Dom dla 2 osób
  • 16 września, 2024

Jaki wybrać dom dla 2 osób?

Bez względu na etap życia oraz potrzeby, wybór miejsca zamieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji na wspólnej drodze w kierunku szczęścia. Dom dla dwóch osób to nie tylko przysłowiowe cztery ściany, ale również prywatna strefa komfortu. W dzisiejszych czasach, gdy rynek nieruchomości nie ma właściwie żadnych ograniczeń, coraz więcej osób decyduje się na coś swojego z dala od zgiełku miasta, w poszukiwaniu prywatności oraz spokoju. Przyjrzymy się zatem, jakie cechy powinien posiadać dom, aby służyć przez wiele lat, dostosowując się do zmieniających się okoliczności życiowych i planów na przyszłość.

Dom dla par, czyli tak naprawdę dla kogo?

Słowo para jest raczej zrozumiałe dla każdego – oznacza 2 ludzi żyjących wspólnie i prowadzących często jedno gospodarstwo domowe. Jednak para parze wcale nie musi być równa! W zależności od trybu życia, długości znajomości, przyszłych planów oraz obecnych potrzeb, priorytety mieszkaniowe mogą się od siebie bardzo różnić.

W przypadku budowy domu dla 2 osób można więc mieć na myśli:

  • Młode pary rozpoczynające wspólne życie – dla nich ważne są zarówno koszty, jak i możliwość adaptacji przestrzeni w związku ze zmianą priorytetów lub powiększeniem rodziny. Często szukają domów z 1 lub 2 pokojami dodatkowymi ze względu na wykonywaną pracę zdalną. Cenią również nowoczesne udogodnienia, które umożliwiają maksymalne zoptymalizowanie kosztów eksploatacyjnych.
  • Pary/małżeństwa bez dzieci – mogą preferować mniejsze domy z dobrze zaprojektowaną przestrzenią, która maksymalnie wykorzystuje dostępną powierzchnię działki. Ze względu na aktywny tryb życia często oczekują lokalizacji dobrze skomunikowanej z aglomeracją miejską.
  • Starsze pary decydujące się na zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej – dla nich priorytetem z pewnością jest wygoda oraz zastosowanie technologii, które sprawiają, że dom będzie właściwie bezobsługowy. Dodatkowy pokój gościnny dla dzieci lub wnuków to dodatkowy atut nieruchomości.

Niezależnie od etapu życia, większość par szuka domu dla dwóch osób, który da się dostosować wraz ze zmieniającymi się priorytetami. Możliwość zagospodarowaniu tarasu i ogrodu również przez wiele osób odbierana jest na plus. Integracja ze środowiskiem naturalnym pomaga się wyciszyć oraz zrelaksować, co pozwala zachować życiowy balans.

Dom dla 2 osób - projekt Olea 80

Czemu lepiej wybrać dom a nie mieszkanie w bloku?

Zmieniające się warunki kredytowe, wsparcie rządowe, rosnące ceny materiałów oraz koszty usług firm budowlanych i wykończeniowych sprawiły, że ceny za m2 w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego poszybowały o nawet kilkanaście procent w górę. Dom w cenie mieszkania stał się więc faktem, a nie wyłącznie marzeniem dla wielu Polaków, którym zależy przede wszystkim na metrażu. Okazuje się, że w przypadku budynków prefabrykowanych za m2 płaci się mniej niż w przypadku nieruchomości deweloperskich – można zyskać więcej przestrzeni przy takiej samej inwestycji kapitału. Sam czas realizacji projektu domu dla par jest również krótszy, ponieważ w zależności od producenta oraz poziomu skomplikowania przedsięwzięcia może zakończyć się nawet w 90 dni od złożenia zamówienia. Na mieszkanie czasem czeka się 2 lata, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę konieczność wykończenia wnętrz.

Warto też wiedzieć, że dom dla dwóch osób to także większa prywatność. Wciąż trzeba się liczyć z obecnością sąsiadów, lecz nie bezpośrednio za ścianą, jak ma to miejsce w blokach czy wieżowcach. Można również swobodnie zaaranżować otoczenie, co generuje dodatkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu czy goszczenia rodziny podczas spotkań okolicznościowych. Da się ingerować nie tylko w przestrzeń wokół budynku, ale również w środku – w przypadku domu dla 2 osób zawsze można rozważyć rozbudowę, gdy pomysły są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dom dla dwóch osób - projekt Olea 90

Jakie czynniki należy rozważyć przy wyborze domu dla dwóch osób?

Tak jak wspominaliśmy na początku – para parze nierówna. Dlatego podczas wybierania projektów domów prefabrykowanych, trzeba skupić się na własnych potrzebach. Chociaż budynek to wciąż nieruchomość, to jednak musi nadążyć za stylem życia domowników.

Co zrobić, aby się nie pogubić w gąszczu dostępnych ofert? Wybierając dom dla par, należy skupić się na:

  • Metraż i pokoje – w przypadku pracy zdalnej, odwiedzin gości czy życiowych pasji może być potrzebne dodatkowe pomieszczenie poza salonem z kuchnią i sypialnią. Warto myśleć przyszłościowo, szczególnie jeśli w planach jest powiększenie rodziny. Popularne są głównie domy do 70 m2 oraz do 100 m2 powierzchni użytkowej.
  • Kondygnacje – tutaj liczą się możliwości działki budowlanej, ponieważ duży dom parterowy zajmuje więcej terenu niż budynek piętrowy lub z antresolą o tej samej powierzchni użytkowej.
  • Układ pomieszczeń – ważne jest, aby rozkład wnętrza sprzyjał codziennym aktywnościom. Otwarte przestrzenie mogą sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu, podczas gdy dodatkowe pokoje lub strefy zapewnią prywatność, której każdy czasem potrzebuje.
  • Technologie – nowoczesne rozwiązania energooszczędne nie tylko są zgodne z założeniami zrównoważonego budownictwa i obniżają koszty eksploatacyjne domu dla 2 osób. Przykładowo pompy ciepła są niemal bezobsługowe, co jest dobrym rozwiązaniem dla par w starszym wieku.

Poza kwestiami projektowymi i technicznymi związanymi z budową domu trzeba też zastanowić się nad lokalizacją. Chodzi nie tylko o środki komunikacji czy bliskość sklepów, ale także poczucie bezpieczeństwa. Dla wielu par istotna może być dostępność parków, terenów zielonych lub ścieżek rowerowych, które umożliwiają aktywny wypoczynek i kontakt z naturą.

Dom dla par - projekt Betula 79

Który projekt domu dla 2 osób wybrać?

Chociaż wydaje się, że ustalenie potrzeb i priorytetów nie jest wcale niczym trudnym, 2 osoby nie zawsze muszą się zgadzać na każdej płaszczyźnie. Wybór projektu idealnego może się więc wiązać z koniecznością wzajemnego kompromisu. Też chcemy pomóc, dlatego wybraliśmy propozycje naszych partnerów, które najlepiej sprawdzą się jako dom dla dwóch osób.

  • Projekt Betula 79 to wygodny wariant z salonem połączonymi z kuchnią oraz 2 pokojami, które da się dowolnie zaaranżować. Budynek wpisuje się w trendy budowlane, ponieważ przypomina nowoczesną stodołę. Można zdecydować się na wariant wykończenia pod klucz, co maksymalnie skraca czas od rozpoczęcia prac do przeprowadzki.
  • Projekt Olea 80 oprócz wspólnego salonu połączonego z kuchnią ma także 3 pokoje. To świetne rozwiązanie dla małżeństw, które pracują zdalnie i w przyszłości myślą o powiększeniu rodziny. Jedna kondygnacja sprawia jednak, że może to być dom dla par starszych, które potrzebują wolnej przestrzeni dla swoich chętnie przyjeżdżających wnuków.
  • Projekt Olea 90 ma powierzchnię zabudowy na poziomie 112 m2, więc potrzebna będzie większa działka budowlana. W środku znajdzie się miejsce dla salonu z kuchnią, 3 wygodnych pokoi, a także 2 łazienek – z takiej opcji będą zadowolone osoby, które mają często gości.

Wybór domu dla 2 osób jest decyzją, która wymaga głębokiego przemyślenia i zrozumienia wspólnych oraz indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać o znalezieniu odpowiedniego balansu między przestrzeniami współdzielonymi a osobistymi dla zachowania domowej harmonii. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek pytań, nasi specjaliści Ci pomogą – w końcu inwestujesz nie tylko w miejsce zamieszkania, ale również w przyszłość swojej relacji.

Tagi:

Podobne artykuły

Energooszczędność
Jak oszczędzać na ogrzewaniu
  • 10 września, 2024
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? 4 wskazówki

Rodzaj budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne, powierzchnia domu oraz indywidualne wymagania cieplne użytkowników – to główne...

Gdzie lepiej mieszkać - na wsi czy w mieście
  • 6 września, 2024
Gdzie lepiej mieszkać: na wsi czy w mieście?

Zanim wybierzesz projekt swojego wymarzonego domu i zdecydujesz między innymi o metrażu czy liczbie kondygnacji, musisz...

Domy modułowe
Dom dla niepełnosprawnych
  • 30 sierpnia, 2024
Jak wybrać i zbudować dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością?

Chociaż w różnych instytucjach, takich jak ZUS, zgłoszonych jest 2,3 mln osób z orzeczeniem o niepełnosprawności...