czymś ekskluzywnym i dostępnym wyłącznie dla wybranych grup społecznych. W obliczu rosnących cen nieruchomości, kosztów budowy oraz pracy ekip budowlano-remontowych, marzenia o własnym domu całorocznym wydają się odległe. Czy faktycznie postawienie domu w cenie mieszkania to zadanie niemożliwe? Otóż nie, bowiem możemy dziś liczyć na zupełnie nowe technologie! Podpowiadamy, co wybrać: prefabrykowany dom czy mieszkanie.

Dom w cenie mieszkania? Zmiany na rynku mieszkaniowym

Inflacja, rosnące stopy procentowe, wzrost kosztów materiałów oraz pracy ekip budowlanych… To tylko wybrane  aspekty życia codziennego, które negatywnie wpłynęły na ceny mieszkań. W ostatnich latach cena 1 m2 nowego mieszkania wzrosła nawet o ponad 50% w zależności od miasta. Przy spadającej zdolności kredytowej Polaków sytuacja na rynku mieszkań wcale się nie poprawia. W dużej części polskich aglomeracji mieszkań wręcz brakuje, a deweloperzy mogą stawiać warunki korzystne dla siebie bez większych obaw – popyt bowiem nie maleje.

Chociaż jeszcze kilka lat temu wydawać się mogło, że domy w cenie mieszkań są niedoścignionym marzeniem inwestorów, dziś – w czasach coraz szybciej rosnących cen nieruchomości, gdy średnio za 1 m2 mieszkania w dużych miastach musimy zapłacić między 7 a 15 tys. zł – coraz większą konkurencją dla bloków z wielkiej płyty i apartamentowców stają się domy prefabrykowane. Ceny mieszkań uzależnione są nie tylko od metrażu i standardu, ale także od popularności miasta czy samej atrakcyjności lokalizacji. W kosztach uwzględnić należy jeszcze dodatkowo wydatki związane z wykończeniem pomieszczeń lub ich remontem. Jeśli interesuje Cię lokum w Warszawie o wielkości powyżej 60 m2, przygotuj się na inwestycję sięgającą nawet… 800-900 tys. zł! Ekonomiści prognozują, że ceny wcale nie będą spadać, ze względu na wysokie koszty samej budowy czy rządowe programy wsparcia. Jak zatem spełnić swoje marzenie o czterech kątach na własność? Decydując się na dom prefabrykowany o konstrukcji szkieletowej drewnianej.

 

Prefabrykowany dom w cenie mieszkania

Mieszkanie czy dom prefabrykowany – liczą się Twoje priorytety

Zakup domu czy mieszkania to decyzja na lata, dlatego taka inwestycja zawsze powinna być dobrze przemyślana. Przede wszystkim weź pod uwagę swoje preferencje dotyczące:

 • lokalizacji,
 • metrażu,
 • układu pomieszczeń,
 • jakości wykończenia,
 • oraz późniejszego komfortu życia.

W kwestii wyboru ustawnego i funkcjonalnego lokum, które sprosta naszym oczekiwaniom oraz gustowi, nierzadko musimy iść na kompromis. Chociaż można dowolnie wybierać spośród dostępnych ofert deweloperów, to nie pozostawiają nam oni zbyt dużej możliwości decydowania o samym projekcie. Mieszkania mają konkretne metraże oraz układy, zdarza się jednak, że możemy dopasować przestrzeń do własnych preferencji z uwagi na brak ścian konstrukcyjnych we wnętrzach. nie da się jednak wpłynąć na rozkład pokoi względem kierunków świata czy nasłonecznienia, ani na rodzaj wykorzystywanych materiałów budowlanych. Elektryka i hydraulika również jest taka sama dla całego budynku.

W przypadku domu prefabrykowanego masz całkowity wpływ na ostateczny projekt. Możesz zadecydować nie tylko o projekcie – metrażu, liczbie pomieszczeń czy ich rozmieszczeniu w zależności od stron świata. Masz wpływ na to, jakie materiały konstrukcyjne zostaną wykorzystane do jego realizacji, wiesz dokładnie, z czego składa się każdy z elementów budynku przed ich ostatecznym montażem na placu budowy oraz jak przebiegają prace na hali produkcyjnej. Ściśle kontrolowana technologia prefabrykowana eliminuje błędy konstrukcyjne oraz gwarantuje wysoką jakość wykonania i powtarzalność w każdym calu – a Twój upragniony dom będzie dbał o komfort codziennego życia wszystkich domowników.

Dzięki metodom prefabrykacji dom w cenie mieszkania nie jest już abstrakcją, a faktem! Średnia cena za 1 mkw. w przypadku budynków prefabrykowanych jest niższa, więc koszt nieruchomości powyżej 70 mkw. może być porównywalny do wartości mniejszego lokum w mieście.

 

Potrzeby a wybór między mieszkaniem czy domem

Prefabrykowane domy w cenie mieszkań – zrób to zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju!

Wybierając między mieszkaniem a domem, rzadko myślimy o tym, jak powstawanie nowych budynków wpływa na klimat. Biorąc pod uwagę, że budynki są odpowiedzialne za ok. 40% zużycia energii i 39% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, warto przyjrzeć się wykorzystywanym w projektach materiałom budowlanym. Ich odpowiedni dobór pozwoli zredukować te liczby i przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. A dodatkowo mieć dom w cenie mieszkania.

Domy prefabrykowane partnerów Saint-Gobain powstają w fabrykach pod ścisłym reżimem technologicznym. Używane do ich produkcji materiały są „szyte na miarę”, więc surowiec się nie marnuje. Takie prace mogą być przeprowadzane przez cały rok bez względu na warunki pogodowe – w przeciwieństwie do budowy mieszkań czy tradycyjnych domów murowanych. Gotowe elementy są montowane na działce budowlanej w ciągu kilku dni, dzięki czemu zarówno hałas, jak i emisja zanieczyszczeń jest istotnie ograniczana. W naszych projektach wykorzystujemy produkty pochodzenia naturalnego, jak drewno, gips i wełna mineralna, wytwarzane z coraz większym zachowaniem obiegu zamkniętego. Materiały pochodzące z recyklingu nie tylko cechują się niezrównanymi właściwościami i parametrami użytkowymi, ale też mają korzystniejszy wpływ na planetę.

Czas budowy domu prefabrykowanego a mieszkania od dewelopera

To, ile trzeba czekać na własne mieszkanie z rynku pierwotnego, zależy od etapu danej inwestycji. Cały proces potrafi trwać nawet 2-3 lata. Zdarzają się też opóźnienia, przez co termin przekazania kluczy może zostać znacząco przesunięty. Taki czas przejściowy wiąże się też z dużym nakładem pieniędzy, jeżeli zakup jest finalizowany z pomocą kredytu hipotecznego. Wtedy trzeba się liczyć nie tylko z płaceniem rat, ale również finansowaniem obecnej nieruchomości, która jest np. wynajmowana. Sama budowa to nie wszystko – potrzeba jeszcze kilka miesięcy na wykończenie wszystkich pomieszczeń.

Co więc lepiej wybrać, aby zaoszczędzić czas: mieszkanie czy dom? Nasze domy prefabrykowane, a właściwie ich elementy, powstają w zakładzie produkcyjnym a następnie transportowane są na Twoją działkę budowlaną, na której powinny być już przygotowane fundamenty. Tam odbywa się montaż. Producent jest w stanie zrealizować Twój dom nawet w 90 dni od złożenia zamówienia. Jeśli wybraliśmy dom w stanie surowym lub deweloperskim, pozostaje jeszcze zająć się wykończeniem wnętrz i można zamieszkać na swoim. Czas oczekiwania jest więc nieporównywalnie mniejszy.

 

Klucze do mieszkania lub domu prefabrykowanego

Koszt utrzymania – prefabrykowany dom czy mieszkanie od dewelopera?

W dyskusji na temat tego, co lepiej wybrać: mieszkanie czy dom, nie może zabraknąć informacji o kosztach eksploatacyjnych. Własne mieszkanie zawsze oznacza płacenie narzuconego odgórnie czynszu. Nie ma się również wpływu na dostawcę prądu, gazu czy wody. Niezbędne są też opłaty na rzecz funduszu remontowego. Na nowych osiedlach często nie ma również darmowych miejsc parkingowych lub do danego lokalu przypisane jest miejsce na jeden samochód.

Dom prefabrykowany jest bezczynszowy. Płaci się wyłącznie za zużycie, które można w pełni kontrolować. Zwyczajowo mówi się, że ogrzewanie domu to spory nakład pieniężny, jednak nowoczesne systemy, w które wyposażane są domy prefabrykowane o konstrukcji szkieletu drewnianego oraz zastosowane materiały konstrukcyjne sprawiają, że budynki są energooszczędne. W naszych projektach wykorzystujemy wysokiej jakości drewno konstrukcyjne klasy C24, wełnę mineralną oraz płyty gipsowe, które dzięki odpowiednim parametrom izolacyjności cieplnej gwarantują wysoki komfort termiczny. Podczas budowy domu można zdecydować się również na montaż np. pompy ciepła, systemów fotowoltaicznych czy odpowiedniej wentylacji. Komfortowo i ekonomicznie!

 

Dom czy mieszkanie – koszty utrzymania

Wysoki komfort życia: mieszkanie czy dom prefabrykowany?

I pod tym kątem przewagę zyskują domy prefabrykowane. Nawet w przypadku nowoczesnych osiedli budynki często stawiane są zbyt blisko siebie, co w znacznym stopniu ogranicza naszą prywatność. W przypadku mieszkań przysłowie „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” nie ma raczej miejsca bytu, bowiem przy każdej głośniejszej aktywności musimy liczyć się z ryzykiem zakłócania spokoju sąsiadów. Grubość ścian czy sufitów i stopień tłumienia dźwięków też zwykle pozostawiają wiele do życzenia – w nowoczesnym budownictwie również można szybko się stać słuchaczem czyjejś rozmowy albo uczestnikiem rodzinnej imprezy, nawet gdy jest się nieproszonym. Do tego powszechne kłopoty z miejscami parkingowymi to udręka niemal każdej zmotoryzowanej osoby.

W przypadku technologii prefabrykacji plusem jest nie tylko to, że zyskujesz dom w cenie mieszkania. Zmienia się także Twój komfort życia. Działki budowlane przeważnie zlokalizowane są na obrzeżach miasta, gdzie można odpocząć od zgiełku i hałasu. Sąsiedzkie relacje wynikają raczej ze wzajemnych chęci, a nie narzuconego przymusu. Większa przestrzeń pozwala na częstsze organizowanie spotkań towarzyskich lub rodzinnych. Nie ma też problemów z parkowaniem, gdyż samodzielnie zarządza się swoją przestrzenią. Przegrody budynku otulone wełną mineralną o doskonałych właściwościach tłumiących dźwięki, chronią Cię przed nadmiernymi decybelami z zewnątrz i troszczą się o Twój komfort akustyczny, tworząc odpowiednie warunki do wypoczynku, nauki i zabawy. Własny dom prefabrykowany w otoczeniu natury to prawdziwy. W takich warunkach można poczuć się naprawdę wolnym!

Źródła:

 • https://bezprawnik.pl/gotowe-domy-modulowe/
 • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekonomisci-Ceny-mieszkan-w-Polsce-ida-w-gore-a-to-dopiero-poczatek-8586735.html
 • https://www.money.pl/gospodarka/kupno-mieszkania-czy-domu-modulowego-co-sie-bardziej-oplaca-6783359779929056a.html
 • https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/ceny-mieszkan-od-deweloperow-wzrosna-w-kolejnych-miesiacach-nawet-o-kilkanascie-procent,482284.html
 • https://regiodom.pl/wzrost-cen-mieszkan-w-najwiekszych-miastach-polski-eksperci-twierdza-ze-mamy-do-czynienia-z-efektem-kredytu-2-procent/ar/c9-17764949

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...