Czym jest inteligentny dom
  • 19 lipca, 2024

Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się trendów jest koncepcja inteligentnego domu. Zdecydowanie nie jest już to wyłącznie futurystyczna wizja nowoczesnego świata! Nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców nieruchomości, ale także oznacza korzyści ekonomiczne i energetyczne. Współczesne inteligentne urządzenia potrafią kontrolować oraz zarządzać niemal każdym aspektem życia domowego – od oświetlenia, przez klimatyzację, po systemy bezpieczeństwa i multimedia. W artykule przyjrzymy się, na czym polega fenomen „smart domów”, jakie technologie są obecnie wykorzystywane do ich budowy oraz co do zaoferowania takim budynkom ma technologia prefabrykacji.

Czym jest inteligentny dom?

Nowoczesna nieruchomość w wersji Smart Home opiera się na koncepcji zarządzania domowymi systemami i urządzeniami za pomocą zaawansowanych technologii. Założeniem inteligentnego domu jest to, że życie domowników staje się bardziej:

  • komfortowe,
  • bezpieczne,
  • energooszczędne.

W domu inteligentnym centralny system (często obsługiwany przez aplikację mobilną lub panel sterowania) umożliwia zdalne zarządzanie i monitorowanie funkcji domowych, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, systemy zabezpieczeń, a także sprzęty AGD oraz multimedia.

Podstawowe cechy i funkcje nieruchomości w stylu Smart Home:

  • automatyzacja – zdolność do programowania i automatycznego wykonania określonych zadań w zależności od ustawień lub potrzeb domowników;
  • zdalne sterowanie – możliwość kontrolowania funkcji domowych na odległość za pomocą aplikacji mobilnych w urządzeniach typu smart;
  • interaktywność – systemy inteligentnego domu często są wyposażone w sensory i funkcje umożliwiające interakcję z użytkownikami;
  • monitorowanie – zintegrowane kamery, alarmy i czujniki, które informują o nieoczekiwanych zdarzeniach, takich jak włamanie czy wycieki wody lub gazu;
  • efektywność energetyczna – inteligentne zarządzanie zasobami energetycznymi, co może redukować koszty eksploatacyjne domu.

W tradycyjnym budynku mieszkalnym większość funkcji, takich jak włączanie światła czy regulacja temperatury, wymaga manualnej interwencji któregoś z domowników. Natomiast w inteligentnym domu urządzenia są scentralizowane i mogą być kontrolowane zdalnie, co pozwala zaoszczędzić czas i zoptymalizować zużycie energii elektrycznej oraz grzewczej.

Przeczytaj też: co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy.

Inteligentny dom - urządzenia

Inteligentny dom – urządzenia teraźniejszości

Chociaż początkowo założenia Smart Home były realizowane wyłącznie w biurowcach i halach przemysłowych, to z czasem wypracowane rozwiązania znalazły swoje zastosowanie również w budynkach mieszkalnych. Czym jest inteligentny dom? To z pewnością dobrze zgrany ze sobą zespół różnych urządzeń, które razem zapewniają wyższy standard życia.

Zarządzanie energią i oświetleniem w inteligentnym domu

Zintegrowane systemy zarządzania energią pozwalają na monitorowanie i optymalizowanie poziomu jej wykorzystywania na co dzień. Umożliwiają automatyczne wyłączanie urządzeń, które nie są używane oraz pomagają dostosowywać zużycie energii.

Smart oświetlenie wykorzystujące żarówki LED i sterowane poprzez aplikacje mobilne lub głosowo, pozwala na dopasowanie intensywności światła do nastroju, pory dnia czy wymagań mieszkańców domu inteligentnego. Warto również zwrócić uwagę na tzw. inteligentne gniazdka, z których pomocą można swobodnie decydować o godzinach działania konkretnych urządzeń elektronicznych.

Sprawdź: prefabrykowany dom energooszczędny a ochrona klimatu.

System bezpieczeństwa w inteligentnym domu

Inteligentne systemy bezpieczeństwa

Nowoczesne nieruchomości typu Smart Home są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W inteligentnym domu urządzenia takie jak kamery, czujniki ruchu oraz alarmy to podstawa!

  • Kamery monitorujące, często wyposażone w funkcje rozpoznawania twarzy i tryb nocny, pozwalają na ciągłe śledzenie domu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Czujniki ruchu mogą automatycznie informować mieszkańców o nieoczekiwanych wydarzeniach w domu lub na posesji, a także umożliwiają włączanie oświetlenia lub innych urządzeń w odpowiedzi na wykryty ruch.

Systemy te mogą być również połączone z centrami monitoringu lub lokalnymi służbami bezpieczeństwa.

Klimatyzacja w domu inteligentnym

Automatyzacja klimatyzacji i ogrzewania w domu inteligentnym

Systemy HVAC (heating, ventilation and air conditioning) umożliwiają dostosowywanie temperatury i sprawdzanie jakości powietrza. Smart termostaty w inteligentnym domu mogą nauczyć się preferencji temperaturowych mieszkańców oraz dostosować poziom grzania lub chłodzenia w zależności od sezonu. Takie rozwiązania pozwalają także na swobodne wyłączanie urządzeń, nawet gdy się jest poza domem – dzięki temu można w łatwy sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Urządzenia multimedialne Smart Home

Rozwiązania multimedialne i systemy sterowania dźwiękiem

Systemy multimedialne umożliwiają integrację różnych urządzeń wykorzystywanych do celów rozrywkowych. Dzięki temu użytkownicy mogą sterować telewizorami, systemami audio, konsolami do gier i innymi sprzętami za pomocą smartfonu lub głosu – często wystarczy do tego 1 aplikacja mobilna. Wiele osób również nie wyobraża sobie dnia bez słuchania muzyki. To dobrze się składa, bo w inteligentnym domu urządzenia pozwalają na strumieniowe przesyłanie dźwięku w różnych pomieszczeniach, często z możliwością dostosowania listy odtwarzania do konkretnego nastroju lub okazji.

Kuchnia w domu inteligentnym

Inteligentne urządzenia kuchenne i domowe roboty

Nowoczesna kuchnia w domu inteligentnym może być wyposażona w szereg smart urządzeń, takich jak lodówki, które monitorują stan zapasów i sugerują przepisy na podstawie dostępnych składników. Piekarniki natomiast potrafią automatycznie dostosowywać czas oraz temperaturę pieczenia w zależności od przygotowywanego posiłku. Popularne są również roboty sprzątające, które nie tylko odkurzają podłogę, ale również ją myją – wystarczy ustawić wszystko w aplikacji, aby cieszyć się czystością bez poświęcania na to swojego czasu.

Inteligentny dom - co to

Czy budynek prefabrykowany to inteligentny dom?

Smart Home i technologia prefabrykacji to dwa trendy, które zyskują na popularności w nowoczesnym budownictwie, przyczyniając się do bardziej efektywnego, zrównoważonego i komfortowego stylu życia.

W naszym konfiguratorze domów prefabrykowanych każdy projekt da się dostosowywać do swoich potrzeb. Czy już na starcie można zdecydować się na jakieś elementy, które sprawią, że Twoja przyszła nieruchomość stanie się bardziej smart? Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz zostać właścicielem lub właścicielką domu inteligentnego, to już na etapie dopasowywania projektu możesz się zdecydować na pewne urządzenia czy rozwiązania technologiczne, które mogą być sterowane przez system smart domu:

  • panele fotowoltaiczne,
  • pompa ciepła,
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
  • żaluzje fasadowe sterowane bezprzewodowo,
  • elektryczne rolety,
  • systemy alarmowe i monitoringowe.

Dostępność wyżej wymienionych dodatków zależy od wybranego projektu gotowego budynku z elementów prefabrykowanych.

Jeżeli Ty i Twoi bliscy marzycie o zamieszkaniu w inteligentnym domu, uwzględnijcie to już na etapie projektowym. W ten sposób odpowiednie okablowanie oraz miejsca instalacji będą odpowiednio rozplanowane. To pozwoli na bezproblemową integrację i optymalizację systemów domowych oraz korzystanie ze wszystkich funkcji smart urządzeń.

Tagi:

Podobne artykuły

Formalności
Pozwolenie na budowę krok po kroku
  • 15 listopada, 2024
Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać krok po kroku

Jeśli chcesz, aby Twoje marzenie o własnej nieruchomości się ziściło, w większości przypadków musisz zacząć od...

Domy modułowe
Dom modułowy 100 mkw.
  • 12 listopada, 2024
Dom prefabrykowany 100 mkw. – dla kogo będzie odpowiedni?

Parterowy czy piętrowy? Salon połączony z kuchnią czy może osobno? A co z liczbą pokoi? Właśnie...

Wykończenie domu prefabrykowanego
Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami
  • 6 listopada, 2024
Wszystko co musisz wiedzieć o domu z dużymi przeszkleniami

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym jednym z najbardziej pożądanych elementów są duże przeszklenia. Nie tylko przyciągają wzrok,...