Dom prefabrykowany – ogrzewanie
 • 23 lutego, 2024

Prefabrykowany dom szkieletowy – ocieplenie zapewniające komfort

Komfort termiczny to jeden z tych aspektów, który silnie wpływa na nasze samopoczucie. Odczuwanie ciepła zależy od wielu czynników, takich jak nasze ogólne samopoczucie czy poziom tolerancji na zmianę temperatur. Kontrolowanie środowiska cieplnego sprawia, że czujemy się lepiej i mamy więcej energii do działania, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Jak oszczędzać ciepło i mniej płacić za ogrzewanie? Dowiedz się więcej o prefabrykowanym domu szkieletowym i ociepleniu w bardziej efektywnym stylu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Zatrzymaj ciepło wewnątrz!

W obliczu rosnących kosztów życia, a szczególnie zwiększających się rachunków za prąd, znajomość tematu izolacji termicznej budynku jest na wagę złota. Wystarczy tylko wiedzieć, które materiały oraz technologie sprawiają, że dom staje się energooszczędny, aby skutecznie zmniejszyć swój miesięczny budżet przeznaczony na rachunki za ogrzewanie. Niewystarczająco zaizolowane przegrody sprawiają, że ciepło ucieka na zewnątrz. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku:

 • dachu (20-30% strat ciepła),
 • ścian (20-30% strat ciepła),
 • okien (10-20% strat ciepła),
 • podłóg (5% strat ciepła).

Zapobieganie utratom ciepła jest niezwykle ważne, ponieważ nawet 70% dostarczanej energii używamy do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych.

Jak oszczędzić ciepło? W przypadku istniejącego budynku – dzięki kompleksowej modernizacji pod kątem termicznym. Wiąże się to z montażem okien posiadających niskoemisyjne pakiety szybowe, naniesieniem izolacji na ściany zewnętrzne, zaizolowaniem stropów, podłóg i dachu, czy instalacją rozwiązań korzystających z energii odnawialnej, jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła albo kocioł kondensacyjny. W rezultacie rachunki za ogrzewanie będą niższe.

A jeśli znajdujesz się właśnie na etapie budowy swojego wymarzonego domu, doskonale się składa – wybierając dom prefabrykowany ogrzewanie pomieszczeń nie będzie spędzać Ci snu z powiek, ani generować gigantycznej ilości zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw kopalnych, które negatywnie wpływają na jakość powietrza i stan planety. Takie budownictwo jest w pełni energooszczędne i ma mniejszy negatywny wpływ dla środowisko. Nie musisz obawiać się obniżenia jakości życia i wzrostu rachunków z upływem czasu, bowiem zastosowane rozwiązania gwarantują długoletni komfort, także pod kątem ekonomicznym.

Porozmawiajmy zatem o oszczędzaniu energii z technologią prefabrykowaną.

Prefabrykowany dom szkieletowy – ocieplenie z najwyższej półki

 

Czym ocieplić dom szkieletowy prefabrykowany? Nie musisz robić nic więcej!

W kontekście prefabrykowanego domu szkieletowego i ocieplenia go w sposób prawidłowy już na etapie produkcji – przegrody budynku są konstruowane w taki sposób, by współczynnik przenikania ciepła Uc(max) poszczególnych elementów (ścian, dachu, podłóg przy gruncie, okien oraz drzwi) był jak najniższy, by zatrzymywać jak najwięcej ciepła wewnątrz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości. Warto zauważyć, że nie chodzi wyłącznie o jeden element a całą konstrukcję – prawidłowy układ warstw w przegrodach oraz montaż pozbawiony mostków termicznych i nieszczelności oznacza dom prefabrykowany ogrzewany taniej i łatwiej, w sposób komfortowy dla jego mieszkańców.

Każdy nowy budynek musi spełniać wymagania zgodne z Warunkami Technicznymi 2021, żeby był dopuszczony do użytkowania. Warunki spełniane są, gdy stosuje się materiały i systemy budowlane o odpowiednich parametrach technicznych, z naciskiem na izolacyjność termiczną (U). Decyzje dotyczące zastosowania danego produktu adekwatnie do projektu i wymagań użytkowników, jak i przepisów prawnych, podejmują nasi wykwalifikowani specjaliści, którzy na energooszczędności domów prefabrykowanych znają się najlepiej.

Zatem, czym ocieplamy dom szkieletowy prefabrykowany w zakładach produkcyjnych, by był prawidłowo zaizolowany? W naszych projektach stawiamy na wysokiej jakości materiały, a dokładniej:

 • Drewno konstrukcyjne C24 – suszone komorowo, strugane 4-stronnie i fazowane krawędziowo, o wilgotności 15-18%;
 • Płyty gipsowe konstrukcyjne – klucz do bezpieczeństwa pożarowego, komfortu akustycznego oraz zdrowego mikroklimatu we wnętrzach definiowanego za sprawą doskonałych parametrów otwartości dyfuzyjnej przegród;
 • Wełnę mineralną – trwałą, wytrzymałą, niepalną, o dobrych parametrach cieplnych i akustycznych, w formie płyt lub mat w rolce.

Musisz wiedzieć, że w przypadku domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej szkieletowej w kontekście charakterystyki energetycznej budynku ważne są zarówno warunki cieplne, jak i wilgotnościowe panujące w przegrodzie, które mają dodatkowy wpływ na jej właściwości izolacyjne. Kondensacja pary wewnątrz przegrody i na jej powierzchni (tzw. międzywarstwowa oraz powierzchniowa kondensacja pary wodnej) prowadzi do zawilgotnienia ściany, a stąd już łatwa droga do rozwoju grzybów, które są niebezpieczne dla ludzi. Aby dom szkieletowy ocieplony był prawidłowo, ściany muszą być otwarte dyfuzyjnie. Oznacza to, że wilgoć może swobodnie odparowywać z uwzględnieniem różnic temperaturowych, jakie zachodzą wraz ze zmianą pór roku, a struktura oraz trwałość konstrukcji pozostaje niezmienna przez lata. Dlatego bardzo ważne jest wykorzystanie specjalnych konstrukcyjnych płyt gipsowo-kartonowych oraz dedykowanych membran paroizolacyjnych paroizolacyjnej.

Jaki płynie z tego ostateczny wniosek? Będąc szczęśliwym posiadaczem domu prefabrykowanego nie musisz głowić się, jak oszczędzić na ogrzewaniu. Połączenie technologii prefabrykacji z dobrej jakości materiałami gwarantującymi wysoki komfort termiczny stanowią odpowiedź na to, jak oszczędzać ciepło w trosce o Ciebie, Twoich bliskich i środowisko! W domu prefabrykowanym ogrzewanie jest energooszczędne i  prowadzi do obniżenia comiesięcznych rachunków za prąd, a przy tym odczuwalnego podniesienia nastroju domowników ze względu na lepsze powietrze i warunki cieplne panujące w pokojach.

Czym ocieplić dom szkieletowy? Drewno, gips i wełna mineralna – przepis na energooszczędność

 

Jak oszczędzać ciepło? Metody na przyszłość

Poprawnie zaprojektowany oraz wybudowany dom prefabrykowany zapewnia wysoki komfort termiczny. Chociaż konstrukcja zawsze powstaje z dużą dokładnością, a materiały są precyzyjnie montowane oraz dobierane tak, aby spełniały standardy i normy budowlane, warto wiedzieć, jak zadbać o swoje cztery kąty, żeby jak najdłużej spełniały nasze oczekiwania.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu:

 • Sprawdzaj stan techniczny urządzeń grzewczych – chodzi nie tylko o zweryfikowanie jakości ich działania, ale także dokładne ich czyszczenie.
 • Kontroluj działanie systemu wentylacyjnego – regularne weryfikowanie stanu technicznego zapewnia niezmienną jakość powietrza. Pamiętaj też o regularnej wymianie filtrów.
 • Korzystaj z dobroci natury – jeśli to możliwe, zimą nie zasłaniaj okien w trakcie dnia, by zyski słoneczne były wyższe.
 • Twórz przemyślane aranżacje wnętrz – zwróć uwagę, by żaden z mebli nie zasłaniał źródła ciepła. W przeciwnym wypadku zapłacisz więcej za ogrzewanie niż to konieczne.

W przypadku domu szkieletowego ocieplenie go w sposób prawidłowy już w zakładach produkcyjnych to podstawa komfortowego życia – z naszą pomocą szybko staniesz się właścicielem energooszczędnego budynku, który spełni Twoje potrzeby!

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Formalności
Dwa domy na jednej działce
 • 19 kwietnia, 2024
Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes...

Formalności
Dofinansowania do budowy domu
 • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
 • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...