Budowa domu w granicy na wąskiej działce
  • 21 maja, 2024

Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata. W obliczu stale zmieniających się cen gruntu, osoby planujące postawienie własnej nieruchomości szukają sposobów na jak największą oszczędność środków finansowych. Jednym ze sposobów jest zakup wąskiej działki – tylko czy budowa na takim terenie jest w ogóle możliwa? Na co zwracać uwagę? Odpowiedzi poznasz w artykule!

Dom na wąskiej działce – przepisy

Jeszcze kilkanaście lat temu przepisy budowlane były znacznie bardziej rygorystyczne, więc postawienie domu na wąskiej działce wymagało uzyskania specjalnych zgód, co było dość trudnym, a przy tym czasochłonnym, zadaniem. Zakładając, że parcela miała np. 15 m szerokości, dom musiał mieć maksymalnie 9 m szerokości, uwzględniając po 3 metry odległości od granicy działki, a w takiej sytuacji ciężko mówić o funkcjonalnej przestrzeni, zapewniającej wygodę mieszkania.

Zmiany w obrębie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie sprawiły jednak, że domy na wąskiej działce zaczęły być wznoszone znacznie częściej, co w obliczu rosnących cen ziemi, z którymi się obecnie mierzymy, wiele ułatwiło inwestorom.

Dom na wąskiej działce – przepisy w uaktualnionej wersji:

  • Budynek jednorodzinny na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej, skierowany ścianą bez okien i drzwi w stronę jej granicy, może stanąć w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki, jeśli MPZP dopuszcza taką możliwość (standardowo są to 3 m w przypadku ściany bez otworów okienno-drzwiowych lub 4 m w przypadku ściany z oknami i drzwiami),
  • Jeśli odległości te nie zostaną zachowane, w takim przypadku należy wystąpić do właściwego urzędu o zgodę na odstępstwo.
  • W granicy z działką budowlaną można zlokalizować dom jednorodzinny, który będzie zwrócony w jej stronę ścianą bez drzwi i okien – o ile plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

Z perspektywy obowiązujących przepisów można uznać, że mamy do czynienia z wąską działką, gdy jej szerokość jest mniejsza niż 16 m.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku budowy domu w granicy na wąskiej działce trzeba też często liczyć się z opinią sąsiadów. Jest to bezpośrednio związane z obszarem oddziaływania, ustalanym przez uprawniony do tego organ administracji architektoniczno-budowlanej – w końcu zacienienie, które spowoduje nowy budynek lub hałas generowany w trakcie jego stawiania, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na czyjś komfort życia. Oznacza to, że właściciele sąsiadujących działek, znajdujących się bezpośrednio przy placu budowy, są stronami w procesie przyznawania pozwolenia na budowę i mają pełen dostęp do dokumentacji. Trzeba być więc zawsze przygotowanym na ewentualne korekty w projekcie.

Budowa domu na wąskiej działce

Na co zwracać uwagę przed budową domu na wąskiej działce?

Podczas planowania domu na wąskiej działce trzeba być niezwykle drobiazgowym, ze względu na obowiązujące przepisy prawne. Nie musi to być jednak zadanie skomplikowane ani problematyczne – warto po prostu wiedzieć, od czego zacząć.

W początkowej fazie najlepiej jest najpierw sprawdzić zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy – każda gmina powinna udostępnić taki dokument. Wystarczy znać numer posesji, aby uzyskać niezbędne informacje, czy złożyć wniosek w celu sporządzenia warunków zabudowy. W ten sposób poznasz wszystkie szczegóły związane z terenem oraz ułatwisz sobie proces wybierania projektu domu na wąskiej działce w taki sposób, aby budowa przebiegała zgodnie z prawem.

Niewielka przestrzeń w obrębie działki oznacza, że trzeba skupić się na odpowiednim usytuowaniu domu względem stron świata. Najkorzystniejsza dla jego mieszkańców jest ekspozycja południowa albo południowo-zachodnia – w ten sposób pomieszczenia użytkowe, np. salon czy kuchnia, są najlepiej doświetlone światłem dziennym oraz dogrzane promieniami słońca zimą. W okresie letnim przyda się jednak pergola lub dodatkowe zadaszenie, aby konstrukcja się nie przegrzewała – dotyczy to nie tylko domów na wąskiej działce, ale wszystkich budynków mieszkalnych. Pamiętaj, że w naszym konfiguratorze domów prefabrykowanych możesz podać lokalizację swojej działki oraz zaplanować rozmieszczenie budynku w taki sposób, aby korzystać jak najwięcej z naturalnej energii słonecznej.

Wnętrze domu na wąskiej działce

Jakie są cechy projektów domów na wąskiej działce?

Decydując się na dom na wąskiej działce, pamiętaj, że konstrukcja będzie raczej prosta, a bryła najprawdopodobniej przyjmie formę wydłużonego prostokąta. W ten sposób projektanci zyskują cenne m2 powierzchni użytkowej i wykorzystują je na poczet aranżacji wnętrz.

Budowa domu na wąskiej działce wiąże się zaplanowaniem rozkładu pomieszczeń w taki sposób, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Wymaga to od architektów kreatywności oraz nieszablonowego podejścia. Przestrzeni wszerz nie ma zbyt wiele, ale można ją zyskać wzwyż i to właśnie najczęściej stosowane rozwiązanie. Drzwi wejściowe przeważnie są montowane na węższej ścianie albo w narożniku, aby maksymalnie ograniczyć długość korytarzy. Garaż dobrze jest zaplanować z przodu domu. Jeśli zamiast niego zdecydujesz się na miejsce postojowe, wtedy musi mieć ono co najmniej 5 m długości. Stanowiska postojowe, w tym również zadaszone, należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż 3 m. Pamiętajmy także o wydzieleniu miejsca czasowego gromadzenia odpadów stałych. Jego odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 3 m – jeśli jednak strefa z pojemnikami na odpady styka się z podobnym obszarem na działce sąsiedniej, zachowanie tej odległości nie jest wymagane.

Jaki dom na wąskiej działce sprawdzi się najlepiej? Chociaż parcela nie jest zbyt szeroka, możesz na niej swobodnie zbudować nieruchomość parterową, piętrową albo taką z poddaszem użytkowym. Szczególnie popularne są nowoczesne domy typu stodoła – wśród projektów budynków prefabrykowanych oferowanych przez naszych partnerów będzie to np. Prunus 35. Węższa parcela wcale nie oznacza, że musisz zawęzić swoje oczekiwania!

Tagi:

Podobne artykuły

Nowoczesny dom parterowy
  • 21 czerwca, 2024
Co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy?

Polacy coraz chętniej decydują się na budowę lub zakup budynku o jednej kondygnacji. Ta zmiana nie...

Formalności
Działka bez dostępu do drogi publicznej
  • 18 czerwca, 2024
Działka bez drogi dojazdowej – czy można zacząć budowę?

Budowa domu to wymagająca sporego nakładu finansowego, ale szybko zwracająca się inwestycja w przyszłość. Zanim jednak...

Domy bez pozwolenia na budowę (do 70m2)
Wnętrze prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy
  • 14 czerwca, 2024
Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy – czy warto?

Chcesz wybudować dom, ale nie wiesz, jaki metraż będzie odpowiedni? Nie zawsze duża powierzchnia użytkowa musi...