Prefabrykowany dom ekologiczny
 • 5 kwietnia, 2024

Prefabrykowany dom energooszczędny a ochrona klimatu

W dobie narastającego kryzysu klimatycznego poszukiwanie zrównoważonych oraz energooszczędnych rozwiązań stało się nie tyle trendem, co koniecznością. Temat ten dotyka nas w niemal każdym aspekcie życia i obliguje do zmiany nawyków – także tych z zakresu wnoszenia budynków, które jak nigdy przedtem muszą być „zielone” i energooszczędne. Dbałość o środowisko naturalne zaczyna się od naszych domów, w których spędzamy znaczną część życia. Jednym ze sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest respektowanie założeń zrównoważonego budownictwa. Idealnie w tę ideę wpisuje się wznoszenie prefabrykowanych domów energooszczędnych. Sprawdź, jak z pomocą tej technologii możesz minimalizować negatywne oddziaływanie na klimat.

Szybka budowa energooszczędnego domu prefabrykowanego

Jedną z niekwestionowanych zalet prefabrykowanych domów modułowych energooszczędnych jest ich dużo szybszy czas budowy w porównaniu z tradycyjnymi budynkami murowanymi, stawianymi średnio w ciągu 2 lub więcej lat. Producent jest w stanie zapewnić jego realizację nawet w 90 dni, sam montaż na placu budowy (w zależności od producenta) sprowadza się zwykle od kilku godzin do kilku dni.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że krótszy czas wznoszenia domu prefabrykowanego w szkielecie drewnianym ma też znaczenie pod kątem ekologicznym. Prefabrykowane domy szkieletowe energooszczędne powstają w halach produkcyjnych pod ścisłym reżimem technologicznym. Dzięki temu budowa nie jest zależna od pory roku czy warunków atmosferycznych. Wszystkie niezbędne materiały tworzące nasz wymarzony dom są precyzyjnie dopasowywane, co pozwala wykluczyć błędy konstrukcyjne i uniknąć występowania mostków cieplnych w gotowej inwestycji, a także zapobiega marnowaniu surowców. Prace mokre są związane wyłącznie z betonowaniem fundamentów na placu budowy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że energooszczędne domy prefabrykowane są „szyte na wymiar” – do konstruowania ich przegród wykorzystujemy tylko takie ilości produktów, jakie naprawdę potrzebujemy. Działka budowlana nie jest więc miejscem składowania i przechowywania materiałów, przez co racjonalnie gospodarujemy zasobami naturalnymi oraz odpadami. Na plac budowy transportuje się gotowe, przygotowane w kontrolowanych warunkach halowych komponenty, gdzie następuje ich montaż. To z kolei korzyść nie tylko z logistycznego punktu widzenia – zyskuje też planeta, ponieważ zużycie paliwa jest zminimalizowanie. Zmniejszany jest również hałas środowiskowy, uznawany dziś za nowe zanieczyszczenie i plasujący się na niechlubnym drugim miejscu, zaraz po smogu.

Budowa energooszczędnego domu prefabrykowanego

Lokalizacja prefabrykowanego domu energooszczędnego ma znaczenie

Mówiąc o energooszczędnym domu, który w dużej mierze korzysta z dobrodziejstw natury, warto wspomnieć o lokalizacji budynku na działce. Chodzi tu przede wszystkim o doświetlenie wnętrz w zależności od rozmieszczenia przeszkleń względem kierunków świata. Dzięki temu już na etapie opracowywania projektu można dostosować plan pomieszczeń tak, aby zapewnić sobie komfort cieplny i jak najmniej płacić za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.

Korzystając z naszego konfiguratora, możesz wskazać lokalizację swojej działki. Na tej podstawie zobaczysz na mapie, w którą stronę będą skierowane Twoje okna. Promienie słońca to w końcu nie tylko naturalne źródło witaminy D, ale i zysków ciepła, które pozwolą odciążyć domowy budżet w sezonie grzewczym.

 • Wschód – gwarantuje odpowiednią dawkę słońca w godzinach porannych, dzięki czemu można skutecznie „naładować własne baterie” na cały dzień.
 • Zachód – najmniej korzystna z ekspozycji ze względu na duże nasłonecznienie latem oraz niewystarczające zimą. W ciepłych miesiącach ratunkiem przed przegrzewaniem wnętrz jest całkowite zasłonięcie okien, z kolei w chłodnych zyski cieplne są minimalne, a dodatkowo wymagane jest posiłkowanie się sztucznym oświetleniem.
 • Północ – tego kierunku nie należy się bać! Światło słoneczne dostające się przez szyby do środka jest przyjemnie rozproszone, a pokój naturalnie doświetlony bez efektu przegrzania czy prześwietlenia strefy przy oknie. Taka dawka słońca potrafi poprawić nastrój.
 • Południe – ekspozycja południowa = duże zyski słoneczne zimą. Pokój będzie dobrze nasłoneczniony, a szczególnie jego dalsze zakątki, co ograniczy wydatki na doświetlanie wnętrza oraz jego ogrzewanie w okresie zimowym. Warto jednak zadbać o dodatkowe rozwiązania, które pozwolą ochronić się przed promieniami słońca, gdy zajdzie taka potrzeba.

Umiejscowienie prefabrykowanego domu szkieletowego energooszczędnego na działce decyduje nie tylko o wygodzie mieszkania, ale także wydatkach na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie energetyczne, które przekłada się na komfort termiczny domowników, ale i kondycję środowiska naturalnego. Dane lokalizacyjne pozwalają jak najlepiej dostosować projekt do Twoich potrzeb i zapewnić najlepszą wydajność energetyczną inwestycji. W jednym z końcowych etapów konfigurowania domu prefabrykowanego dowiesz się, ile uda Ci się zaoszczędzić dzięki energooszczędnym rozwiązaniom, z których wykonane są poszczególne jego przegrody, jak i wykorzystaniu naturalnej energii słonecznej. Sprawdzisz również zysk dla środowiska, czyli jak zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych przez budynek.

Prefabrykowany dom szkieletowy energooszczędny

Prefabrykowany dom modułowy jest energooszczędny

Wybór materiałów konstrukcyjnych, które są mniej energochłonne w procesie produkcji, na etapie transportu, jak i w trakcie samej eksploatacji, ma zatem ogromne znaczenie. Statystyki wskazują bowiem, że budynki odpowiadają dziś za ok. 40% ogólnoświatowej emisji gazów cieplarnianych – z których aż 10% jest skutkiem zużycia energii w procesach wytwórczych produktów i systemów budowlanych.

Jednym ze sposobów na dekarbonizację segmentu budowlanego jest wykorzystanie drewna. Materiał jest w 100% naturalny oraz można go poddać recyklingowi, przez co sama produkcja również wymaga mniejszego nakładu energii. Drewno jako surowiec ma też niepowtarzalną zdolność pochłaniania dwutlenku węgla.

Z perspektywy termoizolacji, a także akustyki i ognioodporności, kluczowe okazuje się wykorzystanie wełny mineralnej. Jej wyróżnikami są trwałość, niepalność, wysoka klasa reakcji na ogień oraz bardzo dobre i niezmienne w czasie parametry cieplne. Zastosowanie wełny mineralnej do zaizolowania przegród prefabrykowanego domu energooszczędnego oraz precyzja prac konstrukcyjnych eliminująca nieszczelności i mostki termiczne, pozwala cieszyć się najwyższym komfortem termicznym i zapobiegać ucieczce wygenerowanego ciepła na zewnątrz budynku. To nie koniec zalet płynących ze stosowania wełny. Rozwiązanie pozwala na swobodny przepływ pary wodnej przez przegrodę i nie pochłaniają wilgoci. Pozwala to na utrzymanie konstrukcji w stanie suchym i wolnym od grzybów i pleśni. W ten sposób powietrze we wnętrzach pozostaje czyste, a mieszkanie w tak zdrowym mikroklimacie będzie czystą przyjemnością! A sama produkcja? Wełna szklana jest wytwarzana przy dużym udziale procentowym stłuczki szklanej z recyklingu, stąd jej wbudowany ślad węglowy jest dużo niższy, a zrównoważony dla środowiska charakter na każdym z etapów życia produktu – ogromna.

Dodatkowe zabezpieczenie przed ogniem daje też gips, który w 20% składa się z chemicznie związanej wody krystalicznej. To kolejny naturalny surowiec, który częściowo pochłania albo oddaje wilgoć, a w połączeniu z wysokiej jakości drewnem i wełną mineralną zapewnia trwałość oraz komfort na lata – to prosty przepis na dom energooszczędny.

Dom energooszczędny drewniany

Dom szkieletowy – energooszczędność w prefabrykowanym stylu

Prefabrykowany dom modułowy energooszczędny nie tylko pozwala zaoszczędzić na opłatach za energię. To również korzyść dla środowiska – im lepsza efektywność energetyczna budynku, tym mniejsza jego emisyjność.

Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, zapotrzebowanie energetyczne powstających budynków musi być mniejsze niż 70 kWh/m². Jak to osiągnąć? W przypadku energooszczędnego domu liczy się przede wszystkim:

 • wysoka szczelność okien, drzwi, ścian, podłóg, stropów i dachu,
 • niski współczynnik przenikania ciepła przegród U,
 • dobrej jakości materiały izolacyjne (o jak najniższym współczynniku U),
 • precyzyjna budowa i montaż eliminujące mostki termiczne, które mogą powstawać na połączeniu z elementami konstrukcyjnymi przegród, np. dachu skośnego czy ścian.

Jak pokazują badania, ciepło ucieka przede wszystkim przez okna (10-20%), dach i ściany (20-30%) oraz podłogę (5%). Można tego uniknąć, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i dobrze dobranych materiałów naturalnego pochodzenia. Prefabrykacja pozwala na precyzyjną budowę prefabrykowanego domu energooszczędnego. Każdy z elementów konstrukcji szkieletowej powstaje z dokładnością co do milimetra. Połączenie drewna z wełną mineralną i gipsem sprawia, że temperatura w domu jest odpowiednia o każdej porze roku i to bez konieczności nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia wnętrz. Wybierając energooszczędne rozwiązania i przyjaźniejsze naturze technologie, zyskujesz komfort fizyczny i finansowy, a także realnie przyczyniasz się do poprawy sytuacji klimatycznej na świecie.

Źródła:

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...