Prefabrykowany dom modułowy - stodoła
 • 24 maja, 2024

Prefabrykowany dom modułowy w wersji nowoczesna stodoła

Niekwestionowanym hitem wśród trendów budowlanych ostatnich lat jest nietypowy, prefabrykowany dom szkieletowy – stodoła w nowoczesnym wydaniu! Chociaż inspiracją są wiejskie zabudowy sprzed lat, to w takiej nieruchomości nie ma nic z dawnych technologii. Ze względu na swoją konstrukcję oraz dowolność aranżacji zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w Polsce. Ten rodzaj budynku ma wielkie zalety z punktu widzenia optymalnej architektury dla budownictwa zrównoważonego i energooszczędnego, a także funkcjonalnego. Dowiedz się, co wyróżnia projekt domu typu stodoła na tle innych, jakie są jego oraz czy jest to rozwiązanie stworzone dla Ciebie.

Co charakteryzuje dom typu stodoła?

Powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji, sposób rozmieszczenia pomieszczeń, kształt budynku, rodzaj dachu czy kolor fasady… Takie różnice można dostrzec, przeglądając projekty domów prefabrykowanych. A co takiego wyróżnia nowoczesną stodołę? Przede wszystkim prostota, minimalizm oraz elegancja, które zachwycają już od pierwszej chwili. Warto jednak wiedzieć, że ten rodzaj architektury – zwarta bryła o dachu dwuspadowym, bez zbędnych lukarn, wykuszy czy loggii – pozwala ograniczyć koszty produkcji domu. Płaska powierzchnia dachu pozwala optymalnie wykorzystać go na montaż instalacji fotowoltaicznej, a jednolita konstrukcja = mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych, czyli lepsza i prostsza izolacja budynku. Jak widać, na dobrą opinię wśród architektów i inwestorów dom typu stodoła zasłużył nie tylko dlatego, że wpisuje się w modny ostatnio minimalizm. Do głównych elementów charakteryzujących ten rodzaj projektu należą:

 • prosta bryła na planie prostokąta lub ewentualnie w kształcie litery L,
 • brak balkonu i innych wystających elementów fasady,
 • dwuspadowy dach ze zminimalizowanym okapem,
 • duże, panoramiczne przeszklenia,
 • wysokie sufity,
 • jasne, przestronne wnętrza,
 • mało korytarzy.

Chociaż z pozoru dom modułowy typu stodoła wydaje się surowy i nieco chłodny w swoim wyglądzie, w rzeczywistości możliwość dowolnej aranżacji wnętrz oraz fasady sprawia, że całość staje się przytulna, napełnia domowników radością i harmonijnie łączy się z otoczeniem, jednocześnie wyróżniając się na tle sąsiadujących budynków.

Dużym atutem nowoczesnej stodoły są monumentalne przeszklenia od podłogi po sufit, będące dziś synonimem luksusu, które nie tylko przybliżają mieszkańców do natury, ale przy odpowiedniej ekspozycji dbają o dobre nasłonecznienie wnętrz i pozwalają korzystać z energii słonecznej, obniżając rachunki za ogrzewanie w czasie zimy. W okresie letnim warto jednak zatroszczyć się o dodatkową osłonę przed słońcem np. w formie pergoli z ruchomym zadaszeniem lub rolet czy zewnętrznych żaluzji.

Nowoczesny dom typu stodoła można wybudować w wersji z 1 lub 2 kondygnacjami – także z antresolą, która z technicznego punktu widzenia nie jest określana jako dodatkowe piętro, lecz ekstra powierzchnia wydzielona z przestrzeni poniżej. Pomysły na aranżację takiej przestrzeni są wprost nieograniczone – sypialnia, strefa pracy czy domowa biblioteka z czytelnią – w przypadku antresoli można puścić wodze fantazji!

Wnętrze domu typu stodoła

Nowoczesny dom modułowy – stodoła i jej zalety

Budynek zbudowany na wzór stodoły to dobry wybór dla osób, które cenią sobie połączenie funkcjonalności, designu oraz minimalizmu. Warto również wspomnieć, że domy prefabrykowane dostępne na naszej platformie są skonstruowane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zyskujesz pewność, że wybrany przez Ciebie projekt przetrwa lata i będzie przy tym cieszył całą rodzinę oraz odciążał domowy budżet!

Nieskomplikowana konstrukcja

Do zalet nowoczesnej stodoły należy także bryła budynku. Prosta konstrukcja przyspiesza proces wznoszenia domu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo powstania mostków termicznych i nieszczelności, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Pamiętaj, że czas niezbędny do ukończenia wszystkich prac dotyczących wykonania elementów prezentowanych tu domów prefabrykowanych pod dachem hali produkcyjnej wynosi nawet do 90 dni od chwili zaakceptowania projektu przez producenta – ostateczny termin zweryfikujesz z dostawcą.

Budowa na wąskiej działce

Bez względu na indywidualne preferencje związane z trendami budowlanymi, dodatkową zaletą domu stylizowanego na nowoczesną stodołę jest to, że działka pod zabudowę może być wąska. Tego typu projekty wyróżnia przede wszystkim strzelistość konstrukcji niż jej szerokość. To duże ułatwienie w obliczu rosnących cen działek budowlanych. Przed przystąpieniem do realizacji marzenia warto jednak sprawdzić, czy miejscowy projekt zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę wyższego budynku.

Przestronna aranżacja

Dla wielu osób kluczowy jest też funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Prefabrykowany, jedno- lub dwukondygnacyjny dom szkieletowy typu stodoła skrada serca jeszcze czymś – wszechstronnością wnętrz! Taki projekt często łączy ze sobą kuchnię, jadalnię oraz salon, szczególnie jeśli dom ma poniżej 40 m2. Taką przestrzeń prościej też zaaranżować jako spójną estetycznie całość, a uzyskany tym samym minimalizm jest nie tylko pragmatyczny, ale i piękny! Warto podkreślić, że w tego typu budynkach ogranicza się też korytarze, które bywają trudne do zagospodarowania.

Prefabrykowany dom szkieletowy - stodoła DMDmodular

Projekt domu typu stodoła – sprawdź nasz konfigurator!

Na każdym etapie związanym z budową domu prefabrykowanego czy wyborem projektu oraz jego konfiguracją możesz liczyć na wsparcie naszych specjalistów. Ostatecznie to jednak Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najlepsze z perspektywy liczby mieszkańców, niezbędnej przestrzeni, rozmieszczenia pomieszczeń czy dostępnych technologii.

Jeśli chodzi o prefabrykowany dom modułowy typu stodoła, w naszym konfiguratorze znajdziesz dwa projekty wpisujące się w ten nowoczesny trend budowlany:

 1. Prunus 35 – nieruchomość idealna dla 2 osób, o powierzchni użytkowej 32,38 m2, na której zaaranżowana jest wygodna sypialnia, łazienka oraz przestronna kuchnia połączona z salonem. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz zatroszczyć się o jakość powietrza w domu, możesz dodatkowo zdecydować się na energooszczędne okna, pompę ciepła czy wentylację mechaniczną z rekuperacją. Mniejsze rachunki za prąd zapłacisz również, jeśli od razu postawisz na fotowoltaikę.
 2. Betula 79 – dom o prostej bryle zbudowany na planie litery L. Przeznaczony jest dla 4 osób, a jego powierzchnia użytkowa wynosząca 62,75 m2 mieści w sobie 5 pomieszczeń, w tym 2 sypialnie. Aby zaoszczędzić w przyszłości na rachunkach, również możesz dodatkowo zamontować pompę ciepła, wentylację z rekuperacją oraz panele fotowoltaiczne razem z falownikiem i całą aparaturą.

Bez względu na to, czy wybierzesz mniejszy, czy większy projekt domu typu stodoła, oba dostępne są w wersji gotowej pod klucz, co znacząco przybliży Cię do przeprowadzki do swojego wymarzonego lokum!

Tagi:

Podobne artykuły

Nowoczesny dom parterowy
 • 21 czerwca, 2024
Co charakteryzuje nowoczesny dom parterowy?

Polacy coraz chętniej decydują się na budowę lub zakup budynku o jednej kondygnacji. Ta zmiana nie...

Formalności
Działka bez dostępu do drogi publicznej
 • 18 czerwca, 2024
Działka bez drogi dojazdowej – czy można zacząć budowę?

Budowa domu to wymagająca sporego nakładu finansowego, ale szybko zwracająca się inwestycja w przyszłość. Zanim jednak...

Domy bez pozwolenia na budowę (do 70m2)
Wnętrze prefabrykowanego domu szkieletowego do 70 mkw. zabudowy
 • 14 czerwca, 2024
Dom prefabrykowany do 70 mkw. zabudowy – czy warto?

Chcesz wybudować dom, ale nie wiesz, jaki metraż będzie odpowiedni? Nie zawsze duża powierzchnia użytkowa musi...