Polskie normy budowlane
 • 29 marca, 2024

Światło i powietrze – co na ten temat mówią normy budowlane i akty prawne?

Dla wielu osób własny dom jest synonimem bezpieczeństwa. Miejscem, w którym można odpocząć od trudów życia codziennego. Odpowiedni projekt, nowoczesne technologie i użyte materiały to przepis na życie w dogodnych warunkach. Jakość tak trudnych do zdefiniowania parametrów jak powietrze czy światło wymaga oparcia się na wytycznych znajdujących się, np. w normach budowlanych, warunkach technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie, czy innych aktach prawnych lub badaniach naukowych uwzględniających potrzeby bytowe ludzi. Sprawdź, jaki powinien być Twój przyszły dom prefabrykowany!

Polskie normy budowlane – przydatne narzędzie projektanta

Warto wiedzieć, że normy budowlane mogą mieć charakter opcjonalny lub obowiązkowy.

Dodatkowo należy pamiętać, iż każdy budynek powinien być projektowany w oparciu o:

 • Prawo budowlane (Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414 z późn. zm.),
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 5015 r. poz. 1422 z późn. zm.) – szerzej znane jako Warunki Techniczne 2021 (WT21) obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.

W WT21 znajdziesz wytyczne dotyczące chociażby:

 • izolacyjności cieplnej budynku,
 • wymaganego maksymalnego zapotrzebowania na energię cieplną,
 • bezpieczeństwa pożarowego,
 • akustyki przegród,
 • wentylacji,
 • czy wody użytkowej i kanalizacji.

Natomiast polskie normy budowlane i prawo definiują na przykład, jak powinien przebiegać proces budowy, kto i za co jest odpowiedzialny, w jakich terminach jest prowadzone postępowanie administracyjne itp.

Jakość powietrza a normy budowlane

Jakość powietrza według norm budowlanych i aktów prawnych

Na zadowolenie z życia w nowo wybudowanym domu oraz samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców wpływ ma m.in. jakość powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy, że ilość wymienianego powietrza we wnętrzach musi być adekwatna do liczby przebywających tam osób. W pomieszczeniach mieszkalnych wentylowanych na każdego domownika powinno przypadać nie mniej niż 20 m3/h strumienia objętości powietrza wywiewanego. W zdrowym budynku powietrze ma być wolne od przykrych zapachów i zanieczyszczeń wewnętrznych, formaldehydu czy lotnych związków organicznych, jak i zewnętrznych – w tym smogu wdzierającego się do środka w sezonie grzewczym i pyłów PM 2,5. Za odprowadzanie zanieczyszczeń z pokoi odpowiada wentylacja mechaniczna, a przed szkodliwym wpływem smogu chronią nas filtry rekuperatorów.

Na nasz komfort oddychania wpływają także niski poziom CO2 oraz optymalna wilgotność, które również zależą od liczby mieszkańców. Według polskich norm budowlanych i obowiązujących aktów prawnych poziom wilgotności powinien wynosić 35-65% w pomieszczeniach zamkniętych, ale najlepiej czujemy się, gdy wskaźnik wskazuje 40-60%. Zarówno zbyt niski, jak i za wysoki poziom jest szkodliwy dla zdrowia.

Przyczyn złej wilgotności oraz jakości powietrza należy upatrywać m.in. w:

 • ogrzewaniu pomieszczeń bez ich wietrzenia,
 • nieczyszczonej klimatyzacji,
 • złej hydroizolacji fundamentów,
 • nieszczelnych rurach,
 • mostkach cieplnych wywołanymi błędami projektowymi prowadzącymi do wykraplania wilgoci,
 • źle wykonanym ociepleniu ścian i dachu.

Wiele zależy również od pory roku – zimą powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche, natomiast latem odwrotnie.

By w naszym wymarzonym domu prefabrykowanym panował zdrowszy mikroklimat, w konfiguratorze można dodać opcję montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Bardzo ważna jest również specyfika systemu konstrukcji szkieletowej. Dbamy o to, aby przegrody budowlane składały się z płyt gipsowych wysokiej jakości, wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej – w ten sposób utrzymywana jest odpowiednia wilgotność w ścianie i przeciwdziałamy międzywarstwowej czy powierzchniowej kondensacji pary wodnej. Niezastosowanie się do zasad określonych w normach budowlanych, ale przede wszystkim w WT21 w prostej linii prowadzi do zagrzybienia konstrukcji i obniżenia trwałości budynku oraz jakości życia domowników.

Oświetlenie a polskie normy budowlane

Oświetlenie i nasłonecznienie zgodnie z polskimi normami budowlanymi i aktami prawnymi

Naturalne oświetlenie dodaje nam energii witalnej, wprowadza w dobry nastrój, reguluje rytm dobowy i wpływa na komfort wizualny, który jest tak samo ważny, jak ten termiczny czy akustyczny. Według WT21:

 • odpowiedni stosunek powierzchni okien w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi to 1:8,
 • w przypadku pokojów mieszkalnych idealny czas nasłonecznienia to co najmniej 3 godziny między 7:00 a 17:00.

Należy jednak pamiętać, iż cytowane wartości są bardzo uproszczone i często niewystarczające, gdy pomieszczenie ma skomplikowane kształty lub budynek znajduje się w zacienionym miejscu. Warto w takich przypadkach skorzystać z narzędzi liczących tzw. Diffuse Daylight Autonomy (autonomia światła dziennego). Jest to parametr zdefiniowany jako minimalne, średnie natężenie światła w pomieszczeniu. Współczynnik jest opisany w zaleceniach dla budynków o wysokiej jakości zarządzania światłem dziennym.

Nasi partnerzy mogą liczyć na wsparcie Saint-Gobain przy projektowaniu budynków w zakresie oceny Diffuse Daylight Autonomy tak, aby projekt powstał również zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi oraz aktami prawnymi, takimi jak WT21.

Aby poziom nasłonecznienia był satysfakcjonujący dla mieszkańców, warto zadbać o odpowiednią lokalizację działki, ułożenie domu na jej planie oraz prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. Mocne zalesienie (szczególnie gdy drzewa w pobliżu okien są wysokie) może sprawić, że dostęp naturalnego światła do pomieszczeń będzie ograniczony. Jeśli chodzi o układ – dobrze, by pokoje użytkowe, takie jak salon czy jadalnia znajdowały się od strony południowej, a łazienka czy pomieszczenia gospodarcze od północnej – możesz to zasymulować w naszym konfiguratorze, jeśli podasz docelową lokalizację swojego domu prefabrykowanego.

I na koniec warto wspomnieć, że okna nie tylko przepuszczają do wnętrz mnóstwo światła dziennego, ale też ciepło słoneczne, które dzięki zastosowaniu energooszczędnych pakietów trzyszybowych zatrzymają je w środku. To nowoczesny sposób na darmowe zyski cieplne ze słońca zimą, ale może nieść ze sobą także ryzyko szybszego nagrzewania się pomieszczeń w latem. Trzeba zatem pamiętać, iż nowoczesny dom musi mieć również odpowiednio dobrane elementy zacieniające, które zabezpieczą budynek przed przegrzewaniem w cieplejszych miesiącach.

Tagi:

Podobne artykuły

Formalności
Dwa domy na jednej działce
 • 19 kwietnia, 2024
Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes...

Formalności
Dofinansowania do budowy domu
 • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
 • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...