Nowoczesny dom parterowy
  • 21 czerwca, 2024

Co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy?

Polacy coraz chętniej decydują się na budowę lub zakup budynku o jednej kondygnacji. Ta zmiana nie jest przypadkowa. Wynika między innymi z potrzeby większej bliskości z otoczeniem naturalnym, czy aspiracji do osiągnięcia wyższego komfortu życia dzięki prostej, ale funkcjonalnej architekturze. Projekty domów nowoczesnych parterowych cechuje nie tylko unikalny, minimalistyczny design, ale również praktyczność i adaptacja do potrzeb współczesnych rodzin. Projektanci i architekci proponują rozwiązania, które harmonijnie łączą estetykę z użytecznością przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Dowiedz się, co charakteryzuje współczesny dom jednorodzinny parterowy.

Wymagania względem nowoczesnego parterowego domu

Dom parterowy pod wieloma względami to synonim wygody oraz komfortu ze względu na swoją prostą, jednokondygnacyjną budowę. Przeważnie bryła jest nieskomplikowana, co przyspiesza prace budowlane, zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu konstrukcyjnego oraz ogranicza powstawanie nieszczelności i mostków termicznych. To niezwykle ważne aspekty, szczególnie z perspektywy tematu energooszczędności.

Warto jednak wiedzieć, że nowoczesny dom parterowy przeważnie charakteryzuje się sporą powierzchnią zabudowy, co oznacza, że działka musi mieć większe rozmiary. Wąski teren budowlany raczej nie wchodzi w grę – wyjątkiem mogą być domy typu stodoła ze względu na specyfikę konstrukcji. Zwykle budynek powstaje na planie kwadratu, prostokąta lub litery L. Jeśli chodzi o dach, to najczęściej są to warianty proste dwuspadowe. Wszystko to trzeba mieć na uwadze nie tylko podczas wybierania projektu domu prefabrykowanego, ale również kupowania działki czy usytuowania nieruchomości względem stron świata.

Nowoczesny dom jednorodzinny parterowy

Komfortowy dom parterowy nowoczesny – dla kogo?

Nieruchomość jednokondygnacyjna to rozwiązanie dla osób w naprawdę różnych momentach swojego życia. Zacznijmy od małżeństw z małym dzieckiem. Nowoczesny parterowy dom świetnie się sprawuje szczególnie ze względów bezpieczeństwa. Rodzice nie muszą stale kontrolować, czy maluch nie wszedł przez przypadek na strome schody. Upadek z nawet niewielkiej wysokości może się skończyć poważnym urazem. Łatwa dostępność do wszystkich pomieszczeń pomaga w skoordynowaniu rodzicielskich obowiązków z innymi wyzwaniami życia codziennego.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesny dom parterowy to komfortowe miejsce dla osób z wszelkimi niepełnosprawnościami ruchowymi. Poruszanie się po jednej powierzchni płaskiej umożliwia większą samodzielność. Trzeba jednak pamiętać, aby drzwi oraz wszelkie przejścia były dostosowane do wózków inwalidzkich czy innych sprzętów wykorzystywanych przez takie osoby.

Dom jednorodzinny parterowy to także odpowiedź na potrzeby osób starszych. Z wiekiem wchodzenie po schodach okazuje się coraz bardziej kłopotliwe. Niewielkie odległości między pomieszczeniami, pomagają odciążyć mięśnie nóg. Brak schodów natomiast to oddech dla kolan czy kręgosłupa. Niektórzy już wcześniej wybierają budynek o 1 kondygnacji, myśląc o przyszłości.

Przeczytaj też: dom parterowy czy piętrowy.

Przestronny dom parterowy nowoczesny

Projekty domów nowoczesnych parterowych – otwarta aranżacja

Jedna kondygnacja kojarzy się przede wszystkim z dużą przestrzenią do dowolnego zagospodarowania. Z perspektywy obowiązujących trendów wnętrzarskich króluje minimalizm, naturalne światło oraz zamiłowanie do natury w wybieranych kolorach ścian i mebli, czy dodatkach. Coraz częściej odchodzi się od gromadzenia dużej ilości rzeczy, aby zachować spójność oraz harmonię.

W niemal każdym domu parterowym nowoczesnym można się spodziewać, że kuchnia będzie połączona z jadalnią oraz salonem. Otwarte przestrzenie sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przestronne. Dodatkowo, zastosowanie dużych okien z szybami energooszczędnymi sprawia, że do pomieszczenia dostaje się dużo naturalnego światła, które zimą przy okazji dogrzeje przestrzeń. Pozwala to obniżyć rachunki za energię grzewczą i elektryczną. Wielkoformatowe okna to też forma dekoracji, która nadaje prostej bryle lekkość i nowoczesny sznyt.

Nowoczesny parterowy dom z ogrodem

Bliskość natury w domach jednorodzinnych parterowych

Jedną z największych zalet projektów domów prefabrykowanych jest ich zdolność do harmonijnego łączenia się z otaczającą przestrzenią. Dzięki przeszkleniom od podłogi do sufitu, czy płynnym przejściom między wnętrzem a ogrodem, budynki te stają się niemal nieodłączną częścią krajobrazu. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących bliskość z naturą i pragnących, aby ich dom harmonijnie wpisywał się w otaczający go teren. Zintegrowanie pomieszczeń z przyrodą pozwala na lepsze wykorzystanie wolnej przestrzeni działki, tworząc tym samym dodatkowe miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Co więcej, nowoczesny dom parterowy jest projektowany w zgodzie z ideą zrównoważonego budownictwa. Używanie wysokiej jakości certyfikowanych materiałów spełniających rygorystyczne wymagania budowlane z zakresu bezpieczeństwa, energooszczędności i gospodarki obiegu zamkniętego, instalacja paneli fotowoltaicznych, systemów rekuperacji czy pomp ciepła to standard, który nie tylko pozwala zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale także wygenerować oszczędności dla mieszkańców przez cały okres użytkowania domu.

***

Nowoczesne domy parterowe stanowią odpowiedź na rosnące potrzeby i oczekiwania współczesnych rodzin, łącząc w sobie estetykę, funkcjonalność czy bliskość natury. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów, przemyślany rozkład pomieszczeń oraz integracja przestrzeni wewnętrznej z zewnętrzną to kluczowe elementy, które wpływają na ostateczny kształt i funkcjonalność takiego domu. Bez względu na obowiązuje trendy pamiętaj, że budynek powinien przede wszystkim spełniać Twoje wymagania. Zanim podejmiesz decyzje, zdefiniuj swoje potrzeby, a w sprawach technologicznych pomogą Ci nasi eksperci.

Tagi:

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
  • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
  • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
  • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...