Prefabrykowany dom modułowy – budowa i formalności
 • 2 lutego, 2024

Jak powstaje dom szkieletowy? Budowa i formalności krok po kroku

Gdy mowa o „zielonej architekturze” oraz walce o niskoemisyjność w trosce o kondycję planety, domy prefabrykowane to prawdziwa przyszłość budownictwa lekkiego w Polsce. Dzięki precyzyjnie przygotowanym w fabryce elementom oraz najwyższej jakości materiałom gwarantują pełną powtarzalność konstrukcyjną, a to oznacza gwarancję najlepszych parametrów i doskonałe dopasowanie poszczególnych komponentów – co do milimetra. Tak  skrupulatny proces sprawia, że domy prefabrykowane znacząco podnoszą komfort życia, ale również spełniają wszelkie wymagania pod kątem izolacyjności termicznej, akustycznej czy przepisów przeciwpożarowych. Są energooszczędne oraz pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla w trakcie stawiania budynku – wszak gips i drewno to surowce naturalne, a wełna mineralna i płyta gipsowa to produkt powstający na bazie surowca naturalnego,  w dodatku na drodze recyklingu. Co więcej, gdy mowa o wznoszeniu prefabrykowanych domów modułowych, budowę liczymy w miesiącach, a nie w latach. Jak cały proces wygląda krok po kroku? Tego dowiesz się w artykule.

Prefabrykowany dom modułowy – budowę poprzedź formalnościami

W przypadku każdego prefabrykowanego domu szkieletowego budowa krok po kroku zaczyna się od zakupu działki. Zanim przejdziesz do wyboru projektu, musisz uregulować wszystkie kwestie związane z gruntem. Najważniejsza jest znajomość księgi wieczystej oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie masz dostępu do tych dokumentów, złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – trwa to zwykle 90 dni, chyba że mowaa o budynku wolnostojącym, maksymalnie dwukondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy do 70 m2, którego obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza obszar działki i który ma być budowany, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe inwestora – wtedy decyzja powinna zostać wydana w 21 dni.

Zgodnie z polskim prawem, w sytuacji stawiania prefabrykowanego domu modułowego budowa nie wymaga już pozwolenia. Dotyczy to budynków do 70 m2 o maksymalnie 2 kondygnacjach, ale w przyszłości ograniczenie powierzchni prawdopodobnie zniknie. Formalności zostały więc zredukowane do absolutnego minimum, ale nie zniesione w zupełności – planowane prace wciąż trzeba zgłosić w urzędzie miasta albo starostwie powiatowym. Do niezbędnych dokumentów należą:

 • warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania terenu,
 • projekt budowlany (zagospodarowanie działki i plan domu),
 • dokument wskazujący właściciela działki budowlanej,
 • potwierdzenie przeznaczenia domu do użytku mieszkalnego,
 • informacja o przejęciu odpowiedzialności za powstawanie budynku, gdy nie został wyznaczony kierownik budowy.

Prace na placu budowy mogą rozpocząć się po 21 dniach od złożenia dokumentów, nawet jeśli zabrakło jakiegokolwiek potwierdzenia ze strony organu decyzyjnego. W czasie przejściowym zacznij wybierać projekt swojego domu prefabrykowanego.

Prefabrykowany dom szkieletowy – budowa

Projekt prefabrykowanego domu szkieletowego – budowa zaraz się zacznie!

Trudno Ci wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać Twój prefabrykowany dom modułowy? Budowa to jedno, ale planowanie trzeba zacząć od projektu! Wybierz jedną z dostępnych na stronie propozycji od naszych partnerów, a następnie przejdź do personalizacji projektu według własnych upodobań i oczekiwań. Z pomocą naszego konfiguratora krok po kroku stworzysz dom swoich marzeń! 

 • Etap 1: Zdecyduj o wyglądzie budynku – dach, elewacja, okna, drzwi, orynnowanie.
 • Etap 2: Powiedz nam więcej o lokalizacji swojej działki lub poinformuj nas, jeśli ten zakup jest jeszcze przed Tobą. Jeżeli masz już teren, zobaczysz schemat budynku na planie i poznasz najważniejsze jego parametry oraz m.in. koszt transportu elementów domu na plac budowy. Na tym etapie musimy określić również liczbę domowników, aby dostosować projekt do ich potrzeb.
 • Etap 3: Wybierz stopień wykończenia prefabrykowanego domu szkieletowego – budowa może się zakończyć w stanie surowym, deweloperskim lub pod klucz.
 • Etap 4: Określ, które rozwiązania technologiczne z naszej oferty są dla Ciebie najważniejsze z perspektywy energooszczędności oraz komfortu życia.
 • Etap 5: Dobierz dodatki m.in. z zakresu okien, żaluzji i instalacji elektrycznej oraz wodnej.
 • Podsumowanie: Sprawdź wszystkie swoje wybory i poznaj ostateczną wycenę domu. Przed wysłaniem projektu możesz wrócić do wcześniejszych etapów oraz zmieniać poszczególne elementy.

Jeśli na którymś z etapów będziesz mieć wątpliwości, nasz ekspert pomoże Ci podjąć dobrą decyzję – konsultacje są bezpłatne.

Projekt prefabrykowanego domu szkieletowego – budowa krok po kroku

Jak budować dom szkieletowy krok po kroku?

Nowoczesne domy prefabrykowane powstają w kilku etapach. Całość trwa ok. 2 miesięcy od momentu zaakceptowania projektu, nie licząc wykończenia oraz aranżacji wnętrz.

Przygotowanie działki i fundamentów pod dom prefabrykowany

Aby na Twojej działce budowlanej pojawił się prefabrykowany dom modułowy, budowę musi poprzedzić przygotowanie odpowiednich fundamentów. Możesz zdecydować się na:

 • ławy fundamentowe (tradycyjny fundament),
 • płytę fundamentową (żelbetową),
 • fundamentowanie pośrednie.

Domy prefabrykowane są lżejsze niż tradycyjne budynki, więc w przypadku ich posadowienia powszechnie wykorzystywane są płyty fundamentowe. Mają wysoką termoizolacyjność i gwarantują stabilność całej konstrukcji .  Co więcej, ich stworzenie zajmuje też mniej czasu niż w przypadku ław fundamentowych. Choć stanowią bez wątpienia najbardziej popularny wybór, decyzję zawsze warto skonsultować z ekspertem budowlanym. 

Fundamenty powinny być dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią i utratą ciepła, a przed rozpoczęciem montażu należy również pamiętać, aby sprawdzić, czy wszystkie ciężkie urządzenia transportujące Twój dom prefabrykowany na plac budowy, dotrą tam bez żadnych przeszkód. Nie zapomnij o podłączeniu mediów, takich jak kanalizacja, woda czy prąd.

Elementy domu szkieletowego – budowa krok po kroku w hali produkcyjnej

Jak budować dom szkieletowy krok po kroku? Wszystko dzieje się w zakładzie produkcyjnym, gdzie każdy element jest przygotowany z ogromną precyzją. Z pomocą kompatybilnych systemów Saint-Gobain powstają tam wszystkie elementy konstrukcji, w tym podłogi, ściany oraz dach. Dzięki niezwykle dokładnym, zaawansowanym maszynom, komponenty cechuje powtarzalność oraz wysoka jakość –  co zapewni Ci w przyszłości komfort wizualny, akustyczny oraz cieplny. Prace prowadzone są w zamkniętej przestrzeni hali produkcyjnej, więc warunki atmosferyczne nie opóźniają budowy. Tak przygotowane prefabrykaty, docięte idealnie co do milimetra, są transportowane na Twoją działkę. Nie musisz się martwić o żadne materiały ani sprzęt.

Prefabrykowany dom modułowy – budowa w fabryce

Transport i montaż domu prefabrykowanego na placu budowy

Wszystkie elementy powstałe wcześniej w fabryce przewozimy z hali produkcyjnej na wskazanie przez Ciebie miejsce. Tam zajmujemy się montażem, który przypomina nieco układanie puzzli – wszystko idealnie ze sobą współgra.

Potem możesz zająć się wykańczaniem wnętrz oraz planowaniem przeprowadzki. Zakończenie tego etapu budowy, to początek nowego etapu w Twoim życiu!

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...