Czy można wybudować dom w lesie?
W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej coraz więcej osób rozważa przeprowadzkę z miejskich aglomeracji do bardziej ustronnych lokalizacji, gdzie można cieszyć się spokojem i bliskością natury. Budowa domu w lesie wydaje się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem pozwalającym w pełni korzystać z zalet życia z dala od miejskiego zgiełku. Nowoczesne technologie i rozwiązania architektoniczne pozwalają realizować projekty, które harmonijnie wkomponowują się w leśny krajobraz. Jednak marzenia o własnym azylu wśród drzew wiążą się również z pewnymi wyzwaniami… W tym artykule przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i potencjalnym trudnościom związanym z realizacją projektu nowoczesnego domu w lesie – dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję!
Przeszklony dom w lesie – o czym pamiętać?
Możliwość mieszkania na terenach leśnych to dla niektórych spełnienie marzeń. Bliskość natury, spokój i cisza to coś, do czego dąży wiele osób. Podczas realizacji projektu budowlanego, takiego jak dom w lesie, trzeba się jednak liczyć również z pewnymi wyzwaniami.
Zacznijmy od kondycji drzew. Te wysokie, pnące się majestatycznie ku górze potrafią zapierać dech w piersiach. Warto jednak pamiętać, że im wyższe i starsze, tym bardziej kruche i mniej wytrzymałe. Niektóre drzewostany mogą stanowić zagrożenie dla nowoczesnego domu w lesie, szczególnie podczas porywistych wiatrów, burz oraz intensywnych opadów deszczu lub gradu. Z perspektywy bezpieczeństwa należy więc zastanowić się nad wycinką nietrwałych pni, a do tego niezbędne jest pozwolenie. Są jednak wyjątki, kiedy zgoda nie jest wcale wymagana i wygląda to następująco:
- klon, topola i wierzba – do 80 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm,
- platan klonolistny, kasztanowiec i robinia akacjowa – do 65 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm,
- inne gatunki – do 50 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm.
Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1588
Utrzymanie zdrowego drzewostanu wokół domu wymaga regularnych prac pielęgnacyjnych, co może generować dodatkowe wydatki – warto wziąć to pod uwagę, przewidując koszty eksploatacji nieruchomości.
Przejdźmy teraz do konstrukcji przeszklonego domu w lesie. Ze względu na specyficzny, leśny mikroklimat, zastosowane materiały muszą być odporne na wilgoć – w przeciwnym razie ściany mogą się pokryć pleśnią lub innymi grzybami groźnymi dla zdrowia. Chociaż w naszym konfiguratorze domów prefabrykowanych znajdziesz różne projekty, to wszystkie łączy jedno – wysokiej jakości materiały oraz odpowiednie technologie budowlane niezbędne do skutecznego zarządzania stopniem wilgotności budynku.
- Konstrukcja szkieletowa drewniana tworzona na bazie drewna klasy wytrzymałościowej C24, spełniającego normę PN EN 338, przegrody budynku powstające z wełny mineralnej oraz płyt gipsowo-kartonowych z membraną paroizolacyjną – to sposób na ochronę przed zawilgotnieniem ścian.
- Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz prawidłowy montaż elementów prefabrykowanych sprawiają, że ściany domu prefabrykowanego są otwarte dyfuzyjnie. Dzięki temu możliwy jest kontrolowany przepływ pary wodnej z wnętrza na zewnątrz, co umożliwia naturalne odprowadzenie wilgoci, która w sposób niezamierzony dostała się do ściany zewnętrznej budynku. Warto w tym miejscu wspomnieć o działaniu membrany paroizolacyjnej, która pozwala na dyfuzję pary wodnej z budynku bez ryzyka jej kondensacji wewnątrz przegrody.
Nowoczesny dom w lesie – a co z działką?
Jeśli jesteś na etapie zakupu działki budowlanej i kuszą Cię oferty tzw. działek leśnych, to najpierw musisz zrozumieć, co to za teren i w jaki sposób da się go zagospodarować – w oczach prawa tych możliwości jest tak naprawdę niewiele, a droga do budowy domu w lesie potrafi być wyboista.
Jak wygląda definicja działki leśnej? Otóż jest to teren choćby częściowo pokryty roślinnością leśną o powierzchni przynajmniej 0,10 ha, przeznaczony do produkcji leśnej. Pamiętaj jednak, że nie każda ziemia, na której rośnie dużo drzew, musi być od razu terenem leśnym – można to łatwo sprawdzić w ewidencji gruntów. Jeśli interesujące Cię miejsce na mapie oznaczone jest symbolem „Ls”, nie może być ono przeznaczone pod budowę przeszklonego domu w lesie ani innego budynku mieszkalnego. Jednym sposobem na zmianę statusu działki jest jej przekształcenie do celów budowlanych.
- Najpierw trzeba zacząć od weryfikacji Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
- Potem należy złożyć wniosek do gminy i czekać na decyzję marszałka wojewódzkiego, który sformułuje swoją opinię na podstawie zaleceń izby rolniczej.
Czy można wybudować dom w lesie? Prawdopodobieństwo powodzenia rośnie, gdy w MPZP działka albo chociaż jej część określona jest mianem łąki, pastwiska, sadu, terenu zalesionego lub zakrzewionego, albo okazuje się gruntem ornym. Warto jednak pamiętać, że teren powinien mieć również dostęp do drogi publicznej i znajdować się w pobliżu miejsc zabudowanych.
Jeśli gmina wyrazi zgodę na zmianę statusu terenu, należy się jeszcze zgłosić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych z prośbą o wyłączenie ziemi z produkcji leśnej. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich formalności można ubiegać się o pozwolenie na budowę. Cały ten proces wymaga czasu oraz znajomości prawa, dlatego pamiętaj – sprawdź działkę przed zakupem!
Korzyści z mieszkania w domu w lesie
Budowa nieruchomości mieszkalnej na terenie zalesionym kusi osoby poszukujące zarówno ucieczki od zgiełku miasta, jak i miłośników unikalnych rozwiązań architektonicznych.
- Nowoczesny dom w lesie zapewnia ciszę i spokój, które są trudne do osiągnięcia w urbanistycznych warunkach. Otoczenie natury oraz czyste powietrze wpływają korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne, pomagając mieszkańcom w relaksacji czy odnajdywaniu wewnętrznej równowagi.
- Teren zalesiony jest idealnym miejscem do realizacji niestandardowych projektów. Warto pokusić się chociażby na budowę przeszklonego domu w lesie – w takich warunkach sąsiedzi raczej nie będą nikomu zaglądać w okna. Duże przeszklenia umożliwiają maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i ułatwiają obserwację natury.
Te korzyści czynią nowoczesny dom w lesie atrakcyjną opcją dla osób, które cenią sobie zarówno intymność, jak i harmonijne funkcjonowanie w zgodzie z przyrodą. Każdy dzień może być pełen inspirujących widoków oraz miłych doświadczeń.
Budowa domu w lesie to również świetny sposób na przygotowanie weekendowej bazy wypadowej, jeśli na co dzień bycie blisko miejskiej aglomeracji jest priorytetowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w przyszłości taka nieruchomość stała się miejscem stałego zamieszkania. Dla niektórych to również sposób na biznes – wynajem domu w zalesionej, spokojnej okolicy, tak innej od tej na co dzień, staje się coraz bardziej pożądanym sposobem spędzaniu czasu przez turystów.
Nasza wizja nowoczesnego domu w lesie
Temat budowy na terenie zalesionym Cię zainteresował? Jeśli Twoja działka nadaje się do zabudowy mieszkalnej, pozostaje zatem już tylko wybrać odpowiedni projekt. Tylko jaki? Z perspektywy najnowszych trendów budowlanych w otoczeniu drzew świetnie sprawdzi się nowoczesny dom typu stodoła – świetny nie tylko do celów mieszkalnych, ale również do prowadzenia biznesu typu slowhop.
Zacznijmy od mniejszego wariantu, czyli projektu Prunus 35. Taki przeszklony dom w lesie to kwintesencja marzeń! Budynek o powierzchni użytkowej 32,38 m² z 1 sypialnią i łazienką będzie idealny dla singli lub par. Ze względu na przemyślaną aranżację wnętrz i wykorzystanie dostępnej przestrzeni w maksymalny sposób, całość jest przestronna oraz przytulna. Może być codziennym miejscem zamieszkania albo weekendowym domem pod wynajem.
Jeśli szukasz dla siebie czegoś większego, w takim razie sprawdź projekt Betula 79. Tego typu parterowy dom w lesie o powierzchni użytkowej 62,75 m² sprawdzi się dla rodziny 2+1. Wyposażony w duże przeszklenia i ergonomicznie zaprojektowane wnętrza, w tym 2 sypialnie i łazienkę, salon z aneksem kuchennym, jadalnią oraz taras, zapewni spójność oraz harmonię, które pozytywnie nastrajają do życia.
Zachęcamy również do obejrzenia pozostałych projektów gotowych domów prefabrykowanych – pamiętaj, że każdy z nich możesz skonfigurować i dostosować do indywidualnych potrzeb!