Inwestowanie w domy do wynajęcia
  • 5 lipca, 2024

Czy warto zainwestować w dom do wynajęcia?

Dla niektórych posiadanie własnej nieruchomości to spełnienie marzeń. Inni natomiast idą jeszcze o krok dalej i decydują się na zakup domu na wynajem. Taki sposób inwestowania postrzegany jest jako bezpieczna oraz opłacalna forma lokowania kapitału. Dzięki stałemu przypływowi czynszu od najemców, a także potencjalnemu wzrostowi wartości budynku w dłuższej perspektywie, wiele osób uważa to za dobry sposób na dodatkowy zarobek, a czasem nawet regularnie działający biznes. Sprawdź, czy wynajem może być opłacalny i na jakie aspekty zwracać uwagę, by ta inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Kto może być zainteresowany wynajmem domu?

Z pozoru wydaje się, że rynek wynajmu opanowały mieszkania. Od czasu pandemii zauważalne jest jednak coraz większe zainteresowanie domami zarówno w ujęciu krótko-, jak i długofalowym. Skąd taki trend? Ponieważ coraz chętniej uciekamy od wielkomiejskiego zgiełku i szukamy miejsc, które nie tylko pomogą nam się zrelaksować, ale również w pewnym stopniu nas natchną i zmotywują do działania. „Zaszycie się” w domu do wynajęcia to dla niektórych szansa na pracę zdalną w lepszych warunkach. Niektórzy wybierają taką nieruchomość również podczas długich weekendów, aby szybko naładować baterie i przygotować się do kolejnych wyzwań życia codziennego.

Kto może być zainteresowany domem na wynajem? Największy entuzjazm wykazują:

  • studenci,
  • rodziny z dziećmi,
  • przyjezdni i turyści,
  • grupy zorganizowane,
  • mikroprzedsiębiorstwa, małe oraz średnie firmy,
  • prywatne przedszkola czy żłobki.

Z nieruchomości na wynajem często korzystają również większe przedsiębiorstwa szukające lokum dla swoich pracowników – szczególnie, jeśli trafimy na dom w cenie mieszkania. W zależności od grupy docelowej wybieranej podczas planowania inwestycji trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów, aby kapitał sukcesywnie rósł.

Lokalizacja domu na wynajem

Na co zwracać uwagę budując dom pod wynajem?

Rynek najmu jest dynamiczny i podlega zmianom, które mogą wpłynąć na opłacalność inwestycji. Trendy w preferencjach mieszkańców, sytuacja gospodarcza oraz polityka mieszkaniowa mogą zmieniać popyt na najem domów. Dlatego kluczowe jest monitorowanie sytuacji i dostosowywanie strategii inwestycyjnej do panujących warunków.

Lokalizacja i okolica

Domy do wynajęcia położone w atrakcyjnych dla najemców obszarach zazwyczaj generują wyższe dochody. Mogą to być np. miejscowości turystyczne w górach lub nad morzem czy jeziorem, które zawsze przyciągają tłumy – zyskują na popularności, szczególnie gdy znajdują się blisko szczytów albo plaży. Wiele osób wybiera również domy całoroczne w leśnej głuszy, które pozwalają odpocząć od tłumów i hałasu. Opłacalne okazują się też warianty na obrzeżach miast lub w okolicznych miejscowościach dla grup pracowniczych, a także ludzi pracujących zdalnie lub tych zmotoryzowanych, którym nie przeszkadza dojazd do centrum.

Wnętrze domu do wynajęcia

Standard wykończenia domu

Mówiąc o wynajmie domu, nie możemy zapomnieć również o jego standardzie. Lepiej rezygnować z wariantów wyłącznie letniskowych – w ten sposób wyklucza się możliwość stałego zarobku przez cały rok ze względu na ograniczenia grzewcze. Oprócz odpowiedniej technologii wykonania domu, dobrego zaizolowania bryły budynku i energooszczędności wynikającej z WT21, dodatkowym kluczem do całorocznego komfortu będą panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, wentylacja z rekuperacją, które jeszcze zwiększą prestiż inwestycji oraz wywołają większe zaufanie wśród osób, które liczą na wysoki standard domu na wynajem. Tym samym można sobie pozwolić na adekwatną cenę najmu, mimo że ponosi się niższe koszty za rachunki. To także rozwiązanie zrównoważone dla środowiska, ponieważ wykorzystanie źródeł energii odnawialnej zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Chociaż początkowo trzeba zainwestować więcej w dom o takim standardzie, z czasem się to zwraca, a nieruchomość zyskuje na wartości.

Nowoczesny dom pod wynajem

Jakie są najlepsze domy do wynajęcia?

Konfigurując dom prefabrykowany z perspektywy wynajmu, trzeba pomyśleć o wielkości nieruchomości. W przypadku typowo sezonowych wariantów dla rodzin z dziećmi metraż wcale nie musi być duży – wystarczą 2 pokoje, salon z aneksem kuchennym i w pełni wyposażona łazienka. Większe grupy, to już większe oczekiwania. W takich przypadkach nie ma ograniczeń, szczególnie jeśli chcesz udostępniać swój dom do wynajęcia np. na wieczory panieńskie, kawalerskie, wyjazdy integracyjne czy inne wydarzenia okolicznościowe.

Bez względu na cel dobrze, aby całość była zaaranżowana neutralnie, ale zgodnie z najpopularniejszymi trendami wnętrzarskimi. Minimalizm, prostota oraz zamiłowanie do natury sprawdzają się najlepiej. Pamiętaj, że bardzo ważne jest również rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli planujesz wynajmować dom grupie pracowników, podzielić budynek na 2 mieszkania albo stworzyć pensjonat z osobnymi pokojami, trzeba to uwzględnić już na etapie projektowym – później może być za późno na większe zmiany w układzie wnętrza.

Liczy się jednak nie tylko to, co jest w środku, ale również na zewnątrz. Zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane docenią dobrze wyposażony taras, a także zielony ogród tętniący życiem. W przypadku nieruchomości typowo letnich ich atrakcyjność z pewnością zwiększy nawet niewielki basen czy balia.

Opłacalność wynajmu domu

Czy dom na wynajem się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z kluczowych sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i generowanie pasywnego dochodu. Wymaga większego kapitału na start, ale z czasem się zwraca przy założeniu, że zarówno lokalizacja działki, wielkość domu na pod wynajem, jak i grupa docelowa zostały wybrane prawidłowo.

Większa nieruchomość potrafi być bardziej opłacalna długofalowo niż mieszkanie ze względu na poziom nowoczesności, użyte technologie oraz skrupulatne podejście do energooszczędności, szczególnie w budownictwie prefabrykowanym. Z reguły najem długoterminowy uważa się za bezpieczniejszy ze względu na płynność finansową, lecz forma krótkoterminowa może zapewniać większe zyski, szczególnie w sezonach letnich.

Chociaż dom do wynajęcia to przede wszystkim sposób na biznes lub dodatkowy zarobek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości stał się jedynym miejscem zamieszkania jego prawowitych właścicieli lub sposobem na miłe spędzenie czasu w terminie, gdy nie będzie żadnych chętnych na najem.

Przeczytaj też: dofinansowanie do budowy domu prefabrykowanego.

Tagi:

Podobne artykuły

Czym jest inteligentny dom
  • 19 lipca, 2024
Inteligentny dom – co to znaczy?

Postępująca automatyzacja i digitalizacja widoczne są w wielu dziedzinach życia. W przypadku budownictwa jednym z najbardziej...

Formalności
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa
  • 16 lipca, 2024
Powierzchnia zabudowy a powierzchnia użytkowa, czyli jaką przestrzenią dysponujesz

Liczba pokoi i kondygnacji, układ pomieszczeń, wygląd elewacji, kolorystyka, a także spójny styl wnętrza to tylko...

Domy modułowe
  • 12 lipca, 2024
Dom prefabrykowany 120 mkw. – czy tyle powierzchni użytkowej wystarczy?

W czasach, kiedy poszukiwanie optymalnych rozwiązań mieszkaniowych staje się priorytetem dla wielu rodzin, domy prefabrykowane zyskują...