Nowoczesny dom z antresolą
  • 13 sierpnia, 2024

Kiedy warto wybudować prefabrykowany dom modułowy z antresolą?

Chociaż półpiętro najczęściej można było spotkać w starych, wysokich kamienicach, a także loftach i ekskluzywnych apartamentowcach, teraz staje się również częścią indywidualnych nieruchomości mieszkalnych. Antresola w domu nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale również pozwala na ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Dlaczego warto rozważyć wybudowanie domu prefabrykowanego z półpiętrem? Jakie funkcje może pełnić ta dodatkowa przestrzeń? W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom projektowania i mieszkania w budynku prefabrykowanym z antresolą, analizując zarówno techniczne, jak i estetyczne aspekty tej współczesnej koncepcji mieszkalnej.

Definicja antresoli w domu

Wnikliwe wyjaśnienie pojęcia antresoli można znaleźć w prawie budowlanym, a dokładniej fragmencie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku). Z technicznego punktu widzenia, antresola może być traktowana jako dodatkowe piętro, jednak nie zajmuje ona całej powierzchni budynku, a jedynie fragment, co pozwala na zachowanie otwartego planu. Półpiętro nie jest określane mianem kondygnacji, ponieważ jego powierzchnia jest wyodrębniana z przestrzeni znajdującej się pod nim – oznacza to, że musi mieć mniej m2. Nie może być również zabudowane ścianą od strony przestrzeni, z której zostało wyodrębnione.

Jakie wymiary obowiązują w przypadku nowoczesnego domu z antresolą? Dobrze, aby całe pomieszczenie miało powyżej 4 m, czyli po ok. 2-2,2 m na każde – reguluje to nie tylko prawo budowlane, ale także kwestia wygody mieszkania i bezpieczeństwa. Czasem zdarza się, że wysokość półpiętra wynosi ok. 1,5-1,2 m, ale ma to miejsce wyłącznie w sytuacjach, gdy powierzchnia służy jako sypialnia lub przechowalnia, a nie miejsce użytkowe, np. domowe biuro.

Antresola w domu skonstruowana jest z różnych materiałów w zależności od projektu. Prowadzą na nią schody, a górę zabezpiecza się poręczą nie tylko z myślą o bezpieczeństwie dzieci, ale także dorosłych. Chociaż stworzenie półpiętra w istniejącym już budynku nie wymaga zgody na budowę, to warto takie rozwiązanie architektoniczne wprowadzić już na etapie projektowym – każda nieplanowana ingerencja w ściany nośne może osłabić konstrukcję.

Mały dom z antresolą

Dom z antresolą – dlaczego warto?

Decyzja o włączeniu antresoli do projektu domu prefabrykowanego niesie za sobą wiele korzyści. Taki konstrukcyjny trik nie tylko wpływa na estetykę aranżacji, ale podnosi również jakość życia mieszkańców, jeśli tylko dobrze się wykorzysta przestrzeń. Takie modne rozwiązanie decyduje też o wartości samej nieruchomości.

  • Dom modułowy z antresolą to przede wszystkim większa powierzchnia użytkowa bez konieczności rozszerzania zewnętrznych granic budynku. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają dodatkowych metrów kwadratowych, ale nie mają możliwości lub nie chcą ingerować w powierzchnię zabudowy.
  • Dzięki wyższemu położeniu i często otwartemu planowi, antresola w domu pozwala na lepsze rozproszenie światła naturalnego. Okna umieszczone na wyższych partiach budynku pozwolą wnieść więcej promieni słonecznych do wnętrza, co jest nie tylko korzystne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców, ale także pomaga obniżyć koszty energii wykorzystywanej na poczet oświetlenia.
  • Półpiętro to wiele możliwości aranżacyjnych. Ta dodatkowa powierzchnia może być też wykorzystywana jako miejsce do przechowywania, co jest szczególnie cenne w małym domu z antresolą.
  • Antresola dodaje nowoczesności i charakteru każdej przestrzeni. Otwartość na dolne kondygnacje może zmienić ogólną percepcję wnętrza, tworząc poczucie większej przestronności.

Włączenie antresoli do projektu domu prefabrykowanego jest inwestycją, która może przynieść długoterminowe korzyści zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. To rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni mieszkalnej, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowej formy budynku. Wśród projektów naszych partnerów również znalazło się miejsce dla nowoczesnego domu z antresolą – to Morus 109 o powierzchni użytkowej 108,72 m2 (mimo powierzchni zabudowy na poziomie 87,77 m2), która mieści między innymi 3 sypialnie oraz 2 łazienki.

Przeczytaj też: dom parterowy czy piętrowy.

Dom modułowy z antresolą

Zaaranżuj mały dom z antresolą

Jedną z najbardziej docenianych cech półpiętra jest to, że można je zaaranżować w różny sposób, w zależności od układu pomieszczeń oraz naszych indywidualnych potrzeb. Przeważnie antresola w domu pełni funkcję sypialni albo pokoju dla dziecka lub nastolatka. Łatwo więc oddzielić strefę dzienną od tej nocnej i to bez dodatkowej rozbudowy. Nie musisz się przejmować skosami – niższe meble lub te pod wymiar idealnie sprawdzają się na takich przestrzeniach.

Dom modułowy z antresolą to jednak zdecydowanie więcej możliwości! Dodatkowa przestrzeń może posłużyć jako strefa relaksu i wyciszenia. Zmieszczą się tam funkcjonalne biblioteczki na książki. Przytulnie zaaranżowany kącik pełen koców oraz miękkich poduch pomoże wypocząć oraz zagłębić się w historię postaci ulubionych powieści. Wystarczy jedna biała ściana oraz projektor, aby całość szybkość przekształcić we własną salę kinową.

Niektórzy natomiast nie wyobrażają sobie, aby w małym domu z antresolą zabrakło miejsca na gabinet. Jeśli powierzchnia ma bezpośredni dostęp do naturalnego światła, takie otoczenie z pewnością będzie sprzyjać koncentracji oraz pobudzać wyobraźnię do tworzenia nowych koncepcji, a następnie ich realizowana.

Antresola w domu może znacząco wpłynąć na funkcjonalność wnętrza oraz komfort mieszkania. To rozwiązanie pozwala na kreatywne podejście do aranżacji przestrzeni, oferując jednocześnie unikalne możliwości dostosowania całości do osobistych preferencji i potrzeb.

Sprawdź: jak urządzić mały dom.

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Dom dla 2 osób
  • 16 września, 2024
Jaki wybrać dom dla 2 osób?

Bez względu na etap życia oraz potrzeby, wybór miejsca zamieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji na...

Energooszczędność
Jak oszczędzać na ogrzewaniu
  • 10 września, 2024
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? 4 wskazówki

Rodzaj budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne, powierzchnia domu oraz indywidualne wymagania cieplne użytkowników – to główne...

Gdzie lepiej mieszkać - na wsi czy w mieście
  • 6 września, 2024
Gdzie lepiej mieszkać: na wsi czy w mieście?

Zanim wybierzesz projekt swojego wymarzonego domu i zdecydujesz między innymi o metrażu czy liczbie kondygnacji, musisz...