Jak oszczędzać na ogrzewaniu
  • 10 września, 2024

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? 4 wskazówki

Rodzaj budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne, powierzchnia domu oraz indywidualne wymagania cieplne użytkowników – to główne elementy, które wpływają na koszt ogrzewania. Chociaż wydatki te mają charakter sezonowy, to ich wysokość może znacząco obciążyć kieszeń. Rosnące ceny prądu i gazu nie napawają optymizmem. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nie rezygnując z komfortu mieszkania. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym zadbasz nie tylko o samopoczucie wszystkich domowników, ale również domowy budżet.

Oszczędne ogrzewanie domu? Liczy się dobry projekt

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to znane powiedzenie, które ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. To samo można powiedzieć w przypadku budowy domu – zdecydowanie wydajniej jest od razu postawić na budynek jak najbardziej energooszczędny niż w przyszłości inwestować w jego modernizację. Zatem, jak oszczędzić na ogrzewaniu w przypadku nowego domu prefabrykowanego? Już na etapie projektowym warto skupić się na takich aspektach jak:

  • wielkość nieruchomości,
  • układ pomieszczeń,
  • usytuowanie domu na działce względem stron świata.

Dlaczego trzeba myśleć o tych kwestiach? Zbyt duży dom z perspektywy liczby mieszkańców oraz ich potrzeb jest bardziej wymagający pod względem eksploatacyjnym. Odłączenie nieużywanych pomieszczeń od CO jesienią i zimą jest tylko pozorną oszczędnością. Ryzykujemy zniszczenie instalacji grzewczej, spadek jej wydajności i konieczność częstszej konserwacji. Wychłodzenie budynku w okresie jesienno-zimowym może zaowocować też zawilgoceniem ścian, a stąd już łatwa droga do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni. Dodatkowy metraż, którego tak naprawdę nie potrzebujemy wiąże się też z większymi kosztami budowy na start, dlatego warto świadomie wybierać spośród dostępnych rozwiązań projektowych.

Mówiąc o oszczędnym ogrzewaniu domu, nie można zapomnieć o usytuowaniu budynku na działce budowlanej względem stron świata. Najlepiej, aby kuchnia, salon czy sypialnia znajdowały się od strony południowej lub południowo-zachodniej, a pomieszczenia gospodarcze mogą być skierowane ku północy. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie budynku przed przegrzaniem się w okresie letnim – w tym pomagają m.in. zewnętrzne zadaszenie okien oraz pergole ogrodowe na tarasie. To sposób na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła oraz zarządzanie zyskami słonecznymi zakładając, że budynek jest prawidłowo zaizolowany.

Jak oszczędzać ciepło? Izolacja i wykończenie domu

Standardy obowiązujących Warunków Technicznych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) wskazują, że każdy nowy budynek mieszkalny musi spełniać założenia energooszczędności. Dotyczy to również technologii prefabrykacji, która ze względu na wysokiej jakości materiały oraz sposób wykończenia spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. W naszym konfiguratorze możesz sprawdzić, o ile mniej zapłacisz za ogrzewanie w porównaniu do budownictwa tradycyjnego.

Tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, należy zająć się już na etapie budowy. Aby zatrzymać ciepło wewnątrz domu, jego przegrody muszą być odpowiednio zaizolowane. W technologii prefabrykacji odpowiada za to połączenie drewnianego szkieletu z wełną mineralną oraz płytami gipsowo-kartonowymi z membraną paroprzepuszczalną. Warto również wspomnieć o otwartości dyfuzyjnej ścian, która sprawia, że wewnątrz przegród panuje wilgotność na odpowiednim poziomie, co również przyczynia się do komfortu termicznego mieszkańców. Nie ma jednak mowy o dobrej izolacji bez ciepłego montażu, który zapobiega powstawaniu mostków cieplnych oraz nieszczelności. To niezwykle ważne dla oszczędnego ogrzewania domu – nieprawidłowo zaizolowane przegrody prowadzą do strat ciepła przez dach (20-30%), ściany (20-30%), okna (10-20%) i podłogi (5%).

Podczas konfigurowania domu prefabrykowanego warto również postawić na energooszczędne przeszklenia z odpowiednimi powłokami niskoemisyjnymi. To kolejny krok do zatrzymania ciepła wewnątrz domu, a tym samym oszczędności na ogrzewaniu budynku.

Przeczytaj też: prefabrykowany dom szkieletowy – ocieplenie zapewniające komfort.

Nawyki a oszczędne ogrzewanie domu

Zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie to nie tylko wynik złej konstrukcji budynku lub niewystarczającej izolacji. Czasem decyduje też czynnik ludzki i indywidualne przyzwyczajenia, które przyczyniają się do zwiększenia kosztów eksploatacji.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Mamy kilka wskazówek:

  • Korzystaj z siły energii słonecznej w czasie dnia.
  • Zaaranżuj wnętrza tak, aby nie ograniczać możliwości grzewczych i by ogrzane powietrze mogło swobodnie się przemieszczać.
  • Ustaw niższą temperaturę ogrzewania, gdy jesteś poza domem.
  • Korzystaj z termostatów by dostosować wysokość temperatury do rodzaju pomieszczenia i pory dnia.
  • Kontroluj działanie systemów grzewczych i wentylacyjnych.

Pamiętaj, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Eksperci wskazują, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20°C, lecz podczas snu może to być już 18°C. W łazience natomiast dobrze, aby temperatura wynosiła ok. 24°C. Jeżeli pokój jest rzadko wykorzystywany, to warto, by temperatura w jego wnętrzu znajdowała się na poziomie ok. 17°C i rosła tylko, gdy pojawia się taka potrzeba.

System grzewczy i wentylacja, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Inwestycja w nowoczesność, a przede wszystkim energooszczędność, to dobra metoda na oszczędne ogrzewanie domu. Podczas konfigurowania domów prefabrykowanych dostępnych na naszej stronie możesz wybrać 2 rozwiązania, które pomogą Ci w rezultacie obniżyć koszty eksploatacyjne nieruchomości.

Zacznijmy od pompy ciepła. To urządzenie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii – przetwarza je na energię cieplną z pomocą prądu elektrycznego. Dostępne są różne warianty:

  • powietrzne – pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego.
  • gruntowe – pobierają ciepło z ziemi.
  • wodne – pobierają ciepło z wód gruntowych lub powierzchniowych.

Pompa ciepła jest niemalże bezobsługowa, ale żeby działała bez zarzutu, musi być cyklicznie serwisowana zgodnie z zaleceniami producenta. Montuje się ją na gruncie lub ścianie budynku w zależności do rodzaju urządzenia. Czerpanie energii z natury przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Aby maksymalnie zredukować koszty ogrzewania, warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która dostarczy prąd do zasilania całego systemu.

Innym sposobem z serii „jak oszczędzić ciepło” jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. To system wymiany powietrza wewnątrz domu, który ogrzewa świeże powietrze poprzez odzyskanie ciepła z tego już wywiewanego – to taki „powietrzny recykling”. Nie trzeba regularnie wietrzyć domu, aby oddychać pełną piersią. Dzięki takiej wentylacji zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania budynku się zmniejsza – pomieszczenia się nie wychładzają. Warto również wiedzieć, że zainstalowane filtry HEPA oczyszczają powietrze nawiewane, usuwając zanieczyszczenia i CO2.

***

Sposobów na to, jak oszczędzić na ogrzewaniu jest co najmniej kilka. Niektóre z nich, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją wymagają większej inwestycji na start, lecz w ostateczności pozwalają ograniczyć koszty eksploatacyjne z dłuższej perspektywie. Pamiętaj, że wybieranie odnawialnych źródeł energii zamiast paliw kopalnych to również ukłon w stronę planety!

Sprawdź: jak oszczędzać prąd elektryczny.

Tagi:

Podobne artykuły

Formalności
Pozwolenie na budowę krok po kroku
  • 15 listopada, 2024
Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać krok po kroku

Jeśli chcesz, aby Twoje marzenie o własnej nieruchomości się ziściło, w większości przypadków musisz zacząć od...

Domy modułowe
Dom modułowy 100 mkw.
  • 12 listopada, 2024
Dom prefabrykowany 100 mkw. – dla kogo będzie odpowiedni?

Parterowy czy piętrowy? Salon połączony z kuchnią czy może osobno? A co z liczbą pokoi? Właśnie...

Wykończenie domu prefabrykowanego
Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami
  • 6 listopada, 2024
Wszystko co musisz wiedzieć o domu z dużymi przeszkleniami

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym jednym z najbardziej pożądanych elementów są duże przeszklenia. Nie tylko przyciągają wzrok,...