Jak oszczędzać prąd elektryczny? 3 sposoby na obniżenie rachunków
Jak wynika z raportu „Transformacja Energetyczna w Polsce 2023” węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny odpowiadają za 85% końcowego zużycia energii [1]. Jest to jednoznaczne z wysoką emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Aby obniżyć te wartości, należy wiedzieć, jak oszczędzać prąd w domu. Większość naszych wskazówek możesz wdrożyć już na etapie planowania budowy domy, od razu po przeprowadzce albo w swoim obecnym miejscu zamieszkania. Poznaj nasze sposoby na to, jak obniżyć rachunki za prąd.
Domowy sprzęt a oszczędzanie prądu
W każdym gospodarstwie domowym wyróżnić można kilka „pożeraczy” prądu. Jest to między innymi płyta indukcyjna, bojler podgrzewający wodę, piekarnik elektryczny, lodówka czy zmywarka. Nie chodzi o to, aby w ogóle zrezygnować z tych urządzeń, bo z większości z nich po prostu się nie da.
Zatem, jak zmniejszyć rachunki za prąd? Wystarczy wybierać urządzenia z perspektywy ich klasy energetycznej. Najlepsza będzie seria A, zapewniająca optymalną oszczędność przy założeniu, że sprzęt jest używany w prawidłowy sposób oraz w zgodzie ze wskazówkami producenta.
Sposobem na oszczędzanie prądu jest również świadome zarządzanie źródłami światła. Chociaż może się wydawać to mylące, najlepsze wcale nie okazują się żarówki energooszczędne, a LED-owe. Warto postawić na rozwiązania typowe dla inteligentnego domu – sprzętem można sterować zdalnie, decydując tym samym o jego włączaniu i wyłączaniu, a czasem nawet częstotliwości działania.
Jak obniżyć rachunki za prać? Zmień nawyki!
Pobór prądu przez konkretne urządzenia to jedno, ale wciąż decydująca jest częstotliwość ich użytkowania. Różnicę widać szczególnie w przypadku większych rodzin, gdzie każdy ma swoje przyzwyczajenia.
Jak oszczędzać prąd w domu? Najwięcej możliwości jest w kuchni. Jeżeli posiadasz kuchenkę indukcyjną, przydadzą się garnki z płaskim dnem, które sprawiają, że całość szybciej się nagrzewa i zapobiegają stratom energii cieplnej. Podczas gotowania niezastąpione są również pokrywki. Warto też zwrócić uwagę na czas uruchamiania piekarnika – lepiej trzymać się zaleceń w przepisie albo wybrać termoobieg. Podczas pieczenia lepiej powstrzymać się przed częstym otwieraniem piekarnika, by rozgrzane powietrze nie uciekało ze środka – ponowne nagrzewanie grzałek to zwiększenie zużycia prądu. A co z lodówką? Lepiej otwierać ją rzadziej aniżeli częściej. Zmiana temperatury we wnętrzu lodówki również sprzyja większym rachunkom za energię. Prosta rada? Przed przygotowaniem posiłku sporządź listę potrzebnych produktów i wyjmij je jednocześnie.
A jak zmniejszyć rachunku za prąd w łazience? Na uwagę zasługuje pralka oraz pralko-suszarka. Najlepiej wykorzystywać jej możliwości w pełni, czyli zbierać ubrania z całego tygodnia zamiast co 3 dni wrzucać do bębna pojedyncze sztuki, trzymając się przy tym wytycznych dotyczących wagi prania – podobna zasada obowiązuje w przypadku pojemności zmywarki. To umożliwia też lepsze gospodarowanie wodą.
Jeśli chodzi o pozostałe pomieszczenia w domu również mamy dla Ciebie kilka wskazówek:
- Gaś światło w pokojach, w których obecnie nie przebywasz.
- Wyłączaj sprzęty, jeśli nikt z nich nie korzysta.
- Korzystaj jak najdłużej z naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. Zrezygnuj z ciężkich, grubych zasłon, które ograniczają dostęp do światła z zewnątrz.
- Zaopatrz swój dom w zadaszenie tarasu czy pergolę ogrodową, by chronić wnętrza przed upałami i nie musieć korzystać z wiatraków czy klimatyzatorów.
- A jeżeli korzystasz w domu z klimatyzacji, to zamknij okna – w ten sposób możesz liczyć na pełną wydajność urządzenia.
Jeśli planujesz budowę wymarzonych czterech kątów, metodą na oszczędzanie prądu w nowym domu będzie też… odpowiedni projekt! Istotną pomoc stanowią duże, energooszczędne przeszklenia wpuszczające do wnętrz więcej światła dziennego oraz odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata, które pozwoli skorzystać z dobrodziejstw promieni słonecznych.
Wykorzystanie energii odnawialnej
Kluczem do tego, jak obniżyć rachunki za prąd, jest między innymi czerpanie z natury! Podczas konfigurowania domu prefabrykowanego na naszej stronie z pewnością rzuci Ci się w oczy fakt, że możesz dodatkowo zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych. Niezależność energetyczna w czasach rosnących stawek za prąd to zdecydowanie jeden ze sposobów na to, jak oszczędzać prąd w domu. Wykorzystywanie energii słonecznej to nie tylko oddech dla Twojego portfela. To także ograniczenie zużycia paliw kopalnych w sektorze energetycznym oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych do atmosfery przez elektrownie i domy. Przydatne w domowym zaciszu okazują się również nowoczesne pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej, które są bardziej wydajne i opłacalne niż tradycyjne bojlery elektryczne.
***
Oszczędzanie prądu wcale nie wymaga od Ciebie dużo energii – już sama zmiana nawyków sprawi, że Twoje rachunki zaczną spadać. O wiele kwestii warto jednak zadbać już od samego początku, gdy dopiero planujesz budowę domu. Niektóre warianty mogą wiązać się z większą inwestycją na start, lecz te starania zwrócą się z nawiązką!
[1] https://www.forum-energii.eu/transformacja-energetyczna-w-polsce-edycja-2023