Wnętrze prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy
 • 14 czerwca, 2024

Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy – czy warto?

Chcesz wybudować dom, ale nie wiesz, jaki metraż będzie odpowiedni? Nie zawsze duża powierzchnia użytkowa musi być jednoznaczna z wysokim komfortem oraz wygodą. Mniejszy, optymalny metraż także potrafi sprostać oczekiwaniom związanym z wygodą życia – wystarczy tylko wybrać odpowiedni projekt. Poznaj tajniki domu modułowego do 70 m2 i sprawdź, czy to wariant adekwatny do Twoich potrzeb.

Zalety prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy

Technologia prefabrykacji ma wiele zalet – przede wszystkim warto podkreślić trwałość konstrukcji oraz wysoką jakość użytych materiałów gwarantujących trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Nie można przy tym zapomnieć o szybkości budowy oraz montażu wszystkich elementów. Projekty domów prefabrykowanych oferowane przez naszych partnerów są realizowane nawet w 90 dni od momentu złożenia zamówienia. Montaż natomiast zajmuje od kilku godzin do paru dni – zależy to od poziomu skomplikowania realizacji i oferowanej przez dostawcę technologii.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ ten fakt nasuwa od razu pierwszą z zalet domu do 70 m2 szkieletowego. Mniejszy metraż może skrócić czas powstawania budynku, w tym czas prac wykończeniowych i aranżacji wnętrz, a jest to jednoznaczne z szybszą przeprowadzką do upragnionego lokum. To też świetna alternatywa dla mieszkań z rynku pierwotnego, na odbiór których trzeba czasem czekać nawet latami.

Warto też wiedzieć, że:

 • Nieruchomość o mniejszej powierzchni jest przeważnie tańsza, lecz wszystko zależy od zastosowanych technologii i rozwiązań, skomplikowania konstrukcji czy kształtu samej bryły.
 • Wielkość obiektu mieszkalnego decyduje o wysokości rachunków. Im mniejsza powierzchnia do ogrzania, tym niższe opłaty.
 • Projekty o mniejszej powierzchni zabudowy sprawdzają się na wąskich działkach. To również dobre rozwiązanie, gdy parcela jest duża, ale domownikom zależy na zaaranżowaniu ogrodu wokół domu.

Warto też wspomnieć, że dom szkieletowy do 70 m2 zabudowy można postawić bez pozwolenia na budowę, jeśli ma maksymalnie 2 kondygnacje i pełni funkcję mieszkalną – wystarczy zgłoszenie w urzędzie właściwym do lokalizacji działki. Dzięki temu formalności jest mniej, a budowa trwa krócej. W takim przypadku nie ma również obowiązku powoływać kierownika budowy, co wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami finansowymi, jednak wówczas pełna odpowiedzialność spada na inwestora, który musi dokonywać wpisów do dziennika budowy, jak wynika z Prawa Budowlanego. Oczywiście projekt musi niezmiennie spełniać warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli taki dokument jest niedostępny, to do zgłoszenia budowy należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy, którą wcześniej uzyskaliśmy od właściwego organu – tylko w ten sposób budowa przebiegnie zgodnie z przepisami. Zgłoszenia budowy możemy dokonać fizycznie we właściwym urzędzie lub za pomocą portalu e-Budownictwo. Należy pamiętać, że jako inwestor do zgłoszenia musimy dołączyć całość pozwoleń, uzgodnień i opinii, a także dokumentację techniczną oraz oświadczenie o kompletności dokumentacji. Warto wiedzieć, że mówiąc o 70 m2, mamy na myśli powierzchnię zabudowy, nie całej powierzchni użytkowej. Powierzchnię zabudowy liczy się po obrysie ścian zewnętrznych wykończonego budynku, ale bez uwzględniania schodów wejściowych, rampy czy dodatkowego daszku.

Kolejnym argumentem przemawiającym za budową domu prefabrykowanego do 70 m2 zabudowy jest jego przytulność. Budynek można zaaranżować w taki sposób, aby był w pełni funkcjonalny oraz zapewniał wysoki komfort życia. W jaki sposób? Wyjaśniamy!

Aranżacja prefabrykowanego domu modułowego do 70 mkw. zabudowy

Aranżacja prefabrykowanego domu modułowego do 70 mkw. zabudowy

Dom wcale nie musi być duży, aby sprawiał wrażenie przytulnego i przestronnego jednocześnie. Wystarczy znać kilka trików wnętrzarskich, które w magiczny sposób pozwalają zyskać kilka dodatkowych metrów kwadratowych bez drastycznych zmian w projekcie czy dużych nakładów finansowych.

 • Na ścianach wybieraj stonowane oraz pastelowe kolory. Dobrze sprawdzi się biel, szarości czy beże. Spokojną kolorystykę można jednak przełamać, malując 1 lub 2 ściany innym odcieniem dla kontrastu.
 • Wybieraj meble wielofunkcyjne. Przykładowo łóżko z wbudowaną szufladą pozwoli Ci w łatwy sposób przechowywać pościel bez zajmowania miejsca w szafie. Przydatna jest także kanapa z funkcją spania albo wygodne pufy z ukrytym schowkiem.
 • Wykorzystaj dostępną przestrzeń wzwyż. Pomogą Ci w tym meble zamówione pod wymiar, pojemne szafy czy regały. Można też postawić na półki, szafki podsufitowe i pawlacz.
 • Dodatki w formie luster optycznie powiększą przestrzeń.
 • Ogranicz ciężkie zasłony oraz firany, wywołujące efekt odcięcia pomieszczenia od świata zewnętrznego, aby wnętrze nie przytłaczało, a do środka dostawało się jak najwięcej naturalnego światła.

Częste rozwiązanie w prefabrykowanym domu szkieletowym do 70 m2 zabudowy, to połączenie kuchni i salonu. Przestrzeń jest odpowiednio oddzielona, mimo że nie ma ścian działowych. Aby faktycznie tak było, wystarczy postawić stół razem z krzesłami w części granicznej albo rozdzielić obie strefy za sprawą różnych typów podłogi, np. stosując kafelki i parkiet. Warto też pamiętać, aby strefa gotowania, zmywania oraz przechowywania była zaprojektowana w kształcie trójkąta – taki podział wprowadza większą harmonię i spójność.

W przypadku sypialni czy pokoju dziecięcego obowiązuje większa dowolność. Ważne, aby było wygodnie, przytulnie oraz w zgodzie z potrzebami domowników. Jeżeli chodzi o łazienkę, to lepiej postawić na prysznic, który zajmuje mniej miejsca. Dla piętrowego domu modułowego do 70 m2 zabudowy charakterystyczny jest podział na strefę dzienną (na dole) oraz nocną (na górze), by zapewnić mieszkańcom większą prywatność.

Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy

Projekty domu do 70 mkw. szkieletowego prefabrykowanego

Nieruchomość o mniejszym metrażu może być parterowa, piętrowa, mieć poddasze użytkowe albo antresolę. Warto wiedzieć, że powierzchnia zabudowy nie jest równa powierzchni „do użytku” – czasem dysponujemy większą liczbą metrów kwadratowych niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Dom prefabrykowany do 70 m2 jest uniwersalny – to dobre rozwiązanie dla singli, małżeństw i par, rodzin 2+1 oraz seniorów.

Wśród projektów naszych partnerów, które możesz dostosowywać do swoich potrzeb w konfiguratorze, dostępne są takie propozycje, jak:

 • Prunus 35 – to nowoczesna, parterowa propozycja dla osób, które szukają domu typu stodoła; na 32,38 m2 zaaranżowana została sypialnia, łazienka oraz salon z aneksem kuchennym; duże przeszklenia optycznie powiększają całość oraz sprawiają, że do wnętrza wpadają promienie słońca; to dobre rozwiązanie dla par lub osób starszych.
 • Betula 79 – nieco większa wersja nowoczesnej stodoły o powierzchni użytkowej 62,75 m2; dom ma jedną kondygnację, na której mieści się salon z kuchnią, łazienka oraz 2 sypialnie (jedną z nich można przearanżować na domowe biuro); idealna przestrzeń dla małżeństw pracujących zdalnie albo rodzin 2+1, ze względu na możliwość zagospodarowania pokoju dla dziecka.

Jeśli chcesz jednak nieco przekroczyć granicę 70 m2 powierzchni zabudowy, sprawdź projekt domu prefabrykowanego Olea 80. Jego powierzchnia użytkowa wynosi nieco ponad 79 m2, co pozwala na zaplanowanie salonu połączonego z kuchnią, 3 sypialni i nawet 2 łazienek! To świetny kompromis dla osób, które potrzebują nieco więcej przestrzeni, ale nie chcą, aby budynek zbliżał się do 100 m2.

Tagi:

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
 • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
 • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
 • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...