Ile kosztuje dom z prefabrykatów
 • 9 kwietnia, 2024

Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

W przypadku budownictwa prefabrykowanego cenimy sobie szybkość budowy, gwarancję producenta na wiele lat, energooszczędność oraz budowę z myślą o komforcie naszych bliskich i zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. Osoby, które marzą o własnych czterech kątach, coraz chętniej decydują się na dom prefabrykowany zamiast mieszkania, co więcej – ta nowoczesna technologia wygrywa na wielu płaszczyznach z budownictwem tradycyjnym, głównie dzięki gwarancji ceny, tzn. brakiem ukrytych kosztów budowy wynikających z niedoszacowania oraz bezstresowym procesem budowy. To, co dodatkowo ciekawi nas na etapie planowania przeprowadzki na swoje, to nie tylko jakość, funkcjonalność i design budynku, równie mocno interesuje nas, ile kosztuje dom prefabrykowany. Na cenę wpływa wiele czynników, a większość z nich poznasz w tym artykule.

Dom z prefabrykatów – cena zależy też od lokalizacji

Kiedy zastanawiamy się nad odpowiednią lokalizacją działki budowlanej, przeważnie myślimy o prostocie dojazdu, odległości od większych aglomeracji czy dystansie w stosunku do sklepów lub punktów usługowych. Zwracamy uwagę na sąsiedztwo, otoczenie, poziom zalesienia oraz stopień ekspozycji na słońce. Niewiele osób dopatruje się jednak zależności między miejscem montażu domu prefabrykowanego a ceną takiej realizacji. Podczas konfigurowania budynku na jednym z początkowych etapów poprosimy Cię o podanie dokładnego adresu Twojej działki. Wówczas nie tylko zobaczysz wizualizację swojej przyszłej nieruchomości i sprawdzisz jej ustawienie względem kierunków świata, ale poznasz również szacunkowy koszt transportu gotowych elementów prefabrykowanych na docelowy plac budowy – finalna kwota zostanie potwierdzona po przeanalizowaniu trasy przez logistyka i wyliczona w oparciu o np. koszty autostrady, brak możliwości przejazdu najkrótszą trasą ze względu na ograniczenia wagowe w transporcie drogowym itp. Jeśli jednak nie masz jeszcze działki na własność, poznasz wyłącznie uśrednioną wartość w złotówkach, która może później ulec zmianie.

Lokalizacja domu prefabrykowanego - cena

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? To zależy od projektu oraz wybranego standardu

W przypadku zarówno budynku tradycyjnego, jak i domu prefabrykowanego cenę definiuje przede wszystkim stopień skomplikowania projektu i jego indywidualizacji. Warto wiedzieć, że każde dodatkowe udogodnienie związane z użytkowaniem, czy też pracami wykończeniowymi pozwalającymi zaoszczędzić czas, może oznaczać wyższy koszt finalny, ale również większy komfort domowników. Zastosowanie wydajnych systemów i rozwiązań technologicznych podnoszących standard domu to oszczędność w przyszłości, szczególnie jeśli chodzi o koszty ogrzewania czy rachunki za prąd. Jeśli jednak dysponujesz mniej rozbudowanym budżetem uspakajamy – domy prefabrykowane już same w sobie są symbolem wysokiej jakości życia i energooszczędności, a budynek można przystosować do ewentualnej rozbudowy w późniejszym czasie i wzbogacenia np. o instalację fotowoltaiczną, a przez to odsunąć dodatkowe koszty na następne lata.

Korzystając z naszego konfiguratora domu prefabrykowanego, możesz wybrać między innymi takie udogodnienia, jak:

 • pompa ciepła,
 • wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
 • panele fotowoltaiczne na dach z falownikiem,
 • dodatkowe ocieplenie ściany, stropu i podłogi,
 • żaluzje fasadowe sterowane bezprzewodowo,
 • alarm,
 • garaż lub wiata czy balon.

Dostępność dodatków z powyższej listy zależy oczywiście od wybranego projektu oraz stopnia jego wykończenia (o czym za chwilę).

Warto również wspomnieć o materiałach wykorzystanych do budowy elementów prefabrykowanych w zakładzie produkcyjnym. Dobrze, aby były one dobierane w taki sposób, aby zapewniały wysoki komfort termiczny oraz akustyczny. Lepsza jakość produktów i systemów to zwykle wyższy koszt, jest to jednak równoznaczne z większą trwałością, wytrzymałością, niższym zapotrzebowaniem na energię czy lepszym komfortem użytkowania domu z prefabrykatów – wyższa cena, chociaż dla niektórych może się wydawać niepotrzebna, z czasem okazuje się korzystną inwestycją w przyszłość, podnoszącą wartość nieruchomości, obniżającą koszty eksploatacji i poprawiającą jakość życia mieszkańców.

Ważne jest zrozumienie największych zalet produkcji domu w zakładzie, a nie stawianie go na działce. Każdy z elementów prefabrykowanych (podłoga, ściany, dach) powstaje pod ścisłym reżimem technologicznym, w stabilnych, przewidywalnych warunkach.

 1. Jakość montażu jest doskonała, nieosiągalna poza halą produkcyjną.
 2. Optymalne wykorzystanie materiałów zmniejsza emisję CO2 do atmosfery już na etapie produkcji.

W naszych projektach wykorzystujemy surowce odnawialne, które cechują się nie tylko świetnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi, ale są jednocześnie lepsze dla planety. Należą do nich np. certyfikowane drewno konstrukcyjne C24, płyty konstrukcyjne gipsowo-kartonowe czy wełna mineralna.

Projekt domu z prefabrykatów - cena

Metraż i standard wykończenia domu prefabrykowanego a cena

To, ile kosztuje dom prefabrykowany, zależy oczywiście od jego wielkości, rozkładu pomieszczeń i liczby kondygnacji. Antresola pełniąca funkcję dodatkowej powierzchni użytkowej, kolejne miejsce postojowe czy garaż zwiększają cenę, ale zmieniają również wartość nieruchomości. Najlepiej od razu zrealizować wszystkie założenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Modyfikacje czy próby rozbudowy w kolejnych latach mogą okazać się bardziej kosztowne lub wręcz niemożliwe ze względów technologicznych.

Z perspektywy domu z prefabrykatów i ceny realizacji liczy się też poziom wykończenia nieruchomości. W zależności od partnera może to być standard surowy zamknięty, deweloperski lub pod klucz. Im więcej prac wykończeniowych po stronie realizatora, tym mniej do dokończenia przed przeprowadzką (i mniej nieprzewidzianych wydatków!) – pozostaje nam wtedy głównie aranżacja wnętrz, choć i z tym zagadnieniem radzą sobie niektórzy partnerzy.

Świadomość kosztów, które się nie zmieniają po zaakceptowaniu projektu przez producenta i wpłacie zaliczki to duża wygoda i korzyść przemawiająca na rzecz budownictwa prefabrykowanego z platformą Domum. Nie trzeba myśleć o zmieniających się cenach materiałów budowlanych ani martwić ich dostępnością, czy przejmować kosztami dodatkowych usług fachowców (np. zatrudnieniem ekipy wykończeniowej). W ten sposób da się zaplanować budżet i uwzględnić inne wydatki związane z życiową zmianą. Poczucie komfortu warte jest każdej ceny!

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...