Klucze do domu prefabrykowanego
 • 5 stycznia, 2024

Prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia – czy to możliwe?

Dom to synonim bezpieczeństwa. Miejsce pełne wspomnień, w którym można chociaż na chwilę odpocząć od zawodowych obowiązków. Wielu Polaków marzy o własnym M – swoim komfortowym miejscu na ziemi. Budowa kojarzy nam się jednak z sporymi nakładami finansowymi i długim czasem oczekiwania na efekty. A co, jeśli powiemy Ci, że można podejść do tematu nowocześnie, energooszczędnie, a przede wszystkim błyskawicznie? W artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące prefabrykowanego domu szkieletowego 70 m2 bez pozwolenia.

Co to jest dom prefabrykowany?

Zanim przejdziemy do formalności, a właściwie ich ograniczonego zakresu dzięki zmianom w polskim prawie, zacznijmy od podstaw, czyli krótkiej definicji. Dom prefabrykowany to nowoczesna konstrukcja, gdzie każdy z elementów, jak na przykład ściany, dach czy strop, powstaje najpierw w fabryce zanim zostanie przetransportowany na działkę budowlaną. Wszystkie materiały przechodzą niezbędne testy jakości, a prace prowadzone są w ściśle kontrolowanych warunkach. Gotowe do złożenia moduły przygotowane w zakładzie trafiają do Ciebie i na Twoich oczach powstaje nowoczesny, energooszczędny budynek, do którego możesz się przeprowadzić nawet w ciągu 90 dni od momentu rozpoczęcia prac w fabryce – sam montaż zajmuje od kilku godzin do kilku dni!

Specjalizujemy się we wznoszeniu niezwykle trwałych, bezpiecznych i przyjaznych naturze domów prefabrykowanych o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Nasze prefabrykowane domy modułowe bez pozwolenia 70 m2 oraz te większe powstają nie tylko z drewna, ale również z produktów na bazie naturalnego gipsu i wełny mineralnej, która powstaje ze stłuczki szklanej z recyklingu. W porównaniu do tradycyjnych technologii, taki dom charakteryzuje się zdecydowanie niższym śladem węglowym – to duży oddech dla środowiska. Warto również wiedzieć, że wełna mineralna świetnie izoluje ciepło, dlatego dom prefabrykowany gwarantuje optymalny komfort termiczny bez względu na porę roku oraz warunki pogodowe. Dodatkowo jest cięta pod wymiar, dzięki czemu materiał jest wykorzystywany w 100% i nie marnuje się. Moduły składane w miejscu docelowym powstają zawsze w odizolowanych zakładach, więc zarówno hałas podczas budowy, jak i unoszący się do atmosfery pył budowlany, są ograniczone do minimum.

Przygotowywanie elementów domu prefabrykowanego w zakładzie produkcyjnym

Prefabrykowany dom szkieletowy 70 m2 bez pozwolenia

Kiedyś stawianie własnego M oznaczało wielomiesięczny plac budowy, który wydawał się nie mieć końca. Jeśli ścigasz się z czasem albo po prostu chcesz jak najszybciej zamieszkać na swoim, nowoczesny, prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia to rozwiązanie dla Ciebie. Taki budynek wytrzymuje lata dzięki starannie przygotowanej konstrukcji z materiałów wysokiej jakości, które gwarantują zarówno komfort termiczny, jak i akustyczny.

O tym, jak ma wyglądać Twój dom, zdecydujesz indywidualnie w zależności od swoich potrzeb oraz możliwości. A jakie warunki dyktuje prawo? Otóż prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia 70 m2 przestał być jedynie marzeniem, a stał się ogólnodostępny dla każdego posiadacza działki budowlanej.

Od momentu wprowadzenia zasad Nowego Polskiego Ładu w 2022 roku można:

 • postawić dom całoroczny do 70 m2 powierzchni zabudowy o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Taki budynek może mieć poddasze użytkowe np. w formie antresoli.
 • zbudować dom letniskowy do 70 m2 powierzchni, który jest zamieszkiwany maksymalnie przez 180 dni w roku. Budynek musi być parterowy, jednokondygnacyjny. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi maksymalnie 6 m, a wysięg wsporników 2 m ze względów bezpieczeństwa.

Polskie prawo wyraźnie wskazuje, że chęć budowy prefabrykowanego domu szkieletowego 70 m2 bez pozwolenia trzeba zgłosić do urzędu miasta albo w starostwie powiatowym. Zarówno w przypadku budynków jednorodzinnych całorocznych, jak i letniskowych nie trzeba wyznaczać kierownika budowy ani prowadzić dziennika postępu prac

Niezbędne są jednak dokumenty, takie jak:

 • potwierdzenie własności działki,
 • plan zagospodarowania terenu,
 • projekt architektoniczny domu,
 • wskazanie, że dom powstaje na użytek mieszkalny (dom całoroczny),
 • informacja o przejęciu odpowiedzialności za budowę.

Jeśli brakuje planu zagospodarowania terenu, trzeba złożyć wniosek o otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy – może to potrwać do 21 dni. 

Warto pamiętać, że każdy prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia musi spełniać wszelkie wymagania techniczne, takie jak m.in. kwestie emisji zanieczyszczeń.

Składanie prefabrykowanego domu szkieletowego bez pozwolenia

Dom modułowy bez pozwolenia 70 m2 i inne powierzchnie

Przed zmianami wprowadzonymi w 2022 roku można było wybudować wyłącznie prefabrykowany dom szkieletowy bez pozwolenia do 35 m2. Były to przede wszystkim budynki letniskowe, które umożliwiały zaplanowanie urlopu albo spędzenie weekendu poza miastem. 

Większa powierzchnia daje więcej możliwości – 70 m2 nie uwzględniając dodatkowych mkw., które gwarantuje antresola, w zupełności wystarczy na co dzień. Dzięki temu wiele osób zbliżyło się do realizacji marzeń o własnym M. Szczególnie warto więc postawić na budynki prefabrykowane o konstrukcji szkieletowej drewnianej, które są energooszczędne, bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz trwałe. Powstają też znacznie szybciej niż tradycyjne domy murowane.

Polskie prawo wciąż uważane jest jednak za przestarzałe. Liczba formalności, które pochłaniają nie tylko czas, ale również pieniądze, potrafią zniechęcić do zagospodarowania działki. W planach jest poluzowanie przepisów – wkrótce możliwe będzie stawianie budynków nawet powyżej 70 m2 bez pozwolenia. Niezbędny będzie jednak kierownik budowy oraz prowadzenie dziennika postępu prac. W przypadku takiej powierzchni wchodzą w grę jedynie domy do użytku mieszkalnego, aby ze zmian w prawie nie mogli skorzystać deweloperzy.

Prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia

Jak zaprojektować prefabrykowany dom modułowy bez pozwolenia?

Myślisz o prefabrykowanym domu szkieletowym bez pozwolenia, ale nie masz pomysłu na jego realizację? Wybierz jeden z naszych nowoczesnych projektów i dopasuj go do swoich potrzeb! 

Dzięki intuicyjnemu konfiguratorowi krok po kroku zdecydujesz o:

 • wyglądzie zewnętrznym, 
 • stanie wykończenia domu,
 • technologiach wpływających na komfort życia.

Szybko zwizualizujesz projekt, umieszczając swój przyszły prefabrykowany dom szkieletowy 70 m2 bez pozwolenia lub większy na planie działki. W podsumowaniu sprawdzisz wycenę, koszt transportu oraz zweryfikujesz, czy wszystkie elementy są zgodne z Twoją wizją.

Pamiętaj, że na każdym etapie możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów – konsultacje są bezpłatne. Udzielimy Ci pomocy, jeśli zechcesz ubiegać się o dofinansowanie albo będziesz składać niezbędne dokumenty. Po 3 dniach od wysłania projektu dostaniesz od nas odpowiedź. Gdy pracę ruszą, niewiele będzie Cię dzielić od Twojego nowoczesnego domu zgodnego ze standardami zrównoważonego budownictwa!

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...