Dom dla singla
  • 16 sierpnia, 2024

Idealny dom dla singla – jaka powinna być nieruchomość dla 1 osoby?

Budynki mieszkalne przeważnie określane są mianem domu jednorodzinnego lub wielopokoleniowego. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wyłącznie 1 osoba zamieszkała na swoim z dala od miejskiego zgiełku. Badania wskazują, że co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce jest jednoosobowe [1]. Branża nieruchomości wychodzi naprzeciw tym zmianom, oferując projekty, które mogą odpowiadać potrzebom singli. Czy warto budować dom dla jednej osoby? Na co należy zwracać uwagę podczas procesu decyzyjnego? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w tym artykule!

Dom dla 1 osoby w rytm życia codziennego

Własna nieruchomość to inwestycja w przyszłość, lecz w momencie wybierania projektu trzeba też uwzględnić teraźniejszość. Dom dla singla musi nadążać za potrzebami i umożliwiać jak najszybsze realizowanie codziennych obowiązków. Warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • zawód i miejsce pracy,
  • pasje oraz zainteresowania,
  • sposób spędzania wolnego czasu,
  • własny temperament.

Dlaczego o tym wszystkim wspominamy? Ponieważ ogólny rytm dnia w kontekście domu dla jednej osoby pomaga określić odpowiedni metraż budynku mieszkalnego, lokalizację działki czy sposób aranżacji wnętrz. Styl życia z biegiem lat może się zmienić i należy to mieć z tyłu głowy, lecz warto skupić się na największych dla siebie wartościach, aby dom stał się bezpiecznym azylem na lata.

Wielkość domu dla jednej osoby

Metraż domu dla singla

Miłośnicy otwartych przestrzeni wybiorą raczej większe powierzchnie. Ludzie towarzyscy, którzy lubią zapraszać do siebie znajomych, z pewnością zwrócą uwagę na projekty domów prefabrykowanych z dodatkową sypialnią, a nawet tarasem. Liczy się także życie zawodowe – home office czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się również z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na własny gabinet.

Idealny dom dla 1 osoby powinien być nie tylko komfortowy i estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny oraz łatwy w utrzymaniu. Niektórzy będą świetnie odnajdować się w małych, ale dobrze zorganizowanych wnętrzach, gdzie każdy m2 może być maksymalnie wykorzystany.

Jaki metraż będzie zatem odpowiedni? Oto nasze propozycje:

  • Dom typu stodoła do 35 m2 – taka powierzchnia w zupełności wystarczy do zaaranżowania sypialni, salonu połączonego z kuchnią oraz wygodnej łazienki. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na budowę większego domu dla jednej osoby albo założysz rodzinę, ten może posłużyć jako weekendowa baza wypadowa albo nieruchomość pod wynajem.
  • Dom do 70 m2 – na tylu metrach kwadratowych znajdzie się miejsce nie tylko dla większego salonu z aneksem kuchennym i sypialni, ale także dodatkowego pokoju, który może stać się miejscem dla gości, domowym biurem czy pracownią. W zależności od wielkości działki warto pokusić się także o taras.
  • Dom do 100 m2 – to wariant dla osób, które myślą przyszłościowo i chcą kiedyś założyć rodzinę. Może to być jednak również dom dla singla, który potrzebuje dużo miejsca ze względu na pracę lub pasję wymagającą przestrzeni. W takich nieruchomościach można sobie pozwolić na 2 łazienki, a nawet garderobę! Pamiętaj jednak, że realizacja projektu może wymagać większej inwestycji finansowej, a opłaty eksploatacyjne będą adekwatne do metrażu bez względu na ostateczną liczbę mieszkańców.

Konfigurując wybrany dom prefabrykowany, skup się na powierzchni użytkowej z perspektywy swoich potrzeb – pamiętaj, że wiatrołap czy pomieszczenie gospodarcze również zajmują miejsce. Jeśli chodzi o wielkość działki, to zwróć uwagę na powierzchnię zabudowy – to ten parametr podpowie Ci, czy nieruchomość zmieści się na placu zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Lokalizacja domu dla singla

Lokalizacja domu dla jednej osoby

Wybór odpowiedniego domu to także kwestia lokalizacji, która bezpośrednio wpływa na jakość mieszkania. Bez względu na to, czy preferujesz życie w sercu miasta, czy w spokojniejszej okolicy z łatwym dostępem do przyrody i infrastruktury, istotne jest, aby znaleźć przestrzeń, która będzie zarówno bezpieczna, jak i inspirująca.

Dobra lokalizacja domu dla 1 osoby to taka, która zapewnia łatwy dostęp zarówno do miejsca pracy, sklepów, jak i instytucji kulturalnych oraz obiektów rekreacyjnych. Mieszkając w pojedynkę należy pamiętać, że trzeba liczyć przede wszystkim na samych siebie. Nawet jeśli jest się osobą zmotoryzowaną, warto zwrócić uwagę na dostępność komunikacji miejskiej, która umożliwi realizację codziennych potrzeb bez względu na okoliczności.

Mieszkanie w pojedynkę w domu dla 1 osoby

Czy warto budować dom dla jednej osoby?

Bliskość natury, pełna swoboda i przestrzeń – takimi słowami można określić dom dla singla. Mieszkanie na obrzeżach miasta lub w mniejszych miejscowościach pozwala nieco zwolnić tempo życia. Zapewnia również większą prywatność i spokój bez sąsiadów tupiących nad głową. Jeśli działka nie znajduje się bezpośrednio przy ruchliwej ulicy, to można również liczyć na więcej ciszy bez odgłosów charakterystycznych dla funkcjonowania w miejskiej aglomeracji.

W czasach, gdy coraz więcej osób zadaje sobie pytanie dom czy mieszkanie, z perspektywy rosnących cen za metr, a także prac ekip budowlanych, wybór budynku prefabrykowanego może okazać się bardziej korzystny. Warto pamiętać, że zyskuje się dom dla jednej osoby o większej powierzchni użytkowej w mniej więcej podobnej kwocie, co mieszkanie o standardowej wielkości rynkowej. Do tego trzeba dodać jeszcze przestrzeń wokół nieruchomości i możliwość jej wykorzystania w formie wygodnego tarasu czy też ogrodu, w którym można hodować własne warzywa oraz świeże zioła.

Warto również pamiętać, że technologia prefabrykacji ze względu wykorzystywane materiały budowlane oraz technologię ograniczającą oddziaływanie domu na środowisko przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego inwestycji. Dom dla 1 osoby to przepis na komfortowe mieszkanie nie tylko na własnych warunkach, ale i w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa!

[1] https://forsal.pl/gospodarka/demografia/artykuly/8671478,polska-kraj-samotnych-ludzi.html

Tagi:

Podobne artykuły

Formalności
Pozwolenie na budowę krok po kroku
  • 15 listopada, 2024
Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać krok po kroku

Jeśli chcesz, aby Twoje marzenie o własnej nieruchomości się ziściło, w większości przypadków musisz zacząć od...

Domy modułowe
Dom modułowy 100 mkw.
  • 12 listopada, 2024
Dom prefabrykowany 100 mkw. – dla kogo będzie odpowiedni?

Parterowy czy piętrowy? Salon połączony z kuchnią czy może osobno? A co z liczbą pokoi? Właśnie...

Wykończenie domu prefabrykowanego
Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami
  • 6 listopada, 2024
Wszystko co musisz wiedzieć o domu z dużymi przeszkleniami

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym jednym z najbardziej pożądanych elementów są duże przeszklenia. Nie tylko przyciągają wzrok,...