Kobieta konfigurująca projekt domu prefabrykowanego
 • 22 marca, 2024

Projektowanie domów prefabrykowanych krok po kroku

Budowa własnego domu z jednej strony jest niezwykle ekscytującym zadaniem, z drugiej stanowi prawdziwe wyzwanie, ponieważ jeszcze przed startem należy odpowiedzieć sobie na wiele istotnych pytań. Projekty domów prefabrykowanych muszą być dostosowane stricte do potrzeb i osobistych preferencji, zarówno tych z zakresu funkcjonalności, jak i estetyki, mając również na uwadze uwarunkowania wybranej przez nas działki. Te wszystkie czynniki składają się na sukces w postaci przekonania o właściwie podjętej decyzji. Etap planowania odgrywa fundamentalną rolę na drodze do stworzenia swojego wymarzonego domu prefabrykowanego – taki dom zostanie w krótkim czasie wyprodukowany poza miejscem budowy i dostarczony w gotowej formie na działkę, znacząco skracając czas na modyfikacje projektowe. Z pomocą naszej platformy możesz jeszcze ułatwić sobie ten proces!

Wybór projektu domu prefabrykowanego można porównać do tworzenia samochodu za pomocą konfiguratora na stronie producenta. W przypadku naszego portalu cała rodzina może się cieszyć nanoszonymi zmianami, doposażaniem budynku, a następnie skorzystać z porady eksperta, by ostatecznie złożyć zamówienie.

Projekt domu prefabrykowanego – wybierz swoje idealne miejsce na Ziemi

Na platformie Domum znajdziesz najlepsze na rynku oferty od wiodących producentów domów prefabrykowanych. Współpracujące z nami firmy udostępniły poszczególne modele zaprojektowanych przez siebie budynków, które można poddać personalizacji w konfiguratorze tak, by były jak najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań. Pamiętaj jednak, że niejednokrotnie charakterystyka techniczna danego projektu determinuje ilość modyfikacji możliwych do wprowadzenia. Wybór bazowego modelu domu będzie miał więc wpływ na dalsze kroki w zakresie dostępnych konfiguracji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym etapom całego procesu.

Etap 1: Wygląd budynku – dach, elewacja, okna, drzwi, obróbki blacharskie, cokoły

W pierwszym etapie konfiguracji wybierzesz, jak Twój dom prefabrykowany będzie prezentował się na zewnątrz. Na przykład – jaki będzie kolor dachu oraz jakim materiałem zostanie pokryty. Może to być blacha lub dachówka – wszystko zależy od projektu.

Kolejna bardzo istotna kwestia to elewacja, która decyduje o tym, jak nasz budynek będzie odbierany, czy będzie kojarzył się z nowoczesną architekturą czy bardziej stonowanym klimatem.

 • Ważną kwestią w tym miejscu jest zorientowanie się, czy w danej lokalizacji nie ma narzuconych kolorów elewacji przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
 • Warto też ocenić sąsiedztwo inwestycji, czy budynek będzie się wpisywał w ład przestrzenny i czy nasze chwilowe preferencje przetrwają upływ czasu.

Zawsze te bardziej neutralne kolory bezpieczniej scalą się z otoczeniem.

 • Jasne odcienie elewacji sprawiają, że dom wydaje się większy, a fasada jest bardziej odporna na naprężenia spowodowane nagrzewaniem, ponieważ w naturalny sposób odbija promieniowanie słoneczne. W przypadku tynków jasne pigmenty są też tańsze i trwalsze kolorystycznie.
 • Barwy zimne kojarzą się z nowoczesną architekturą, a ciepłe z tą podmiejską, tradycyjną.

Warto też sprawdzić, na jakim tle będziemy oglądali nasz dom – przykładowo błękit nieba nada całości ciemniejszy wyraz, a w leśnej scenerii dom będzie wydawał się jaśniejszy. Dlatego wybór koloru elewacji jest sprawą naprawdę ważną, której warto poświęcić uwagę.

Projekty domów prefabrykowanych można personalizować, testując różne warianty tak długo, aż uzyskamy pożądany efekt. Podobnie jest ze stolarką otworową – sami decydujemy, jakie barwy powinny przybrać drzwi wejściowe lub ramy okienne. Twoje decyzje wyświetlą się na ekranie w postaci wizualizacji 360°, dzięki czemu od razu ocenisz trafność danego pomysłu. Nie musisz czekać aż architekt przygotuje propozycje w oparciu o przekazane mu sugestie, a to zdecydowanie przybliży Cię do realizacji zamówienia.

Zrealizowany projekt domu prefabrykowanego na działce

Etap 2: Domy prefabrykowane – projekty rozmieszczone bezpośrednio na działkach budowlanych

Ten krok wymaga od Ciebie powiedzenia nam więcej o lokalizacji działki. Jeżeli masz już teren, na którym powstanie dom, podając jego współrzędne zobaczysz schemat budynku na mapie satelitarnej oraz poznasz m.in. szacowany koszt transportu elementów domu na plac budowy.

Otrzymasz też cenne porady dotyczące rozplanowania stolarki okiennej oraz rozkładu pomieszczeń względem stron świata. Najlepiej jeśli salon, sypialnia czy kuchnia będą skierowane na południe lub południowy wschód. Odpowiednia porcja światła dziennego wpłynie pozytywnie na samopoczucie domowników. Trzeba jednak uważać, ponieważ duże, nieosłonięte okna mogą sprawić, że pomieszczenie będzie szybko przegrzewać się latem. Warto więc już na etapie projektowania przemyśleć zastosowanie dodatkowego zadaszenia lub montaż żaluzji zewnętrznych.

Wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci odpowiednio wykorzystać ulokowanie budynku w przestrzeni i sprawić, by tym sposobem stał się bardziej energooszczędny oraz funkcjonalny, otrzymasz już na etapie konfiguracji Twojego projektu domu prefabrykowanego. Jeśli nie posiadasz jeszcze działki budowlanej, otrzymasz od nas uśredniony koszt transportu elementów na plac budowy. Pamiętaj też, że często wymiary działki ograniczają możliwość posadowienia na niej wymarzonego budynku ze względu na minimalne odległości projektowanego domu prefabrykowanego od granic działki.

Projekty domów prefabrykowanych - wykończenie

Etap 3: Projekty domów prefabrykowanych o różnym stopniu wykończenia

Teraz czas wybrać stopień wykończenia Twojego przyszłego domu. Budowa może się zakończyć w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim lub pod klucz – każdy z nich ma swoje zalety, a ostateczna decyzja należy do Ciebie. Na tym etapie sprawdzisz również, czym charakteryzują się poszczególne typy wykończenia budynku oraz jaki będzie szacowany koszt każdego z nich. Wszystko to w oparciu o konkretny, wybrany przez Ciebie projekt domu prefabrykowanego.

Z punktu widzenia inwestora to niezwykle komfortowa sytuacja. Osoby budujące domy na własną rękę na ogół korzystają z różnych podwykonawców na każdym etapie prac. Finalnie często bywają zaskoczone ceną materiałów, koniecznością poniesienia nieplanowanych kosztów wykonawczych, czy jakością poniżej przewidywanego standardu. W Domum koszt całości prac budowlanych i wykończeniowych zostaje dokładnie przeliczony już na etapie projektu. Nie ma więc mowy o niemiłych niespodziankach.

Wyposażenie domu prefabrykowanego

Etap 4: Materiały i technologie poprawiające komfort życia

Na podstawie analizy dokonanych przez Ciebie wcześniej wyborów, Twój projekt domu prefabrykowanego zostanie uzupełniony o rekomendowane materiały i technologie stosowane przez producenta, który dostarczy Twój wymarzony dom prefabrykowany. Dowiesz się, jak prezentuje się on w porównaniu z domem wykonanym tradycyjnie (spełniającym wymogi Warunków Technicznych 2021), pod kątem rocznych kosztów ogrzewania oraz rocznej emisji CO2. Te dwie ważne kwestie pozwolą Ci po pierwsze dokładniej oszacować koszty utrzymania nieruchomości, a po drugie dokonać świadomego wyboru uwzględniającego wpływ Twojego budynku na środowisko.

Ponadto, otrzymasz możliwość podniesienia standardu energetycznego obiektu poprzez zastosowanie dodatkowego ocieplenia ścian i stropów, instalacji pompy ciepła czy też poprawy jakości powietrza z pomocą wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wszystkie te opcje zostaną dla Ciebie osobno wycenione. Pamiętaj też, że to ekipa specjalistów zajmie się transportem i montażem, więc nie musisz się o nic martwić. Spokojna głowa to często czynnik, który sprawia, że inwestorzy decydują się na domy prefabrykowane. Projekty tych budynków na każdym etapie konfiguracji na naszej platformie są klarownie opisane pod kątem kosztów, jakie możesz ponieść.

Projekt domu prefabrykowanego z panelami fotowoltaicznymi

Etap 5: Dodatki m.in. z zakresu specyfiki okien, żaluzji i fotowoltaiki

W tej części naszego konfiguratora dowiesz się, o jakie elementy możesz wzbogacić wybrane projekty domów prefabrykowanych, niezależnie od zadeklarowanego wcześniej stanu wykończenia budynku. Do zaznaczenia na tym etapie są na przykład:

 • instalacja fotowoltaiczna fabrycznie zamontowana na dachu,
 • żaluzje fasadowe sterowane bezprzewodowo,
 • elementy poprawiające skuteczność energetyczną stolarki okiennej,
 • balkon na drugiej kondygnacji budynku,
 • garaż lub wiata,
 • alarm bezpieczeństwa.

Może się też zdarzyć, że przy niektórych projektach dodatki zostały uwzględnione w bazowej cenie budynku. W takiej sytuacji stosowna informacja pojawi się na ekranie.

Projekty domów prefabrykowanych dostępne w naszym konfiguratorze mogą być dostosowywane pod kątem wyglądu zewnętrznego budynku. Można je zlokalizować na działce, uszczegółowić stopień wykończenia, zastosowane technologie oraz opcje specjalne, poprawiające komfort funkcjonowania domowników. Na każdym etapie dostępne są dodatkowe informacje oraz wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Wiemy, że budowa domu to ważna sprawa, dlatego możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie prefabrykacji. Nasi specjaliści dokonają analizy skonfigurowanego przez Ciebie projektu domu prefabrykowanego, odpowiedzą na nurtujące pytania czy wesprą merytorycznie w zakresie ewentualnej dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Z tak profesjonalną pomocą sprawnie skonfigurujesz projekt domu swoich marzeń.

Tagi:

Podobne artykuły

Formalności
Dwa domy na jednej działce
 • 19 kwietnia, 2024
Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes...

Formalności
Dofinansowania do budowy domu
 • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
 • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...