Czy na działce rekreacyjnej można wybudować dom?
Tempo życia nie zwalnia, dlatego coraz częściej szukamy możliwości, dzięki którym chociaż na chwilę złapiemy nieco oddechu. Miejsca, w którym zapomnimy o problemach życia codziennego i damy się ponieść swoim ulubionym zajęciom gwarantującym pełen relaks. Nie zawsze musi to być długo planowany wyjazd z dala od domu, wymagający wzięcia wcześniej urlopu. Czasem wystarczy nawet weekendowy wypad na działkę rekreacyjną. Co można budować na takim terenie i jakie są ograniczenia formalne oraz technologiczne? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, analizując, jakie kroki trzeba podjąć, aby zrealizować swoje marzenie o własnym zakątku na łonie natury.
Co to jest działka rekreacyjna?
Szukasz miejsca, gdzie można bez ograniczeń się relaksować w gronie najbliższej rodziny czy przyjaciół? A może potrzebujesz przestrzeni do rozwijania swojej pasji ogrodniczej? W takim razie powinien Cię zainteresować temat działki rekreacyjnej. Chociaż jej definicja nie jest ściśle określona przez prawo, to potocznie mówi się, że łączy w sobie elementy terenu budowlanego i rolnego. Przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne, lecz wyłącznie o charakterze sezonowym.
Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest działka rekreacyjna, musisz poznać jej rodzaje, a są dokładnie dwa:
- działki znajdujące się w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) – to obszary zarządzane przez stowarzyszenia ogrodnicze, a grunty, na których się znajdują, są zazwyczaj własnością Skarbu Państwa lub samorządów. Nie można kupić takiego terenu, a jedynie wydzierżawić. W przypadku takiej działki rekreacyjnej budowa domu czy innych konstrukcji całorocznych jest wykluczona. Dużym atutem jest jednak dostępność i lokalizacja, które sprawiają, że niemal w każdej chwili można zafundować sobie mały wypoczynek;
- samodzielnie działki letniskowe – mają charakter własnościowy i wymagają większej odpowiedzialności prawnej i administracyjnej, ponieważ podlegają przepisom prawa budowlanego. Można je nabyć na zasadach rynkowych tak jak działkę budowlaną.
Działka rekreacyjna daje przestrzeń do swobodnego relaksu, a jednocześnie możliwość realizacji małych budowlanych marzeń, bez konieczności wchodzenia w skomplikowane procedury związane z pełną zabudową.
Przeczytaj też: zakup działki krok po kroku.
Działka rekreacyjna – co można budować?
Twoje możliwości zależą tak naprawdę od tego, który z rodzajów działki rekreacyjnej wybierzesz. W przypadku wariantu typu ROD ogranicza Cię regulamin. Przeważnie nie ma problemów z altaną, wiatą czy grillem. Jeśli chodzi jednak o dom letniskowy, czy budynek gospodarczy, należy to dokładnie sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek działań budowlanych.
A jak to wygląda w przypadku samodzielnej działki rekreacyjnej? Czy można budować dom? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na co zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli dany teren nie jest objęty tym dokumentem, w takim razie należy złożyć wniosek o warunki zabudowy. Przeważnie jednak można bez problemu postawić:
- altanę,
- wiatę,
- garaż,
- szklarnię,
- tunel foliowy,
- budynek gospodarczy.
A co można powiedzieć o działce rekreacyjnej i budowie domu? O tym dowiesz się już za chwilę. Pamiętaj jednak, że bez względu na swoje plany, zawsze sprawdzaj przepisy i lokalne regulacje – w ten sposób zrobisz wszystko, jak należy.
Własna działka rekreacyjna a budowa domu
Zgodnie z aktualnymi przepisami na działce rekreacyjnej można postawić domek letniskowy, który nie musi, ale może być uzbrojony (dostęp do mediów takich jak prąd i woda). W niektórych przypadkach można skorzystać z procedury uproszczonej, czyli zgłoszenia budowy we właściwym urzędzie.
Aby wybudować domek letniskowy na zgłoszenie, muszą być spełnione poniższe warunki:
- nieruchomość musi być parterowa, ale może mieć otwartą antresolę,
- powierzchnia zabudowy budynku może mieć do 35 m2 lub powyżej, ale nie więcej niż 70 m2 (przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m)
- liczba domów nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
A co jeśli nie spełni się tych warunków na działce rekreacyjnej? Czy można budować dom letniskowy? W takim przypadku trzeba uzyskać pozwolenie na budowę w odpowiednim urzędzie.
Działka rekreacyjna – czy można mieszkać na niej przez cały rok?
Mieszkanie z dala od miejskiego zgiełku i w bliskim kontakcie z naturą wydaje się kuszącą. Przepisy dotyczące terenów rekreacyjnych są jednak jasne – taka działka nie jest przeznaczona do stałego zamieszkania. Oznacza to, że formalnie nie da się zameldować się na działce rekreacyjnej. Prawo jednak nie precyzuje, ile czasu można tam spędzać.
Sezonowe użytkowanie jest jak najbardziej dozwolone. Kluczową rolę odgrywa tu definicja domku letniskowego – budynku, który jest przeznaczony do okresowego użytkowania. Dlatego, nawet jeśli będzie wyposażony w bieżącą wodę, prąd, a nawet centralne ogrzewanie, prawnie nadal nie będzie można go uznać za miejsce stałego pobytu.
To jednak nie koniec informacji z serii działka rekreacyjna a budowa domu. Istnieje pewna furtka prawna – przekształcenie gruntu rekreacyjnego w budowlany. Jest to proces, który wymaga zgody lokalnych władz, a przede wszystkim zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Niestety, uzyskanie takiego pozwolenia nie jest gwarantowane, a w niektórych przypadkach okazuje się wręcz niemożliwe. Nawet jeśli domek letniskowy spełnia wszystkie techniczne wymagania budynku całorocznego, nadal będzie on traktowany jako nieruchomość rekreacyjna – liczy się status prawny działki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spędzać w nim długie miesiące w sezonie letnim, korzystając z uroków życia na łonie natury.
Przeczytaj też: prefabrykowany dom całoroczny.