Dofinansowania do budowy domu
 • 12 kwietnia, 2024

Sposoby na dofinansowanie budowy domu prefabrykowanego

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Chociaż wraz z upływem lat stopniowo się zwraca, nie każdy dysponuje wystarczającą sumą pieniędzy, aby spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach od ręki. Dzięki programom rządowym o charakterze ogólnopolskim oraz lokalnym można skorzystać z różnych dofinansowań do budowy domu, które mogą znacząco obniżyć koszty budowy i nie tylko. Są one bezzwrotne, a ich celem jest ułatwienie realizacji projektów budowlanych spełniających określone kryteria. Sprawdź, czy któryś z programów może Ci pomóc w postawieniu swojego domu prefabrykowanego!

Dofinansowanie na budowę domu – cele i założenia

Dla wielu Polaków budowa nieruchomości na własność wymaga wielu rozmów oraz rozpatrzenia wszelkich za i przeciw. Całe przedsięwzięcie wiąże się z dużą inwestycją na start, szczególnie gdy w projekcie domu prefabrykowanego nie brakuje najnowocześniejszych urządzeń oraz technologii zapewniających wysoką energooszczędność. Można jednak nieco odciążyć swój portfel – wystarczy zainteresować się tematem dofinansowań do budowy domu oraz ich zakresem. Dostępne programy państwowe oraz lokalne pozwalają między innymi na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy systemów, które umożliwiają lepsze gospodarowanie zasobami wodnymi. Każdy z nich ma określony cel, czas trwania oraz warunki, które należy spełnić, aby otrzymać pomoc finansową.

Korzystając z dofinansowań można:

 • obniżyć koszty budowy na start,
 • przyspieszyć zwrot z inwestycji,
 • zrealizować założenia projektowe,
 • uwzględnić dodatkowe rozwiązania energooszczędne,
 • zwiększyć wartość nieruchomości,
 • obniżyć w przyszłości rachunki za prąd i ogrzewanie,
 • wybrać materiały i systemy zrównoważone środowiskowo.

Korzystając zarówno z dofinansowania na budowę domu dla młodych małżeństw, jak i obywateli zaliczających się do innych kategorii społecznych, warto uzbroić się w cierpliwość. Czasem czeka się kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, zanim wniosek zostanie zaakceptowany. Trzeba też liczyć się z ewentualnymi poprawkami dokumentów czy odrzuceniem złożonego pisma. Może to być związane z przekroczeniem czasu zgłoszenia, niespełnieniem warunków czy wyczerpaniem się puli pieniędzy przeznaczonej na dofinansowania.

Dofinansowanie na budowę domu

Rodzaje dofinansowań do budowy domu

Każdy program rządzi się swoimi prawami. Przygotowanie i złożenie wniosku o wsparcie finansowe wymaga dokładności. Proces ten, począwszy od znalezienia odpowiedniego dofinansowania na budowę domu prefabrykowanego, przez zapoznanie się z jego wymaganiami, aż po ostateczne złożenie wniosku, wymaga czasu. Przygotowaliśmy dla Ciebie aktualne wytyczne, które obowiązują w przypadku stawiania nowego budynku. Pamiętaj, że o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie prawowici właściciele lub współwłaściciele nieruchomości.

Moje Ciepło

Program Moje Ciepło to inicjatywa rządowa wspierająca instalację pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i promowanie odnawialnych źródeł energii poprzez dofinansowanie nowoczesnych systemów ogrzewania – nie tylko ścian, podłóg czy sufitu, ale również wody. Dzięki temu budynek zyskuje wyższy standard energetyczny, co nie tylko obniża opłaty eksploatacyjne, ale ma również korzystniejszy wpływ na planetę.

W ramach tego dofinansowania budowy domu można otrzymać:

 • do 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła,
 • do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła.

Korzystając z programu, można zatem liczyć na wsparcie do 30% bądź do 45% kosztów kwalifikowanych w zależności od sprzętu. Wybrana pompa ciepła musi spełniać konkretne wymagania dotyczące między innymi klasy energetycznej.

Dofinansowanie na budowę domu w tym przypadku dotyczy:

 • zakupu sprzętu,
 • transportu urządzeń,
 • montażu pompy ciepła z osprzętem,
 • przygotowania specjalistycznej dokumentacji.

Aby zostać beneficjentem programu Moje Ciepło inwestycja musi trwać – oznacza to, że trzeba się wstrzymać ze zgłoszeniem zakończenia budowy czy składaniem prośby o możliwość użytkowania domu do celów mieszkalnych. Nabór wniosków jest otwarty do 2026 roku lub do chwili wyczerpania środków. Aplikować można elektronicznie z pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Moje Ciepło - dofinansowanie budowy domu

Mój Prąd

Wśród popularnych dofinansowań do budowy domu nie może zabraknąć programu Mój Prąd. Mogą z niego skorzystać właściciele budynków rozliczający energię elektryczną na zasadzie net-billingu lub w systemie net-meteringu, zakładając przejście na pierwszą metodę. W przypadku net-metering rozliczenia odbywają się na zasadzie upustów. Oznacza to, że gdy instalacja produkuje więcej prądu niż wskazuje na to zapotrzebowanie domu, nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej. Można jednak z niej później skorzystać, jeśli pojawi się taka potrzeba np. w okresie zimowym, gdy nasłonecznienie jest mniejsze. Jeśli chodzi o net-billing, to energia wyprodukowana i niezużyta przez właściciela instalacji fotowoltaicznej jest sprzedawana do sieci i od razu spienięża według ustalonych stawek. Celem jest między innymi propagowanie większej niezależności energetycznej poprzez instalację:

 • paneli fotowoltaicznych,
 • pomp ciepła (gruntowych i powietrznych),
 • magazynów energii i ciepła,
 • systemów zarządzania energią HEMS/EMS,
 • kolektorów słonecznych.

Takie urządzenia umożliwiają sprawne oraz efektywne wykorzystywanie energii odnawialnej i maksymalnie dużą autokonsumpcję bez konieczności czerpania mocy z innych zasobów. To nie tylko oddech dla planety, ale ostatecznie także dla portfela, ponieważ rachunki za prąd i ogrzewanie spadają. Wyższy standard energetyczny to jednocześnie wyższa wartość nieruchomości. Dotychczasowo to dofinansowanie budowy domu pokrywało 50% kosztów kwalifikacyjnych brutto – wiążąca jest jednak zawsze maksymalna kwota podana w regulaminie programu. Aby złożyć wniosek, wystarczy skorzystać z Generatora Wniosków o Dofinansowanie online. Należy to zrobić już po założeniu i podłączeniu całej instalacji.

Mój Prąd - dofinansowanie budowy domu

Moja Woda

Dofinansowanie na budowę domu Moja Woda to natomiast sposób na jak najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów wodnych. Program pomaga częściowo sfinansować zakup, dostawę, budowę, montaż i uruchomienie instalacji, dzięki którym można czerpać z wód opadowych oraz rozpadowych na terenie swojej działki budowlanej. Do takich urządzeń należą chociażby specjalne przewody, które odprowadzają nagromadzoną deszczówkę z rynien dachowych oraz zbiorniki naziemne i podziemne o charakterze retencyjnym lub magazynującym. W ten sposób można zużywać mniej wody z wodociągów do np. podlewania roślinności ogrodowej. Tym samym jest jej mniej w kanałach, co bezpośrednio zmniejsza prawdopodobieństwo podtopień na obszarach zalewowych.

W ramach tego dofinansowania budowy domu można otrzymać do 80% zwrotu kosztów kwalifikacyjnych, ale nie może to być więcej niż 6 tys. zł. Minimalna wartość inwestycji to 2 tys. zł. Z urządzeń wolno korzystać wyłącznie w celach prywatnych – program nie dotyczy gospodarstw rolnych. Warto jednak spieszyć się ze składaniem wniosku w Wojewódzkim Oddziale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ ostateczny termin to 30.06.2024 roku.

Sprawdź też: ile kosztuje dom prefabrykowany.

Mieszkanie na start - dofinansowanie

Mieszkanie na start

Chociaż nazwa może być myląca, to również sposób na sfinansowanie budynku prefabrykowanego. Mieszkanie na start jest następcą rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%. To dofinansowanie na budowę domu dla młodych małżeństw i nie tylko, w formie dopłaty do rat kredytu hipotecznego.

W zależności od statusu rodzinnego obowiązuje konkretne oprocentowanie:

 • 1,5% – single i pary,
 • 1% – rodzina 3-osobowa,
 • 0,5% – rodzina 4-osobowa,
 • 0% – rodzina 5-osobowa.

Nie brakuje również wytycznych dotyczących maksymalnych zarobków miesięcznych:

 • do 10 tys. zł brutto – single
 • do 18 tys. zł brutto – pary,
 • do 23 tys. zł brutto – rodzina 3-osobowa,
 • do 28 tys. zł brutto – rodzina 4-osobowa,
 • do 33 tys. zł brutto – rodzina 5-osobowa.

Z takiego dofinansowania na budowę domu mogą skorzystać single do 35 roku życia oraz większe gospodarstwa domowe bez ograniczeń wiekowych. Program zakłada pomoc w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu na własność – wyjątkiem są rodziny 5-osobowe, które potrzebują większego lokum. Dopłaty realizowane przez rząd mają obowiązywać przez 10 lat w przypadku kredytów o określonych kwotach.

 • do 200 tys. zł – single
 • do 400 tys. zł – pary,
 • do 450 tys. zł – rodzina 3-osobowa,
 • do 500 tys. zł – rodzina 4-osobowa,
 • do 600 tys. zł – rodzina 5-osobowa.

Start programu jest zaplanowany na połowę 2024 roku. Jeśli już teraz zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, sprawdź sposób finansowania domu prefabrykowanego i skorzystaj ze wsparcia naszego partnera – banku ING.

Tagi:

Podobne artykuły

Domy modułowe
Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024
Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym...

Budowa domu w granicy na wąskiej działce
 • 21 maja, 2024
Czy można wybudować dom na wąskiej działce? Podpowiadamy!

Wielkość działki w pewnym stopniu decyduje o możliwościach budowlanych, szczególnie że dom ma nam służyć lata....

Energooszczędność
Dom zeroenergetyczny
 • 17 maja, 2024
Dom zeroenergetyczny – co to znaczy?

Chcesz postawić dom, który nie tylko będzie dobry dla Ciebie, ale również będzie miał mniejszy negatywny...