Nowoczesny dom na skarpie
  • 4 października, 2024

Czy budowa domu na skarpie jest możliwa?

Cenisz sobie spektakularne widoki, unikalność lokalizacji oraz możliwość harmonijnego włączenia budynku w naturalny krajobraz? Chcesz zamieszkać w miejscu, które każdego dnia będzie wywoływać u Ciebie zachwyt? A co powiesz na nowoczesny dom na skarpie?! Odpowiedni projekt oraz prawidłowe przygotowanie działki przed budową sprawiają, że taka nieruchomość jest nie tylko nietuzinkowa, ale również bezpieczna i komfortowa. Poznaj kluczowe aspekty dla takiego przedsięwzięcia budowlanego.

Dom na skarpie – zacznij od sprawdzenia działki

Przed budową domu prefabrykowanego – bez względu na specyfikę lokalizacji oraz indywidualne wymagania – należy zacząć od sprawdzenia możliwości budowlanych na wybranym terenie. Czasem okolica może się wydawać idealna dla domu na zboczu, lecz ostatecznie dokumentacja wskazuje na zupełnie coś innego. Dlatego najpierw należy zacząć od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy. Tam znajdziesz między innymi informacje dotyczące kąta nachylenia dachu czy o dopuszczalnej liczbie kondygnacji, wysokości budynku, powierzchni jego zabudowy czy umiejscowieniu na działce.

W przypadku domów na skarpie to jednak dopiero początek formalności. Kluczowe jest dokładne zrozumienie specyfiki terenu i uwzględnienie wszystkich aspektów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Niezbędne są badania geotechniczne, które obejmują ocenę właściwości gruntów, identyfikację ryzyka osuwiskowego oraz wskazują poziom wód gruntowych. Bez tego nie można prawidłowo zaprojektować fundamentów ani ocenić stabilności zbocza.

Przeczytaj też: jak sprawdzić działkę przed zakupem.

Dom na skarpie

Jak przygotować teren pod budowę domu na zboczu?

Jeśli lokalna dokumentacja zezwala na postawienie budynku mieszkalnego, pora przejść do wyników badania geotechnicznego i przygotowanie terenu przed rozpoczęciem prac budowlanych.

  • Ryzyko osuwisk – konieczne może być zastosowanie systemów zabezpieczających, które zwiększą trwałość ziemi. Do stabilizacji terenu stosowane są między innymi mikropale i kotwy gruntowe, geowłókniny i siatki geosyntetyczne czy ściany oporowe. Dzięki temu zwiększa się też nośność gruntu.
  • Nachylenie skarpy – niezbędne może być wyrównanie części terenu, aby stworzyć stabilną podstawę pod budowę. Niwelacja polega na wyrównywaniu gruntu, aby stworzyć płaską lub lekko nachyloną powierzchnię, na której można bezpiecznie postawić fundamenty.

Podczas realizacji projektu domu na skarpie mogą pojawiać się problemy z wodą deszczową, która spływa w dół zbocza, często zatrzymując się przy fundamentach budynków. Konieczne jest wtedy zaplanowanie systemu drenażowego, który skutecznie odprowadzi wodę z dala od nieruchomości. Przeważnie stosuje się drenaż opaskowy, który polega na umieszczeniu rur drenażowych wokół fundamentów. Systemy odwadniające pomagają również zapobiegać erozji terenu i chronią grunt przed wypłukiwaniem.

Projekt domu na skarpie

Budowa domu na skarpie – fundament i technologie

Znane przysłowie mówi, że lepiej dmuchać na zimne. Dlatego też w przypadku domów na skarpie wykorzystywane są materiały lżejsze niż w tradycyjnym budownictwie murowanym. Budynki z elementów prefabrykowanych o drewnianej konstrukcji szkieletowej to częsty wybór architektów ze względu na ich trwałość, szczelność oraz wytrzymałość zgodną z najwyższymi standardami.

Każdy dom na skarpie potrzebuje najpierw mocnej podstawy, chociaż w przypadku domów prefabrykowanych może być lżejsza, bo sama konstrukcja budynku mniej waży niż standardowo. Na pochyłych obszarach często stosuje się fundamenty schodkowe, które umożliwiają równomierne rozłożenie obciążeń na nierównym podłożu. Przypominają kształtem schody, co pozwala na lepsze przystosowanie do terenu i zapobiega powstawaniu pęknięć w strukturze budynku.

Czy są jakieś alternatywy dla domu na zboczu, gdy niwelacja terenu jest trudna lub niemożliwa? W niektórych przypadkach, zamiast schodkowych fundamentów można zastosować wysokie ściany fundamentowe, gdy w projekcie zostało uwzględnione podpiwniczenie.

Sprawdź: fundament pod dom prefabrykowany.

Budowa domu na skarpie

Co charakteryzuje projekt domu na skarpie?

Każdy projekt architektoniczny rządzi się swoimi prawami, lecz w przypadku pochyłych terenów szczegółowość planów i wyliczeń jest jeszcze większa. Całość musi być ściśle dostosowana do naturalnych uwarunkowań terenu.

Projektowanie nowoczesnego domu na skarpie daje unikalne możliwości kreowania przestrzeni. Duże przeszklenia to doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie uroków otoczenia. Panoramiczne okna nie tylko wpuszczają naturalne światło, ale także optycznie powiększają przestrzeń wewnątrz budynku i pozwalają być bliżej przyrody.

  • Wyjątkowość lokalizacji sprawia, że architekci stawiają na minimalizm.
  • Proste formy, jasne kolory i niewielka ilość detali w obrębie elewacji podkreślają harmonię z krajobrazem.
  • Domy o zwartej bryle oraz nieskomplikowanym dachu dwuspadowym lub płaskim najlepiej sprawdzają się na zboczach zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i estetycznym.

Podczas dostosowywania projektu domu na skarpie do swoich potrzeb nie można również zapomnieć o układzie pomieszczeń. Dobrze, aby najczęściej wykorzystywane pokoje, takie jak salon, znajdowały się od strony południowej lub południowo-wschodniej, aby jak najlepiej wykorzystać promienie słoneczne do ogrzania oraz oświetlenia domu. Na etapie projektowym warto jednak uwzględnić np. dodatkowe zadaszenie albo żaluzje fasadowe, aby budynek się nie przegrzewał latem.

***

Mimo pewnych wyzwań technicznych budowa domu na skarpie może być inwestycją, która przyniesie ogromną satysfakcję. Odpowiednie przygotowanie działki, staranne planowanie i kreatywne podejście do projektowania pozwalają na stworzenie nie tylko stabilnej oraz bezpiecznej konstrukcji, ale także wyjątkowej przestrzeni w pełni zintegrowanej z otaczającym ją krajobrazem.

Tagi:

Podobne artykuły

Ekologiczność
Budownictwo zrównoważone - przykłady
  • 15 października, 2024
Jakie są założenia budownictwa zrównoważonego?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś słyszeć o globalnym ociepleniu? To zjawisko wpływa każdego dnia na nas...

Formalności
Kiedy budować dom
  • 11 października, 2024
Czy można budować dom zimą?

Budowa domu bywa najważniejszą i największą inwestycją w życiu, więc trzeba się do niej dobrze przygotować...

Wykończenie domu prefabrykowanego
Salon z aneksem kuchennym - inspiracje
  • 30 września, 2024
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym – przestronność i wygoda w jednym

Współczesne domy to coraz częściej przede wszystkim wnętrza pełne otwartych przestrzeni, które pozwalają na wspólne spędzanie czasu...