Konstrukcja domu prefabrykowanego w hali produkcyjnej
  • 1 marca, 2024

Znajdź różnicę: dom prefabrykowany drewniany a tzw. technologia kanadyjska z lat 90. w Polsce

Współczesne technologie budowlane oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na szybsze i bardziej efektywne wznoszenie budynków. Tu na uwagę zasługują prefabrykowane domy w szkielecie drewnianym, jednak często wisi nad nimi widmo okrytych złą sławą „kanadyjczyków”, które w naszym kraju królowały w latach 90. – niesłusznie. Choć w obu przypadkach konstrukcja bazuje na drewnie, dzisiejsze domy szkieletowe nie mają z nimi nic wspólnego, począwszy od technologii produkcji, przez poziom izolacji termicznej, a na stylistyce kończąc. Odkryj świat nowoczesnego budownictwa drewnianego!

Polski tzw. dom kanadyjski – konstrukcja, która pozostawiała wiele do życzenia

Trend domów o konstrukcji drewnianej, czyli tzw. technologia kanadyjska, pojawił się w Polsce pod koniec ubiegłego stulecia. Domy z drewna stanowiły niemałą konkurencję dla murowanych pod kątem ceny, początkowo więc budziły spore zainteresowanie. Z czasem jednak brak odpowiedniej wiedzy budowlanej, znajomości technologii wznoszenia takich budynków, jakichkolwiek wytycznych dyktowanych przez prawo czy wymagań materiałowych sprawiły, że początkowy entuzjazm Polaków wywołany tego typu budownictwem uległ mocnemu ostudzeniu. Skutki tego widzimy do dziś. Mimo upływu lat domy kanadyjskie nadal kojarzą nam się z miernej jakości tworem lat 90., wzbudzają negatywne emocje i wciąż robią złą reklamę dostępnej obecnie na rynku, zaawansowanej pod każdym względem technologii szkieletowej prefabrykowanej. W czym leżał cały szkopuł „kanadyjek”?

Przede wszystkim w fatalnej jakości materiałach konstrukcyjnych, które nie podlegały żadnym normom. Brak drewna certyfikowanego rekompensowano drewnem tartacznym – niekonstrukcyjnym, niesezonowanym, niestruganym, o szerokości słupka 38 mm, czyli za wąskiej, by zbudować odpowiedniej grubości przegrody (w chwili obecnej standardowa szerokość wynosi 50-60 mm). Z takiego rodzaju drewna budowano konstrukcję ówczesnych domów kanadyjskich – konstrukcja była więc kiepskiej jakości, z czym wiązało się wiele reklamacji. Domy nie spełniały kryteriów, nie potrafiły sobie poradzić z wilgocią i utrzymaniem temperatury, a przez to nie były komfortowe dla ich mieszkańców. Nic dziwnego, że ta „technologia” nie przetrwała do dziś.

Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów prefabrykowanych drewnianych, których jakość jest nieporównywalnie wyższa od wspomnianych przed chwilą „domów kanadyjskich”. Do ich budowy wykorzystuje się certyfikowane drewno klasy C24 sprowadzane najczęściej z Austrii, Niemiec czy Skandynawii. Budynki są zgodne z unijną normą Eurokod 5 dla domów drewnianych. A z uwagi na fakt, że polscy producenci domów prefabrykowanych drewnianych eksportują je również do krajów zachodnich, w tym skandynawskich, gdzie technologia szkieletowa jest dużo bardziej rozpowszechniona i opisana restrykcyjnymi przepisami, firmy muszą spełnić wymagania tamtejszych rynków i obowiązujące normy z zakresu szczelności i trwałości budynku, precyzji jego wykonania czy jakości wykorzystywanych materiałów. Decydując się na prefabrykowany dom o szkielecie drewnianym w Polsce zyskujemy jakość z Zachodu, a to oznacza niezawodność, wytrzymałość, efektywność i wysoki komfort życia w naszych wymarzonych „czterech kątach”.

Dom prefabrykowany - konstrukcja

 

Konstrukcja nowoczesnego domu prefabrykowanego

Prefabrykowany dom cechuje się lekką konstrukcją. Buduje się go jednak w zupełnie inny sposób.

  • W tej technologii wykorzystuje się wspomniane drewno konstrukcyjne C24. Z certyfikowanego surowca powstaje sam szkielet, jak i więźba dachowa, listwy, łaty czy kontrłaty. Wysokiej jakości materiał jest niepodatny na wilgoć, owady, grzyby i pleśnie, a przy tym lekki, stabilny i wytrzymały na lata.
  • Specjalne płyty konstrukcyjne gipsowo-kartonowe czy gipsowo-włóknowe oraz wełna mineralna do pary z membraną paroizolacyjną tworzą całe systemy współdziałających ze sobą warstw w przegrodach, które poprawiają odporność ogniową, podnoszą standard budynku, zapewniają ciepło, komfort akustyczny, lepszą wydajność energetyczną, a przy tym pozwalają powietrzu na odpowiednią cyrkulację i eliminowanie wilgoci ze ścian.
  • Elementy konstrukcyjne, takie jak podłoga, ściany czy stropy powstają przy użyciu kompatybilnych systemów Saint-Gobain w zamkniętych i kontrolowanych warunkach hali produkcyjnej. Dzięki temu wszystkie prace odbywają się zgodnie z planem, nie zważając na porę roku i panujące na zewnątrz warunki pogodowe.
  • Prace przebiegają pod ścisłym reżimem produkcyjnym, co eliminuje błędy konstrukcyjne. Użyte materiały są dokładnie docinane co do milimetra – dom jest wręcz „szyty na miarę”, co umożliwia wykorzystanie surowca w 100% bez marnotrawienia go. Skrupulatne dopasowanie ze sobą poszczególnych komponentów minimalizuje powstawanie mostków termicznych, co skutkuje jeszcze lepszą izolacją termiczną i pozwala oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie.

Dom prefabrykowany powstaje w hali produkcyjnej nawet w 90 dni od momentu złożenia zamówienia. Precyzyjnie przygotowane komponenty prefabrykowanego domu są przewożone na plac budowy i tam montowane – ekipie budowlanej zajmuje to około kilku do kilkunastu godzin w zależności od stopnia złożoności projektu. Działania na działce budowlanej są ograniczone do minimum, co zwiększa kontrolę nad ilością powstających odpadów oraz ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla planety. Wiemy, że dom to inwestycja długoletnia. Jeśli zależy Ci na trwałości, jakości i komforcie, bez obciążania domowego budżetu oraz ku zadowoleniu Twoich bliskich – postaw na budownictwo prefabrykowane szkieletowe!

Tagi: ,

Podobne artykuły

Formalności
Dwa domy na jednej działce
  • 19 kwietnia, 2024
Dwa domy na jednej działce – jakie są możliwości?

Przyszło Ci kiedyś do głowy, by Twoje wymarzone miejsce na ziemi było też sposobem na biznes...

Formalności
Dofinansowania do budowy domu
  • 12 kwietnia, 2024
Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy...

Domy prefabrykowane drewniane
Ile kosztuje dom z prefabrykatów
  • 9 kwietnia, 2024
Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę...