Prefabrykowany dom modułowy całoroczny czy letniskowy
  • 12 marca, 2024

Prefabrykowany dom modułowy całoroczny – komfort życia niezależnie od sezonu

Tym, co z pewnością wyróżnia współczesne budownictwo, jest stosowanie innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań odpowiadających na rosnące wymagania społeczeństwa. Przykładu nie trzeba szukać daleko. Domy prefabrykowane, dzięki najwyższej jakości materiałom budowlanym umożliwiającym tworzenie wytrzymałych konstrukcji, pozwalają na szybkie i efektywne wznoszenie nieruchomości, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb przyszłych właścicieli. Ale czy takie domy nadają się do zamieszkania przez cały rok, czy są jedynie letniskową alternatywą dla tradycyjnych budynków? Tego dowiesz się w artykule.

Dom prefabrykowany całoroczny do celów mieszkaniowych

Prefabrykowany dom szkieletowy całoroczny tworzony jest w taki sposób, aby zapewniał pełen komfort oraz wygodę mieszkania bez względu na pogodę i porę roku. A to za sprawą wykonania z wyjątkowej trwałości i dobrej jakości materiałów zapewniających izolację termiczną na odpowiednim poziomie, także gdy nastanie zima.

Jak rozróżnić wersję całoroczną budynku prefabrykowanego od domu letniskowego szkieletowego? Tu liczą się przede wszystkim:

  • Fundamenty – budynki całoroczne potrzebują porządnej podstawy, aby przetrwać w każdych warunkach pogodowych. Jednak w przeciwieństwie do domów murowanych warianty prefabrykowane mogą być zmontowane na nieco lżejszych fundamentach. Przeważnie są to więc płyty fundamentowe.
  • Drewno – podstawą całorocznego domu modułowego prefabrykowanego musi być wysokiej jakości surowiec. Jedynie odpowiednio wytworzone drewno konstrukcyjne zapewnia trwałość budynku oraz jakość na lata.
  • Instalacje – każda nieruchomość zamieszkiwana przez cały rok musi być wyposażona w instalację hydrauliczną, CWU, odgromową, wodociągową, grzewczą, elektryczną, które działają bez zarzutu nawet podczas silnych mrozów.
  • Ściany otwarte dyfuzyjnie – dom, który „oddycha” to przepis na zdrowie jego mieszkańców i długoletnią trwałość budowli, dlatego tak ważnym elementem jest otwartość dyfuzyjna ścian zewnętrznych budynku. Prościej mówiąc, otwartość dyfuzyjna to możliwość odparowywania wody ze ścian, która dostała się tam np. przez nieszczelności w tynku zewnętrznym. To zapobiega wilgotnieniu zarówno powierzchni przegrody, jak i jej struktur wewnętrznych. Właściwość ta zwiększa trwałość całej konstrukcji. Dom użytkowany przez cały rok, który nie przemarza, posiada odpowiedniej jakości materiały izolacyjne umożliwiające odparowywanie cząsteczek wody i jest ogrzewany w sezonie jesienno-zimowym, pozwoli nam cieszyć się komfortem mieszkania przez lata.
  • Ogrzewanie – pod kątem technologicznym zarówno dom letniskowy szkieletowy, jak i całoroczny szkieletowy posiadają podobne ocieplenie, które w obu przypadkach gwarantuje dobre właściwości termoizolacyjne budynków. Pamiętajmy jednak, że użytkując dom nie możemy dopuścić do tego, by temperatura we wnętrzach spadła poniżej 16 stopni – w przeciwnym razie narażamy budynek na zawilgocenie. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym mikroklimatem i powietrzem pozbawionym zarodników pleśni czy grzybów, zadbajmy o odpowiednie ogrzewanie w sezonie zimowym. Tu sprawdzą się „zielone” rozwiązania, np. pompa cieplna, a dodatkowo wentylacja i rekuperacja z odzyskiem ciepła.
  • Komfort termiczny – wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz ich odpowiedni montaż wykluczający powstawanie mostków termicznych sprawiają, że ciepło w domach całorocznych nie ucieka z pomieszczeń na zewnątrz. Ważnym elementem będzie też odpowiedniej jakości stolarka okienna z energooszczędnymi pakietami trzyszybowymi, które pozwalają czerpać zyski z energii słonecznej zimą. Doświetlone wnętrza to w końcu dogrzane wnętrza. Aby cieszyć się komfortem życia w domach prefabrykowanych całorocznych niezależnie od sezonu, w naszych projektach stawiamy miedzy innymi na wełnę szklaną marki Isover, która szczelnie wypełnia przegrody zewnętrzne budynku, zapewniając odpowiednią temperaturę w pokojach. Podobną rolę odgrywają szyby zespolone z powłoką niskoemisyjną od Glassolutions.

Dla jeszcze lepszego spełnienia powyższych warunków, szczególnie tych dotyczących kwestii ogrzewania i korzystania z naturalnych źródeł ciepła, warto mieć na uwadze lokalizację działki budowlanej. Największą radość z codziennego życia w prefabrykowanym domu modułowym całorocznym będziemy czerpać wówczas, gdy zapewnimy swobodny dostęp światła dziennego do pomieszczeń – zwłaszcza tych od południa. Jesienią i zimą oznacza to wysokie zyski solarne, przyjemnie dogrzane wnętrza i niższą konieczność dodatkowego ogrzewania budynku zewnętrznym źródłem ciepła.  Tu zwróćmy też uwagę, by kluczowe pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, jak salon, kuchnia, jadalnia czy sypialnia, znajdowały się od strony południowej lub południowo-wschodniej – najbardziej korzystnych pod względem ekspozycji na słońce w naszej szerokości geograficznej. Duże przeszklenia wpuszczą mnóstwo promieni słońca, a dobrze zaizolowany budynek zatrzyma ich ciepło w środku. Pamiętajmy przy tym, by stosować rozwiązania, które ochronią budynek przed przegrzewaniem się latem – np. odpowiednie zadaszenia, pergolę przy tarasie czy rolety zewnętrzne (przesłony okienne całkowicie zabierają jednak dostęp do światła i trzeba mieć to na uwadze). Odpowiednia orientacja przeszkleń względem stron świata gwarantuje lepsze oświetlenie przestrzeni światłem naturalnym, optymalizując wykorzystanie światła sztucznego oraz naturalne dogrzanie budynku zimą.

Pamiętaj, że każdy prefabrykowany dom szkieletowy całoroczny do 70 m2 można postawić bez pozwolenia – wystarczy zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie. Dotyczy to jednak wyłącznie budynków do celów mieszkalnych.

Dom prefabrykowany całoroczny

Prefabrykowany dom letniskowy szkieletowy a całoroczny

Dom zamieszkiwany w okresie letnim to dla niektórych synonim odpoczynku od miejskiego zgiełku. Jeśli pogoda dopisuje, a dookoła roztacza się uroczy, sielski krajobraz, można tam spędzić nawet całe wakacje. Gdy nie ma problemów z siecią ani łączem internetowym, jest to świetny sposób na zaplanowanie pracy zdalnej w bardziej sprzyjających ku temu warunkach. Ale nic nie stoi również na przeszkodzie, by taki budynek posłużył nam przez cały rok! Odpowiednio o niego dbając, tzn. ogrzewając w miesiącach jesienno-zimowych, by eliminować powstawanie wilgoci w pomieszczeniach, możemy w pełni wykorzystać jego potencjał. Tak wykonane budynki przestały być wyłącznie synonimem domów sezonowych – możemy w nich zamieszkać na stałe bez obaw o koszty utrzymania czy codzienny komfort. Jakość i precyzja wykonania domów prefabrykowanych daje nam gwarancję niezawodności i wygody życia.

Warto wiedzieć, że w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak prefabrykowany dom letniskowy szkieletowy – w Warunkach Technicznych funkcjonuje określenie „budynek rekreacji indywidualnej”, czyli przeznaczony do okresowego wypoczynku. Taki budynek można też wykorzystywać do celów mieszkalnych, jeśli został zaprojektowany zgodnie z WT i spełnia te same kryteria, co całoroczny dom modułowy.

Prefabrykowany dom letniskowy szkieletowy

Budownictwo prefabrykowane – modułowy dom całoroczny czy letniskowy?

Wybór należy tak naprawdę do Ciebie! Na dom letniskowy decydują się przede wszystkim osoby, które mają mieszkanie i pragną choć na chwilę wydostać się z miejskiej dżungli. Wybierają je również właściciele większych domów, którzy marzą o krótkich wakacjach bliżej natury.

Nasze domy prefabrykowane są przystosowane do warunków całorocznych. Stawiamy na energooszczędne oraz neutralne dla planety rozwiązania, które ograniczają nie tylko wydatki na prąd, ale również zmniejszają emisję szkodliwych substancji do atmosfery – zarówno na etapie produkcji poszczególnych komponentów, jak i samej eksploatacji budynku. Połączenie najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego, wełny szklanej powstałej przy dużym udziale stłuczki oraz gipsu będącego materiałem naturalnego pochodzenia, zapewnia wysoki komfort termiczny i akustyczny mieszkańcom, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko. Wbrew panującym mitom taka nieruchomość spełnia wszystkie wymogi dotyczące ognioodporności.

W ostatnim czasie na popularności zyskują tzw. domy weekendowe z możliwością mieszkania w nich przez cały rok, zwłaszcza w urokliwej lokalizacji. Wielu właścicieli domów tradycyjnych czy mieszkań w dużych miastach wybiera je jako alternatywę, gdy chce odpocząć od codziennego zgiełku aglomeracji. Najlepiej jednak od razu zdecydować się na dom prefabrykowany całoroczny – i do tego stworzyć go po swojemu!

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Formalności
Dwa domy na jednej działce
  • 19 kwietnia, 2024
Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes...

Formalności
Dofinansowania do budowy domu
  • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
  • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...